Gdy tylko moim oczom ukazała się Frigiliana pomyślałam – jestem w Grecji! Białe domki, usytuowane na wzgózu, z pomalowanymi na niebiesko drzwiami i okiennicami, ozdobione kolorowymi kwiatami i bujną roślinnością, przypominały klimat greckich miasteczek. Jednak nadal byłam w Andaluzji i zastanawiałam się, dlaczego nie odkryłam Frigiliany wcześniej…
Frigilianę odwiedziłam w kwietniu 2018 roku. Ta informacja może być dla wielu z Was istotna z punktu widzenia rozkładu jazdy autobusów lub cen biletów. Podczas miesięcznego pobytu w Andaluzji, nie szukałam miejsc, które będą mniej znane. Skupiłam się na odwiedzeniu tych najpopularniejszych, o których słyszał każdy turysta, jak Granada, Ronda, Kadyks czy Kordoba. O Frigilianie dowiedziałam się przypadkiem na kursie języka hiszpańskiego. Znalazłam odpowiednie połączenie, wsiadłam w autobus i pojechałam…
Gdzie leży Frigiliana?
Frigiliana to małe miasteczko położone w górach, oddalone około 6 kilometrów na północ od Nerji i około 50 kilometrów od Malagi. Znajduje się na wysokości 320 m n.p.m., w obrębie powiatu Axarquía, w którym dominują widoki parku krajobrazowego gór Sierras de Almijara, Tejeda y Alhama oraz winnice i sady z oliwkami i tropikalnymi owocami.
Aby dostać się do Frigiliany, np. z Malagi, należy skorzystać z komunikacji autobusowej kursującej pomiędzy Malagą a Nerją. Wysiadając w Nerji, obok przystanku, znajdziemy informację autobusową (mieści się w małym kiosku), gdzie dostaniemy rozkład jazdy autobusów kursujących do Frigliany. Bilet autobusowy kupimy u kierowcy, jego koszt to 1 euro w jedną stronę, a podróż trwa 15 minut. Oto rozkład jazdy obowiązujący w kwietniu 2018 roku:
Kilka słów o Frigilianie
Jak już wspomniałam, Frigiliana położona jest w górach. Została podzielona na dwie części – nowszą, która znajduje się poniżej oraz starszą, która pochodzi z czasów arabskich. I to właśnie tę część należy odwiedzić. Tutejsze stare miasto przylegające do górskiego zbocza wygląda jak z obrazka. Wąskie uliczki, pnące się w górę wzdłuż bielonych domków obwieszonych kwiatami, a do tego zapierający dech w piersiach widok na morze i góry przyciąga licznie odwiedzających.
Niegdyś tutejsi mieszkańcy żyli przede wszystkim z rolnictwa. Jednak z biegiem czasu i ilością napływających do miasta turystów, mieszkańcy porzucili dotychczasowe zajęcie i zajęli się sprzedawaniem wizerunku miasta. Współcześnie, poza przepięknymi widokami oraz zabytkami, znajdziemy tu restauracje, sklepiki z pamiątkami i lokalnymi wyrobami, wśród których należy wymienić ceramikę, słodkie wino czy miski z drzewa oliwkowego.
Prawdziwą gratką dla osób odwiedzających Frigilianę są uliczne, automatyczne teatrzyki. Nie wszyscy o nich wiedzą, dlatego warto o nich wspomnieć. Wykonane przez niemieckiego lalkarza, znajdują się w kilku miejscach w miasteczku. Niepozorne drzwi nie przypominają teatrzyka, dlatego bardzo łatwo je przeoczyć. Jednak, gdy już na niego trafimy, warto wrzucić 0,20 – 1 euro i spojrzeć przez szklaną witrynę, aby zobaczyć poruszające się w środku lalki, które opowiadają historię związaną z przeszłością Frigiliany. Jeden teatrzyk nawet zaatakował mnie wodą!
W starej części Frigiliany znajduje się także 12 porcelanowych tabliczek, które opowiadają historię arabskiego powstania na tym terenie oraz ostatnich bitew, które miały tu miejsce.
Co warto zobaczyć we Frigilianie?
- El Ingenio – zbudowana pod koniec XVI wieku stara wytwórnia miodu z trzciny cukrowej, jedyna tego typu w Europie,
- Fuente Vieja czyli murowany, udekorowany szlacheckim herbem wodopój z XVII wieku, który znajduje się przy ulicy Chorruelo,
- Casa Solariega de los Condes (rodowa siedziba hrabiów), inaczej El Ingenio, zbudowana pod koniec XVI wieku dla rodziny Manrique de Lara,
- El Torreón – teren dawnego spichlerza, który obecnie jest częścią domu. Aby dostać się na dziedziniec należy przejść przez wypełnioną roślinami bramą z napisem „El Torreón”,
- renesansowy kościół Iglesia de San Antonio de Padua,
- XVII-wieczny silos zbożowy Reales Pósitos,
- ruiny arabskiego zamku Castillo de Lízar, z których rozciąga się panorama miasta, jego górskich okolic oraz morskiego wybrzeża,
- kaplica Santo Cristo de la Caña,
- renesansowy pałac hrabiów Frigiliany.