Wenecja, włoska perełka północy, była moim pierwszym, zagranicznym celem w 2019 roku. Wszechobecne kanały, wijące się zakolami wśród barokowych i gotyckich kamienic zachęcały do spacerów i odkrywania uroków tego miasta położonego na wodzie. Co warto wiedzieć o Wenecji, jak do niej dojechać i jak poruszać się po mieście?
Ostatni raz we Włoszech byłam cztery lata temu. W styczniu 2015 roku, w drodze powrotnej z Walencji, udało mi się zrobić 24-godzinny przystanek w Bolonii. Zachwycona miastem z czerwonej cegły, nie miałam od tamtej pory okazji wrócić do Włoch. W tym roku, na przestrzeni miesiąca będę we Włoszech dwukrotnie – na początku marca w Wenecji, a na początku kwietnie wracam na trzy dni do Rzymu.

Kilka słów o Wenecji
Historia Wenecji prawdopodobnie sięga V/VI wieku, kiedy to najazdy barbarzyńskie zmusiły miejscową ludność do ucieczki z wybrzeża Zatoki Weneckiej i osiedlenia się na wyspach. W taki sposób narodziło się miasto, rządzone przez trybunów morskich, a następnie przez dożów. Wenecja przez jakiś czas pozostawała pod panowaniem Bizancjum, ale z upływem lat stała się niezależną republiką morską, podobnie jak Piza, Genua czy Amalfi.
W IX wieku miasto umocniło się jako jeden z największych portów handlowych Morza Śródziemnego, będę w środku pomiędzy rynkami Zachodu i Wschodu. Wenecja podporządkowała sobie Dalmację, Aleksandrię, wyspy greckie na Morzu Egejskim, w tym Kretę. Z biegiem czasu także zdobyła władzę nad Padwą, Weroną, Bergamo, Rawenną, Vicenzą oraz Piacenzą. Zapewniła sobie monopol także w handlu z Azją Mniejszą. Pod koniec XIII wieku, Wenecjanin i podróżnik Marco Polo, zapewnił Wenecji kontakty z Chinami.
W XV wieku republika nieco osłabła, kiedy Turcy zaczęli najeżdżać część posiadłości Wenecjan. Dodatkowo, fakt odkrycia Ameryki zmniejszył nieco znaczenie szlaków śródziemnomorskich, kosztem atlantyckich. Pod koniec XVIII wieku, w 1797 roku w wyniku traktatu w Campo Formio, Wenecja przypadła Austrii, a w 1805 roku, po wojnie francusko-austriackiej stała się częścią napoleońskiego Królestwa Włoch. Dopiero w 1866 roku Wenecja stała się częścią Królestwa Włoch.

Jak dojechać do Wenecji?
Moja podróż do Wenecji odbyła się tanimi liniami lotniczymi Ryanair. Wylot z Berlina (Schönefeld) był w sobotę (2 marca) o godzinie 11:00, lot trwał niecałe dwie godziny i o 12:35 wylądowałam w Wenecji (Treviso). Warto pamiętać, że w Wenecji są dwa lotniska – Treviso oraz Marco Polo.
Jeśli planujesz pobyt w Wenecji, to bezpośrednie loty z Polski do Wenecji Treviso oferuje Ryanair z Krakowa oraz Warszawy (Modlina). Na lotnisko Marco Polo w Wenecji można dostać się np. z Warszawy (lotnisko im. F. Chopina) polskimi liniami lotniczymi LOT.
Lotnisko Treviso-Sant’Angelo oddalone jest od Wenecji o ok. 20 km i 3 km od miasta Treviso, które bardzo często pomijane jest przez turystów. Mam wrażenie, że sytuacja ma się dokładnie tak samo, jak w przypadku Bergamo i Mediolanu. Lotnisko tanich linii lotniczych jest w Bergamo i większość podróżujących osób bezpośrednio z lotniska jedzie do Mediolanu, omijając urokliwe i bardzo malowniczo położone Bergamo. A jest to błąd! Treviso jest bardzo urokliwe i ma swój klimat – zresztą jak większość miasteczek położonych w północnych Włoszech.
Aby dostać się z lotniska Treviso-Sant’Angelo do Wenecji, mamy dwie możliwości do wyboru – tańszą i droższą. Opcja tańsza zakłada podróż z przesiadką. Aby z niej skorzystać należy na lotnisku, w punkcie informacji kupić bilet za 1,30 euro i po wyjściu z terminala kierować się na prawo. Znajdziecie tam przystanek autobusowy linii numer 6, który kursuje z lotniska do Treviso Centralne (czyli głównego dworca kolejowego w Treviso). Podróż trwa około 10-15 minut. Następnie podróż trzeba kontynuować pociągiem. Bilet z Treviso Centralne do Wenecji Mestre kosztuje 3,55 euro. Bilet można kupić w kasie, automacie biletowym lub na stronie internetowej. Pociąg jedzie około 20 minut. Łączny koszt przejazdu w jedną stronę to 4,85 euro.
Opcja droższa zakłada skorzystanie z shuttle busa przewoźnika ATVO. Bilet w jedną stronę z lotniska do Wenecji przez Mestre kosztuje 12 euro, w gdybyśmy od razu chcieli kupić w dwie strony to zapłacimy 22 euro.
Lotnisko Marco Polo położone jest 12 km na północ od Wenecji. Ciekawą formą dostania się z lotniska do Wenecji (lub w drugą stronę) są taksówki wodne lub tramwaje wodne. Alilaguna – tak nazywa się przewoźnik, dzięki któremu drogą morską możemy dostać się z lotniska do Wenecji, na wyspę Murano czy Lido. Ceny zaczynają się od 6,50 euro. Większość turystów wybiera jednak standardową drogę lądową, korzystając z transportu autobusowego. Linią nr 5 dojedziemy z Marco Polo do Wenecji, a linią nr 15 do Mestre. Dostępne są także shuttle busy, ale koszt przejazdu będzie wyższy niż lokalny autobusem sieci ACTV.

Jak poruszać się po Wenecji?
Z racji tego, że mieszkałam w Mestre to do Wenecji dojeżdżałam pociągiem. Trenitalia to bardzo dobrze rozwinięta sieć kolejowa w całych Włoszech. Pociągi z Mestre do Wenecji Santa Lucia kurują bardzo często. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,35 euro. Bilety można kupić zarówno w kasach biletowych na dworcach, w automatach oraz przez stronę internetową. Warto zwrócić uwagę na biletomaty, ponieważ nie każdy przyjmuje gotówkę – niektóre są tylko na płatność kartą, oznaczone w prawym górnym rogu.
Alternatywą dla pociągu jest dojechanie z lądowej części Wenecji (Mestre) do samej Wenecji autobusem. Przystanek autobusowy znajduje się tuż obok dworca kolejowego Santa Lucia. Jednak zdecydowana większość decyduje się na podróż pociągiem.
Jeśli chodzi o poruszanie się po samej Wenecji czy innych miastach, które miałam okazję odwiedzić podczas tego pobytu we Włoszech, to poruszałam się wyłącznie na pieszo. Podsumowując cztery dni, okazało się, że łącznie zrobiłam ok. 70 km (!) Czy to dużo? Zmęczenie w nogach mówiło samo za siebie.
Wenecja to miasto położone na wodzie, dlatego poruszać się po niej można także drogą morską. Popularne są tutaj tramwaje wodne lub gondole. Chociaż te drugie mogą okazać się bardzo drogie – 30 minut rejsu gondolą, na której zmieści się maksymalnie 6 osób to koszt 80 euro. Tramwaje wodne, zwane vaporetto, kursują opływając wyspę dookoła. Jest kilkanaście linii, z których można skorzystać. Istnieje także możliwość dostania się na pobliskie wyspy właśnie dzięki tramwajom wodnym – dopłyniemy nimi np. na wyspę Lido, Burano czy Murano. Przystanków i linii jest wiele, dlatego warto zaopatrzyć się w mapę. Najpopularniejsza jest trasa nr 1, które płynie przez Canale Grande i na wyspę Lido.

Bilety na komunikację po Wenecji
Komunikacja miejska w Wenecji nosi nazwę ACTV. Wyróżnia się kilka rodzajów biletów:
- bilet 75-minutowy na autobus lub tramwaj – koszt 1,50 euro i pozwala podróżować po Mestre i Lido do Piazzale Roma, z wyłączeniem kursów na lotnisko Marco Polo
- bilet 75-minutowy na autobus lub tramwaj – koszt 3,00 euro (jeśli kupimy go w autobusie) i pozwala podróżować po Mestre i Lido do Piazzale Roma, z wyłączeniem kursów na lotnisko Marco Polo
- karnet 10 biletów 75-minutowych – koszt 14,00 euro
- bilet na autobus z lotniska Marco Polo do Wenecji, 75-minutowy – koszt 8,00 euro, przy zakupie biletu od razu w dwie strony – koszt 15,00 euro
Bilety na komunikację miejską po Wenecji można kupić w kasach Venezia Unica oraz u autoryzowanych sprzedawców, którzy posiadają naklejkę ACTV / Venezia Unica. Pamiętajmy, że jeśli będziemy chcieli kupić u kierowcy to zapłacimy więcej. Bilety obowiązują na autobusy miejskie poruszające się po Mestre i Lido z wyłączeniem tych jeżdżących na lotnisko oraz na vaporetto z wyłączeniem Vaporetto dell’Arte, Casino i Alilaguna (która pływa pomiędzy lotniskiem a Wenecją). Bilety są papierowe i kasuje się je przykładając do elektronicznego kasownika.
Mój pobyt w Wenecji związany był jedynie z kupowaniem biletów na pociąg kursujący z Mestre do Wenecji Santa Lucia. Bilet kosztował 1,35 euro i bez problemu można było go kupić w automatach biletowych lub na stronie internetowej. Po samej Wenecji i tak będziemy mogli poruszać się wyłącznie na pieszo lub korzystając z tramwajów wodnych.

Gdzie spać będąc w Wenecji?
Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet na nocleg. Oczywiście sama Wenecja jest bardzo droga, ale i przemieszczenie się z dworca Santa Lucia do miejsca, w którym będziemy spali nie będzie należało do łatwych. Tak, jak wspomniałam wyżej – po Wenecji możemy poruszać się na pieszo, dlatego przemieszczanie się z walizkami może być utrudnione, szczególnie wtedy, gdy miasto przeżywa oblężenie turystów (tak jak było podczas zakończenia karnawału).
Dużo tańsze miejsca noclegowe znaleźć można w Wenecji Mestre. Dojazd nie powinien stanowić problemu, a zawsze mamy gwarancję większego spokoju i ciszy niż w tłocznej i gwarnej Wenecji. Miejsc do wyboru jest bardzo dużo. Oto lista miejsc, w których można spać w Wenecji. Mój nocleg znajdował się w Mestre, przy Piazzale Leonardo da Vinci i nazywał się Cà Leonardo Apartment. Miał cztery pokoje, dwie łazienki i kuchnię, o łącznej powierzchni 100 m2. Koszt wynajęcia ok. 1300 zł (od 2 do 6 marca 2019).
