Jezioro Como to marzenie, które chciałam zrealizować od dawna. Połączenie wody i gór jest jednym z moich ulubionych. Wahałam się czy wybrać jezioro Como czy Gardę, ostatecznie przekonały mnie internetowe widoki znad Como. I nie zawiodłam się, oglądając je także na żywo. Pierwszą bazą wypadową do zwiedzania Como była miejscowość Lecco. W tym wpisie nieco o niej i o pobliskich górach.
Skąd pomysł na wyjazd do Włoch?
Moje tegoroczne wakacje były połączone z podróżą do Lizbony i… urodzinami. Więcej o początkach tego wyjazdu przeczytasz we wpisie z Lizbony. Byłam w niej od 24 do 29 kwietnia 2022 roku, kiedy to 29 kwietnia wsiadłam w samolot i poleciałam do Bergamo. Włoskie wakacje zostały podzielone na kilka części. Od 29 kwietnia do 2 maja byłam w Bergamo, gdzie nocowałam w Casa Aydée. Następnie przeniosłam się nad jezioro Como – do Lecco, gdzie byłam od 2 do 6 maja i wynajęłam mieszkanie – Le casette di Laura. Ostatnim przystankiem było Bellano, położone także nad Como. Spędziłam w nim ostatnie 4 dni (6-10 maj) i także nocowałam w wynajętym mieszkaniu – Il Pontile – Historic Center. Półtora tygodniowy pobyt we Włoszech zakończył się powrotem z Bergamo do Poznania.
Jezioro Como
Jezioro Como (Lago di Como) jest niewątpliwie jednym z najbardziej malowniczych miejsc północnych Włoch. Położone w północno-zachodniej części Lombardii, w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Jest jeziorem polodowcowym, trzecim pod względem wielkości we Włoszech (zaraz po Gardzie i Maggiore). Jego powierzchnia to 146 m2, a maksymalna głębokość – 410 metrów. Kształt jeziora jest bardzo charakterystyczny – posiada trzy odnogi – jedną w stronę miejscowości Como (Ramo di Como), drugą w stronę Lecco (Ramo di Lecco) i trzecią w kierunku północnym, w stronę Sorico (Ramo di Colico). Ciekawostką jest fakt, że wszystkie trzy części mają podobną długość – ok. 25-26 km.
Jak dojechać nad jezioro Como?
Jezioro Como położone jest ok. 50 km od Mediolanu (odległość do miejscowości Como) i ok. 40 km od Bergamo (odległość do miejscowości Lecco). Dojazd nad jezioro jest stosunkowo łatwy. Z Bergamo złapiesz pociąg, który kursuje co godzinę i jedzie 40 minut. Bezpośredni pociąg dojeżdża tylko do Lecco, gdzie należy wysiąść i przesiąść się na inny – w zależności od miejsca, do którego chcesz dojechać. Bilet w jedną stronę na trasie Bergamo-Lecco kosztuje 3,70 euro (lipiec 2022 r.). Pamiętaj tylko, aby go skasować przed wejściem do pociągu!
Z Mediolanu do miejscowości Como także dojedziesz bezpośrednim pociągiem. Pociągi regionalne Trenord kursują co godzinę, a bilet w jedną stronę kosztuje 4,80 euro (lipiec 2022 r.).
Lecco
Lecco jest drugim pod względem wielkości miastem położonym nad jeziorem Como. Jeśli będziesz podróżować z Bergamo, to Lecco będzie pierwszą i ważniejszą miejscowością, która często nazywana jest „bramą nad Como”. Trudno się z tym nie zgodzić! Warto nie tylko tutaj wysiąść, aby zmienić pociąg, ale także zostać na kilka dni i nacieszyć się widokami na samo jezioro , jak i pobliskie góry (o których przeczytasz w dalszej części wpisu).
W sezonie Lecco tętni życiem. Z racji dobrego połączenia kolejowego, wielu turystów zatrzymuje się właśnie tu i traktuje miasto jako bazę wypadową w inne części jeziora Como. Możliwości noclegowych w Lecco jest sporo, dlatego bez problemu znajdziesz miejsce, w którym zatrzymasz się na dłużej. Jedyny minus jest taki, że noclegi nad Como są stosunkowo drogie. Ja zdecydowałam się na wynajem mieszkania – kawalerki. Le casette di Laura – było w nim wszystko, co niezbędne do mieszkania, łącznie z pralką, która na dłuższych wyjazdach, kiedy podróżuje tylko z bagażem podręcznym, przydaje się idealnie.
Co warto zobaczyć w Lecco?
Lecco słynie z promenady wzdłuż jeziora (Lungolago di Lecco). To obowiązkowe miejsce, które warto odwiedzić i zaplanować więcej czasu, aby dojść do samego końca. Bowiem promenada ciągnie się przez kilka kilometrów, także poza Lecco, a widoki z niej robią wrażenie. Jest to ulubione miejsce nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Letnie upały nie będą tu straszne, ponieważ wzdłuż promenady rośnie wiele drzew oraz co kilka, kilkanaście metrów rozstawione są ławki, przy których można odpocząć i nacieszyć oczy widokami. Pomnik Wojny (Monumento ai Caduti) to symbol promenady. Znajduje się obok diabelskiego młyna – karuzeli, z której także można podziwiać jezioro oraz miasto.
Przechadzając się wzdłuż promenady i idąc w kierunku północnym, po lewej stronie widoczne jest jezioro, a po prawej jeden z dwóch najważniejszych placów w mieście – Piazza Mario Cermenati. Na jego środku znajduje się pomnik Mario Cermenati – włoskiego polityka, przyrodnika i wykładowcy, który w 1900 roku współzałożył muzeum miejskie. Piazza Mario Cermenati łączy się z położonym w centrum miasta Piazza XX Settembre. Podłużny i otoczony XIX-wiecznymi budynkami plac jest sercem Lecco. Sporo tu sklepów, restauracji oraz barów, w których króluje włoskie jedzenie. Widoczne z wielu miejsc w Lecco wieża Torre Viscontea jest pozostałością po zamku, który wraz z wieżą obserwacyjną był częścią systemu obronnego miasta.
Miłośnicy kościołów i zabytków sakralnych znajdą w Lecco coś dla siebie. Bazylika św. Mikołaja (Basilica di San Nicolò) została wybudowana w XI wieku i jest poświęcona patronowi Lecco. Liczne przebudowy doprowadziły do tego, że obecny, barokowy wygląd zawdzięcza XVII wieku. W połowie XIX wieku świątynia zyskała neoklasycystyczne elementy na fasadzie, a na początku XX wieku wybudowano 96-metrową dzwonnicę.
Warto wiedzieć, że w Lecco znajduje się przystań promowa, z której można ruszyć w głąb jeziora Como. W sezonie letnim promów jest zdecydowanie więcej niż w pozostałych miesiącach. Tutaj znajdziesz wyszukiwarkę połączeń promowych na całym Como. Na poniższej grafice oznaczone są kolory oraz trzy rodzaje połączeń, które mówią o tym, że:
- Battello (kolor niebieski) to prom wolniejszy, który łączy ze sobą wszystkie miejscowości, w których są przystanie Navigazione Lago di Como,
- Rapido (kolor czerwony) to prom szybszy, który zatrzymuje się tylko w większych miejscowościach,
- Traghetto (kolor żółty) to większe promy, na pokładzie których mogą być przewożą także samochody. Dostępne są tylko z czterech miejsc nad jeziorem: Menaggio, Varenna, Bellagio, Cadenabbia.
Park Monte Barro nad jeziorem Como
Mój pobyt nad jeziorem Como było mocno związane z tamtejszymi górami. Stali Czytelnicy bloga wiedzą, że jestem ich ogromną fanką i nie wyobrażam sobie wyjazdu bez gór. Dlatego myśląc o ponad dwutygodniowym wyjeździe i pakując się wyłącznie w bagaż podręczny, najważniejsze było dla mnie zabrać ze sobą wygodne i sprawdzone buty trekkingowe, kilka termoaktywnych koszulek oraz plecak, który w trasie stanowił dodatkowy, drugi bagaż podręczny.
Góry nad jeziorem Como nie są tak popularne, jak nad jeziorem Garda, nad którym królują ferraty. Nad Como jest ich niewiele. Dlatego będąc w Lecco i planując górskie wędrówki, na szlakach spotykałam tylko pojedyncze osoby.
Po drugiej stronie mostu Ponte J.F. Kennedy w Lecco, znajduje się Park Monte Barro. Na jego terenie jest wiele ścieżek i pieszych szlaków oraz kilka punktów widokowych. Wejście na teren parku jest bezpłatne. Do parku można wejść z kilku miejsc, a parking znajduje się przy Via Pian Sciresa. Z jakiej mapy korzystałam w trakcie górskich wędrówek we Włoszech? Oczywiście z ulubionej Mapy.cz. To aplikacja, na której zobaczysz ścieżki, szlaki turystyczne piesze oraz rowerowe. Możesz zaplanować trasę wcześniej, sprawdzając profil wysokości, czas, jaki będzie potrzebne do przejścia oraz ilość kilometrów. Warto pobrać mapy do odtworzenia w wersji offline. Nie będzie ci potrzebny dostęp do internetu, aby z nich korzystać, a mapa będzie pobierała dane na podstawie sygnału GPS.
Drugą alternatywną trasą na wejście do parku jest przekroczenie mostu Ponte Azzone Visconti i wejście od razu na szlak nr 304, którym można kierować się na jeden z trzech punktów widokowych. Trasa nie jest długa – ma niecałe 2 kilometry w jedną stronę i pokonasz ją w niecałą godzinę. Wszystko zależy od kondycji, ale podany czas wlicza kilka krótszych przystanków po drodze. Najważniejszy i najdłuższy postój warto zrobić na górze, delektując się widokami na Lecco i jezioro Como.
Park Monte Barro to różnorodność roślinności oraz ciekawych historycznie i kulturowo miejsc. Na powierzchni 700 hektarów znajduje się ok. 1000 różnych gatunków roślin – drzew, krzewów, kwiatów i ziół. To także ostoja ptaków – znajduje się tutaj stacja ornitologiczna Costa Perla, prowadzącą działalność naukową i edukacyjną, która koncentruje się przede wszystkim na badaniu migracji ptaków.
Szczyt Monte Barro – trasa z Lecco
Najwyższy szczyt, w tej części, nowi nazwę Monte Barro i ma 922 m n.p.m. Był moim celem, który bardzo chciałam zrealizować. Mimo że tego dnia, kiedy zdecydowałam się na niego wejść, pogoda nie zachęcała do górskich wędrówek. Jednak poza pochmurnym niebem, aura była na tyle łaskawa, że nie złapał mnie deszcz.
Trasa na szczyt Monte Barro prowadzi przez znaczną część lasem, a po wyjściu z niego wejdziesz na otwarty teren, z którego rozpościera się widok na Lecco i jezioro Como. Dalej szlak prowadzi po kamieniach – wapienno-dolomitowych skałkach, przez które niekiedy trzeba się nieźle przeciskać. Na szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż, dlatego nie sposób przeoczyć najwyższe wzniesienie parku Monte Barro.
Trasa nie jest bardzo skomplikowana, jednak pewne umiejętności poruszania się po skałach warto mieć. Nie ma na niej łańcuchów i innych ułatwień, ale nie polecałabym jej osobom, które wybierają się po raz pierwszy w góry lub które chciałyby przyjść trasę z dziećmi. Długość to ok. 7,5 – 8,5 km z Lecco (w zależności od miejsca, w którym startujesz) i zajmie niecałe 4 godziny (z przerwami trochę dłużej). Nie zdziw się jeśli na szlaku nie spotkasz nikogo. Podczas mojej wędrówki na szczyt Monte Barro spotkałam tylko jedną osobę.