W dniach 23-24 maja Środa Wielkopolska była miejscem spotkania podróżników z całej Polski. To właśnie tutaj odbył się I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika. Podczas dwudniowej imprezy podróżnicy zabrali nas w podróże do najdalszych zakątków świata. Jakich? O tym przeczytacie poniżej…
Mój udział w festiwalu rozpoczął się w sobotę. Niestety nie mogłam uczestniczyć w piątkowych wystąpieniach, które miały miejsce w Auli Gimnazjum nr 1 w Środzie Wielkopolskiej, od godziny 18:00. W piątek odbyły się dwie prelekcje: Agata Kosmalska opowiedziała o swojej podróży do Kamerunu, a Agnieszka Siejka o niezwykłych Indiach.
Natomiast sobotni program był dużo bogatszy, ponieważ tego dnia festiwal rozpoczął się o godzinie 10:00 i zakończył dopiero o 20:00. W ciągu całego dnia mieliśmy przekrój relacji z podróży w ciekawe państwa świata (i nie tylko). Po oficjalnym rozpoczęciu, które zainaugurował Grzegorz Posała, Prezes Klubu Szalonego Podróżnika, zaczęły się wystąpienia konkursowe.
Pierwsza była Basia Bordych. Jej prezentacja dotyczyła autostopowej wyprawy przez Australię. Dawno nie spotkałam tak pozytywnej i pełnej energii dziewczyny, która odważyła się na samotną podróż do Australii. Ogromne poczucie humoru oraz dystans sprawiły, że zapamiętam tę prezentację na długo!
Następnie Olka Zagórska oraz Marek Chabros zabrali nas swoją KIAnką na Bałkany. Ciekawy pomysł na 26-dniową wyprawę, ale myślę, że nie odważyłabym pojechać w tak daleką podróż samochodem KIA :). U tej dwójki plusem była fakt, że Marek jest mechanikiem, wobec tego obawa przed awarią auta była znikoma. Prezentacja obfitowała w zdjęcia w przeróżnych krajów, które udało im się odwiedzić, jednak sama opowieść była zbyt szybka – słuchacz nie mógł zapamiętać najważniejszych informacji, a co dopiero szczegółów…
Na najwyższe szczyty Afryki zabrał nas Robert Gondek. Jego opowieść dotyczyła dwóch afrykańskich krajów – Malawi oraz Zambii. Celem stworzonego przez Roberta projektu jest zdobycie wszystkich najwyższych szczytów Afryki, o ile da się ustalić, który w danym kraju jest faktycznie najwyższy :). Poza relacją z podróży, Robert przygotował kilka filmów, dzięki którym słuchacze byli bliżej odwiedzanych państw. To właśnie prezentacja Roberta zdobyła uznanie Jury, które wybrało ją za najciekawszą.
Przedostatnią prezentacją konkursową była opowieść Joanny Tomczak i Krzysztofa Łęckiego do Kenii. Pełni entuzjazmu i pozytywnej energii podróżnicy przeżyli wyjątkowe chwile w kraju położonym w centralnej Afryce. Autorzy dostarczyli nam sporej dawki zdjęć oraz filmów, a także opowieść o balonach – wyjeżdżając do Afryki warto je mieć ze sobą, ponieważ dzieci uwielbiają zabawy i gry balonem mimo, że na początku nie wiedzą co z nim zrobić :). Wisienką na torcie podczas tej wyprawy były oświadczyny!
Stasia Budzisz-Cysewska zakończyła prezentacje konkursowe. Zabrała nas do Iranu, gdzie spędziła wakacje w hidżabie. Iran to kraj pełen kontrastów. Z jednej strony tętniący życiem Teheran, a z drugiej irańskie wsie, gdzie kara śmierci jest wciąż na porządku dziennym. Iran nie jest krajem typowo turystycznym, a większość z nas myśląc o Iranie widzi przed oczami Talibów oraz terrorystów. Jednak prezentacji Stasi zmieniła moje podejście do tego kraju. I na tym zakończyły się prezentacje, które brały udział w konkursie. A oto wszyscy prelegenci oraz Grzegorz Posała.
Jednak, na tym nie koniec festiwalu. Przyszedł czas na prezentacje dotyczącą nowego pomysłu na autostop, wymyślonego przez Yanosik. Jest to aplikacja, którą instalujemy w telefonie, logujemy się i czekamy aż osoba jadąca samochodem i korzystająca z Yanosika zaoferuje nam darmową podwózkę :). Proste? Bardzo i warto korzystać!
No i przyszedł czas na mnie. Moja prezentacja nie dotyczyła żadnego z moich wyjazdów, ale była dużą dawką praktycznych informacji o tanim podróżowaniu. Gdzie szukać tanich lotów? Gdzie szukać tanich noclegów? Gdzie szukać tanich przejazdów? Czy warto jeździć samemu czy w grupie? Na te i inne pytania próbowałam odpowiedzieć w swojej prelekcji. Czy się udało? Na to powinniście sami odpowiedzieć :)
Ostatni zaproszeni prelegenci byli gośćmi specjalnymi. Damian Wolf Wagabunda zaprezentował swój film „181″, opowiadający o samotnej, półrocznej podróży po Ameryce Południowej. Natomiast Michał Kochańczyk przybliżył nam historię rejsu wokół Bieguna Północnego, którego wyprawa Lady Dana 44 polarny Rejs Arctic odbyła się w 2013 roku.
I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika zakończył się after party, które odbyło się w Piwnicy Retro na Starym Rynku. Można było tam spotkać wszystkich prelegentów oraz uczestników festiwalu, a rozmowom o dalekich i bliskich podróżach nie było końca…