Zbliżająca się powoli jesień to czas długich wieczorów. Kto z nas nie lubi tego czasu, kiedy podczas długiego wieczoru można usiąść pod kocem w fotelu, z kubkiem ulubionej herbaty i zanurzyć się w lekturę fascynującej książki? Osobiście uwielbiam ten stan. Jakie książki podróżnicze warto przeczytać jesienią 2021? Oto subiektywny przegląd.
Książki towarzyszą mi od najmłodszych lat. Wszystko zaczęło się od książeczek dla dzieci, przez książki przygodowe, fantastykę, reportaże aż do książek podróżniczych. To jeden z najlepszych sposobów na odpoczynek i relaks, szczególnie po długim dniu ciężkiej pracy. A że pracy coraz więcej, a czasu coraz mniej – przychodzę z nowym wpisem, w którym pokaże kilka najciekawszych książek, które warto przeczytać w tegoroczne wakacje.
Jakie książki podróżnicze warto przeczytać jesienią 2021?
1. Borys Tynka – Odessa dla romantyków
Odessa – miasto położone na Ukrainie, do którego zaprasza Borys Tynka. To niewątpliwa perełka, po której spacer będzie ogromną przyjemnością. Na ponad 600 zapisanych kartkach, autor przedstawia niesamowity i wspaniały obraz miasta położonego nad Morzem Czarnym. „Odessa dla romantyków” jest pełna fascynujących opisów, miejsc, historii oraz zdarzeń, które wydarzyły się w tym owianym tajemnicą mieście. Przerzucając kolejne kartki możemy poczuć się, jakbyśmy spacerowali ulicami Odessy razem z autorem, poznając każdy jej zaułek. To niesamowita podróż (także w czasie), która na długo pozostaje w pamięci.
2. Marzena Filipczak – Poczuj PL
Marzena Filipczak, znana przede wszystkim z książki „Jadę sobie. Powrót do Azji”, tym razem zabiera nas w podróż po… Polsce. Książka „Poczuj PL” to swoisty rodzaj opowieści o urokliwych i ciekawych zakamarkach naszego kraju. Znajdziesz w niej 17 pomysłów na aktywne spędzenie czasu oraz 13 pomysłów na błogi relaks. Czyli Marzena opisuje i daje gotowe rozwiązanie na 30 sposobów, jak spędzić czas podróżując po Polsce. „Poczuj PL” to podróż nie tylko przez konkretne miejsca, ale także poprzez doznania. Dotknąć, przeżyć, poczuć, zachwycić się i oderwać od codziennej rzeczywistości – właśnie taką receptę na niezapomniany wypad w Polsce ma dla nas autorka. W książce znajdziemy nie tylko opisy Marzeny, ale także rozmowy z ludźmi, którzy za dane atrakcje w konkretnych miejscach odpowiadają. Fascynująca wyprawa przez zakamarki naszego kraju, które idealnie będzie odkrywać w jesienne, chłodne wieczory.
3. Marcin Gienieczko – Zatańczyć z Amazonką
Kolejną propozycją podróżniczą, dzięki której przeżyjesz niesamowitą przygodę jest książka Marcina Gienieczko – „Zatańczyć z Amazonką”. To niesamowita historia, w której autor jest głównym bohaterem. Pokonał swoją słabość i zmierzył się z triathlonem przez Amerykę Południową. W triathlonie jednak poza jazdą na rowerze i biegiem, głównym i najważniejszym etapem było przepłynięcie w canoe Amazonki. W stylu sportowym, czyli jak najszybciej. Cała trasa miała długość 5573 km, za którą autor otrzymał tytuł Guinness World Records. To historia o planowanie wyprawy Amazonką i początkach organizacji, o całym przebiegu trasy oraz zakończeniu walki z pokonywaniem własnych słabości.
4. Tomasz Gorazdowski – Obietnica Tiaki
Przenieśmy się teraz w inny zakątek naszego globu. Tym razem do Nowej Zelandii, o której przeczytasz w lekturze Tomasza Gorazdowskiego – „Obietnica Tiaki”. Autor opowiada historię swojej podróży po Nowej Zelandii – od momentu lądowania po odkrywanie i poznawanie każdego zakamarka tego lądu. Podczas wędrówki po nowozelandzkiej ziemi, w poszczególnych rozdziałach, możemy także przeczytać relacje Nowozelandczyków, którzy chętnie dzielą się informacjami o swoim kraju, wierzeniach, tradycjach, zwyczajach i miejscach, do których zabierają także Czytelnika. Mieszkańcy Nowej Zelandii niesamowicie dbają o naturę, przyrodę i faunę – innymi słowy o wszystko co wiąże się z ochroną środowiska. Na kolejnych kartkach książki odkrywamy uroki tego malowniczego kraju, przemierzając liczne miejsca nie tylko w samej Nowej Zelandii, ale także na pobliskich Wyspach Pacyfiku.
5. Joanna Lessnau – Oswoić Hiszpanię
Fascynująca podróż i wędrówka przez niesamowite miejsca w Hiszpanii. Książka ukazała się w dwóch tomach, dlatego miłośnicy tego kraju z pewnością będą mogli czerpać pełnymi garściami z miejsc, do których zabiera nas autorka. Sama jestem wielką fanką Hiszpanii i uwielbiam ten kraj, dlatego z ogromną przyjemnością przeczytałam oba tomy. Autorka z ogromnym sercem podchodzi do każdego, odwiedzanego miejsca. Podziwia i opisuje niesamowitą architekturę najsłynniejszych hiszpańskich budowli, delektuje się smakołykami hiszpańskiej kuchni oraz odkrywa nowe, nieznane dotąd miejsca. Z ogromnym zaangażowaniem oraz szczegółowością opisuje każde odwiedzone miejsce. W pierwszym tomie „Oswoić Hiszpanię” dowiadujemy się m.in. skąd wzięła się nazwa Pireneje, poznamy legendy związane z dzielną Armengolią oraz nauczymy się przyrządzać hiszpańskie churrosy. Drugi tom to podróż po Kraju Basków oraz Kastylię i Leon. Odkryjemy takie miejsca jak Bilbao, Salamankę czy tajemniczą Avillę, a także stolicę – Madryt.
6. Agnieszka Krawczyk – Rumunia. Albastru, ciorba i wino
Z malowniczej Hiszpanii przenosimy się do innego zakątka Europy, aby tym razem odkryć tajemniczą Rumunię. Do tego, mało znanego przez wielu, kraju zabiera nas Agnieszka Krawczyk – absolwentka filologii romańskiej i rumuńskiej, która na co dzień mieszka w Bukareszcie. Autorka snuje opowieści o rumuńskich tradycjach i współczesności, mierzy się ze stereotypami i zabawia anegdotą. Czy jesteście gotowi, aby wyruszyć w podróż, która pozwoli rozsmakować się w tym kraju? „Rumunia. Albastru, ciorba i wino” do przeczytania dopiero przede mną, ale miałam okazję czytać już kilka książek Wydawnictwa Poznańskiego i za każdym razem wrażenia z lektury były niesamowite. Mam nadzieje, że i tym razem będzie tak samo. Tym bardziej, że Rumunia jest krajem, o którym niewiele wiem.
7. Monika Trętowska – Chile. Dalej być nie może
Kolejna książka, która dopiero czeka w kolejce na przeczytanie. Jednak z racji mojej fascynacji całą Ameryką Południową, z ogromną przyjemnością zarezerwuje sobie czas na „Chile. Dalej być nie może” na długi, jesienny wieczór. Kilka słów od autorki: Według chilijskiej legendy Bóg, kiedy już stworzył cuda świata, uświadomił sobie, że nadal trzyma w dłoniach jeszcze trochę rzek, wzgórz i dolin, lodowców i wulkanów, pustyń, gór i lasów. Aby się nie zmarnowały, postanowił umieścić je na najodleglejszym krańcu Ziemi. Północy tego skrawka powierzył ochronę minerałów, a wysokie szczyty gór przeznaczył na siedzibę przodków i kultur. W centrum ulokował życiodajne zielone doliny. Na południu – wszelkie rezerwy wody. Na koniec otoczył wszystko dziewiczym ogrodem, rozległym oceanem i wysokim łańcuchem górskim. Tak powstało Chile, niezwykły kawałek planety, który pomieścił w swoich granicach wszystko to, co najpiękniejsze, i to, co najgroźniejsze w naturze. Chile to kraj ekstremów i wyrazistych kontrastów. Nie tylko geograficznych, ale również kulturowych, ekonomicznych i społecznych. W moich oczach cały utkany jest z nieoczywistych wzorów i zaplątany w sprzeczności. O nich właśnie i o żyjących tu ludziach jest ta książka. A przede wszystkim o szczególnej więzi łączącej mieszkańców Chile z tym jedynym w swoim rodzaju, odległym zakątkiem świata.
8. Słodki Świstak – Wędrówki Słodkiego Świstaka
Słodki Świstak czyli Leszek Bartołda, który pomimo cukrzycy, chętnie wędruje po górach, opowiadając o tym w swoich książkach. „Wędrówki Słodkiego Świstaka” to kontynuacja górskich reportaży z pierwszej publikacji „Z cukrzycą po górach”. Autor jest diabetykiem z 40-letnim stażem. Udowadnia, że cukrzyca to nie wyrok i można z nią zdobywać górskie szczyty oraz wędrować szlakami. W książce znajdziemy siedem reportaży, wzbogaconych kolorowymi zdjęciami z niesamowitymi, górskimi krajobrazami, widzianymi z perspektywy piechura. Słodki Świstak zabierze nam w Tatry, Beskid Śląski oraz Sudety, pokazując piękno każdego tych pasm.
9. Karkonosze i Góry Izerskie
Obowiązkową lekturą na jesienne wieczory, którą będę praktykować w weekendy jest przewodnik po Karkonoszach i Górach Izerskich. Pomimo że wielokrotnie miałam okazję być w Karkonoszach oraz Izerach to niezmiennie i wciąż tak samo chętnie wracam w tamte okolice. Jest wiele szlaków oraz miejsc, które warto w tych górach odwiedzić. Począwszy od Śnieżki – najwyższego szczytu całych Sudetów, po ukochane schronisko Samotnię, malownicze Śnieżne Kotły czy w końcu Halę Izerską z najlepszymi naleśnikami na świecie w Chatce Górzystów. Kto nie był, ten koniecznie powinien odwiedzić te miejsca! Dla mnie Karkonosze oraz Izery są początkiem mojej górskiej przygody, dlatego zawsze miło będę je wspominać i chętnie do nich zawsze wrócę. A przewodnik od wydawnictwa Bezdroża z pewnością pomoże zaplanować nowe trasy oraz odkryć miejsca, których do tej pory nie znałam.
10. Purja Nimsdai – Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów – moje życie w strefie śmierci
Ostatnią lekturą, którą koniecznie powinni przeczytać wszyscy, którzy są miłośnikami gór wysokich jest książka „Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów – moje życie w strefie śmierci”. Z ostatniej okładki: „Spojrzałem na wierzchołek. Wtargnęła chmura, a złowrogie dudnienie grzmotu rozeszło się echem po dolinie poniżej. Nie sposób było nie odczuwać respektu i podziwu dla skali tego, co rozpościerało się przede mną. Wiedziałem, że bezcelowe jest ocenianie sił i słabości tej gigantycznej góry, ponieważ wznoszący się przede mną szczyt nie zamierzał oceniać mnie. Zamiast oceny była burza inspiracji. Gdybym zdołał wykorzystać ducha góry, by stać się odpornym na ból, stres i strach, nic nie mogłoby mnie zatrzymać. Wówczas zadałem pytanie – czy mogę? A może nie?” Czekam na tę lekturę, bo czuję, że to będzie wyjątkowa opowieść.
A Ty, jakie lektury planujesz na długie, jesienne wieczory? Zobacz także inne recenzje książek podróżniczych
KONKURS!
Wejdź na Instagram @Podrozniczo i sprawdź szczegóły konkursu! Do wygrania:
- Miejsce – Książkę „Obietnica Tiaki” + bon na zakupy w księgarni Bezdroza.pl o wartości 100zł
- Miejsce – Książkę „Obietnica Tiaki” + bon na zakupy w księgarni Bezdroza.pl o wartości 75zł
- Miejsce – Książkę „Obietnica Tiaki” + bon na zakupy w księgarni Bezdroza.pl o wartości 50zł