Planując podróż po Andaluzji i szukając ciekawych miejsc, natrafiłam na Kadyks. Gdy zobaczyłam jego położenie, zaczęłam zgłębiać historię i szukać miejsc wartych odwiedzenia w mieście i okolicy. Wiedziałam, że to właśnie tu zatrzymam się na dłużej. Jaki jest Kadyks i co warto w nim zobaczyć? Odpowiedź znajdziesz w tym wpisie!
Kadyks zainteresował mnie głównie ze względu na swoje położenie. Miasto z trzech stron otoczone jest wodą. Leży na półwyspie, do którego prowadzą trzy drogi – jedna od strony San Fernando, dwie od strony Puerto Real.
Przeglądając internet w poszukiwaniu zdjęć Kadyksu oraz czytając o historii miasta, uznałam, że jest na tyle ciekawe, że warto zostać tutaj kilka dni dłużej. Niestety mój aparat miał inne zdanie i w połowie pobytu w Andaluzji zaczął odmawiać współpracy. Zanim dojechałam do Kadyksu zupełnie przestał działać – obiektyw nie chciał się wysuwać. Z racji tego jakość zdjęć zrobionych w Kadyksie, Jerez de la Frontera oraz Kordobie jest kiepska, ponieważ były robione tylko telefonem, który czasy świetności ma już za sobą.
Kadyks – historia
Początki Kadyksu sięgają podobno 1100 r. p.n.e., co czyni je jedną z najstarszych osad w Europie. To najstarsze miasto w całej Hiszpanii! Port, określany jako Gadir, został założony przez Fenicjan, których dziedzictwo przejęli Kartagińczycy, a następnie Rzymianie (w ich czasach osada nosiła nazwę Gades). Gdy Andaluzja znalazła się pod panowaniem Maurów, miasto Qadis nieco podupadło.
Wówczas największym portem imperium arabskiego była Almeria. Dopiero w XV wieku, gdy Kolumb wypływał z Kadyksu w swoją drugą i czwartą podróż, miasto zyskało dawną, strategiczną pozycję w handlu. Jednak pod koniec XVI wieku Anglicy najechali je dwukrotnie, paląc i plądrując znaczną część tego, co dzisiaj znane jest jako stare miasto.
Pieniądze przypłynęły z Ameryk, dzięki czemu Kadyks szybko odrobił straty i wszedł w złoty wiek. Port zyskał na znaczeniu i stał się jednym z najbogatszych i najbardziej kosmopolitycznych miejsc w całej Hiszpanii. W czasach wojen napoleońskich miasto wyrwało się spod panowania Bonaparte na dwa lata, w czasie których nie próżnowali członkowie parlamentu, uchwalają w 1812 roku pierwszą, hiszpańską konstytucję i ogłaszając Hiszpanię niezależną republiką.
Niestety, po tym wydarzeniu kraj ponownie utracił niezależność, jednak idee głoszone w tym czasie miały ogromne znaczenie przy tworzeniu współczesnego, demokratycznego systemu. Obecnie Kadyks ożywia i rozwija się głównie za sprawą turystyki.
Co warto zobaczyć w Kadyksie?
Miejsc, które warto zobaczyć w Kadyksie jest wiele. Miasto jest podzielone na dwie części. Stare Miasto, położone na cyplu, którego południowy kraniec wyznacza XVII-wieczna brama miejska Puerta de la Tierra oraz z drugiej części – nowego miasta, ciągnącego się wzdłuż Avenida de Andalucia.
Katedra w Kadyksie (Catedral Nueva)
Katedra w Kadyksie była jednym z ważniejszych powodów, dla których zdecydowałam się odwiedzić miasto. Wygląda obłędnie, a na żywo zdecydowanie lepiej niż na zdjęciach! Kościół znajduje się na Plaza de la Catedral. Najbardziej przyciągającym wzrok akcentem na starym mieście jest jej złota kopuła. Barokowa budowla została zaprojektowana przez architekta Vincentego Acera, a jej budowa rozpoczęła się w 1722 roku.
Jednak, pomimo funduszy, które przypłynęły z obu Ameryk na budowę katedry, to na jej ukończenie mieszkańcy musieli czekać 116 lat. Katedra została wykonana z wapienia, który nie wytrzymał próby czasu, wpływu słońca i morskiego powietrza. Misternie wykonane dekoracje zaczęły się kruszyć, a urząd miasta zdecydował o renowacji budowli. Torre del Reloj to wieża zegarowa, która jest integralną częścią kościoła. Można się na nią wspiąć i podziwiać panoramę miasta.
Kiedy można zwiedzać katedrę w Kadyksie?
Katedrę można zwiedzać w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu i październiku, od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 20:00, w niedzielę 13:30 – 20:00. Wieża w tych miesiącach jest dostępna codziennie w godzinach 10:00 – 20:00, a Muzeum Katedralne – od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 15:00.
W lipcu i sierpniu katedra jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 21:00, a w niedzielę 13:30 – 21:00. Na wieżę w tych miesiącach można wejść codziennie od 10:00 do 21:00, a do Muzeum Katedralnego od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 16:00. W miesiącach zimowych – od listopada do marca katedrę można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 – 19:00, w niedzielę 13:30 – 19:00, wieże codziennie od 10:00 do 19:00, a Muzeum Katedralne – od 10:00 do 14:30.
Wejście do wszystkich miejsc jest płatne. Osoba dorosła za wejście musi zapłacić 6 euro. W cenie jest zwiedzanie katedry, krypty, chóru, miejsca, gdzie znajdują się katedralne skarby oraz wieży zegarowej, z której rozciąga się widok na całe miasto. Osoby do 25 roku życia za wejście zapłacą 4 euro, emeryci i seniorzy – 5 euro.
Kościół – Iglesia de Santa Cruz
Kościół Iglesia de Santa Cruz znany jest także jako Catedral Viaje (Stara Katedra), ponieważ pełnił funkcję katedry przed ukończeniem budowli Vincentego Acera. Świątynia została wybudowana w miejscu dawnego meczetu i ma burzliwe dzieje – podczas najazdu Anglików w 1596 roku została niemal całkowicie spalona, a to, co możemy zobaczyć dzisiaj jest XVII-wieczną rekonstrukcją. Z pierwotnej budowli zachował się jedynie gotycki portal.
Kościół jest otwarty od wtorku do soboty w godzinach 9:30 – 12:30 oraz 18:00 – 19:30, a w wakacje tylko w trakcie mszy. Msze odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00, w niedziele i święta o godzinie 11:00.
Pomiędzy starą a nową katedrą znajduje się Casa del Obispo, czyli dawna rezydencja biskupa Garcii de Haro. To właśnie tutaj, w podziemiach odkryto fenickie ruiny z VII w. p.n.e., ślady muzułmańskiego miejsca modlitwy oraz rzymską kryptę dedykowaną Apollinowi.
Ratusz w Kadyksie (Ayuntamiento)
Z Plaza de la Catedral, idąc wzdłuż calle Pelota, dojdziemy do porośniętego palmami i oferującego mnóstwo kawiarni i restauracji – Plaza San Juan de Dios, przy którym stoi Ratusz w Kadykcie (Ayuntamiento). Plac był moim ulubionym miejscem na spacer oraz poranną kawę czy obiad. W pobliżu ratusza, na tym samym placu znaleźć można informację turystyczną, w której dostałam mapę miasta oraz dowiedziałam się, jak dojechać do Jerez de la Frontera.
Muzeum Kadyksu (Museo de Cadiz)
Odkrywając uroki Kadyksu i spacerując uliczkami starego miasta, całkiem przypadkiem trafiłam na Plaza de Mina, który na tyle mi się spodobał, że prawie każdy poranek spędzałam tutaj z kubkiem kawy.
Przy Plaza de Mina odkryłam także bardzo ciekawe miejsce, jakim jest Muzeum Kadyksu (Museo de Cadiz). Muzeum mieści się na parterze i pierwszym piętrze. Na parterze można podziwiać zabytki i odkrycia archeologiczne, w tym m.in. sarkofagi, antyczne rzeźby, monety. Pierwsze piętro zostało poświęcone muzeum sztuki.
Wejście do muzeum jest bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej, osoby spoza UE muszą zapłacić 1,50 euro. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki, od wtorku do soboty można je odwiedzać w godzinach 9:00 – 21:00, w niedziele i święta od 9:00 do 15:00.
Zamek – Castillo de San Sebastian
Wizyta w sercu starego miasta Kadyksu i spacer uliczkami to spotkanie z XVIII-wieczną architekturą oraz historią zamkniętą w muzeach i pięknych kamienicach. Jednak warto wyjść poza starówkę i zobaczyć także obrzeża Kadyksu, bowiem to właśnie tu dowiemy się najwięcej o burzliwej historii miasta. Wejście na teren tzn. „starego Kadyksu” strzeże brama Puertas de la Tierra. To jedna z niewielu pozostałości po obmurowaniach, które kiedyś były jedyną możliwością dostania się na teren miasta od strony lądu.
Najdalej wysunięty na zachód punkt w Kadyksie to położony na małej wysepce zamek Castillo de San Sebastian. W czasach panowania Rzymian, wznosiła się tu świątynia Kronosa, za czasów Maurów znajdowała się tu wieża strażnicza, a w XV wieku kupcy weneccy zbudowali kapliczkę pod wezwaniem św. Sebastiana, który opiekuje się wyspą do dnia dzisiejszego.
Wejście do Castillo de San Sebastian jest bezpłatne, a zamek można odwiedzać codziennie w godzinach 9:30 – 17:00.
Zamek – Castillo de Santa Catalina
Przy plaży La Caleta znajduje się drugi zamek – Castillo de Santa Catalina, który został wzniesiony w 1596 roku na rozkaz Filipa II. Jego główną funkcją była obrona przed atakami Anglików. Budowla została zaprojektowana przez Cristobala de Rojas. Powstała na planie gwiazdy, posiada dwa bastiony oraz fosę. Wejście do zamku prowadzi przez jedyną bramę. W 1693 roku wybudowano na terenie zamku kaplicę – Capilla de Santa Catalina.
Wejście na teren zamku jest bezpłatny. Można go odwiedzać jesienią i zimą, codziennie w godzinach 11:00 – 19:30, a wiosną i latem, codziennie w godzinach 11:00 – 20:30.
Inne miejsca, które warto zobaczyć będąc w Kadyksie:
- Museo de las Cortes de Cadiz – przy calle Santa Inez znajduje się muzeum upamiętniające hiszpański parlament i uchwalenie konstytucji.
- Teatro Romano – za kościołem Iglesia de Santa Cruz, przy calle Campo del Sur znajdują się ruiny rzymskiego Teatro Romano z I w.p.n.e.
- Barrio del Populo – średniowieczna, najstarsza i najładniejsza dzielnica Kadyksu, znajduje się tuż przy Catedral Nueva i ruinach teatru rzymskiego. Warto ją odwiedzić nie tylko z racji licznych pubów i barów, w których kwitnie nocne życie, ale także wąskich i ciasnych uliczek oraz architektury.
- Torre Tavira – najwyższa wieża starego miasta, znajdująca się przy calle Marques del Real. Ciekawostką w jej wnętrzu jest camara oscura, czyli stare urządzenie optyczne pozwalające na obserwowanie morza i zabudowań miejskich. Jest to nietypowa forma zwiedzania.
- Mercado Central de Abastos – z Plaza de la Catedral, idąc calle Compania dostaniemy się na Plaza de las Flores, przy którym znajdziemy Mercado Central. Czytając na pewno nie jeden wpis z Hiszpanii, wiesz, że mercado to takie nasze polskie targowisko, tylko zadaszone, gdzie kupić można nie tylko świeże owoce czy warzywa, ale także ryby, mięso oraz owoce morza. Mercado w Kadyksie to przede wszystkim świeże ryby, o najdziwniejszych kształtach i rozmiarach:
Przeczytaj także: Inne wpisy z mojej podróży po Andaluzji