Nietypowe tradycje na całym świecie – zestawienie

Nietypowe tradycje na całym świecie – zestawienie | Podrozniczo.pl

Choć mogłoby się wydawać, że wiemy już wszystko o całym świecie, to sprawa wygląda nieco inaczej. W rzeczywistości istnieje cała masa tradycji i wierzeń, o których nie mamy zielonego pojęcia. Wiele z nich można poznać, będąc w danym miejscu, jednak niektóre zostały już odkryte i opisane. Jeśli jesteście ciekawi tego, jakie nietypowe tradycje istnieją na świecie i skąd się wzięły, to ten wpis bez wątpienia jest czymś dla was.

Tradycje w Polsce – na czym się skupiają?

Czym właściwie jest tradycja? To oczywiście rozmaite poglądy i obyczaje, które przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Mogą to być również rozmaite zachowania i normy społeczne, które dana społeczność uznała za najbardziej trafne. W Polsce wiele takich zwyczajów odnosi się do wiary, która ma spore znaczenie dla rodaków. Idealnym tego przykładem jest, chociażby nie spożywanie dań z mięsem w piątki w domach, czy też szkołach.

To samo tyczy się poniedziałku po Wielkiej Nocy, czyli śmigusa-dyngusa. To przecież w trakcie jego trwania wszyscy oblewają się nawzajem wodą. Nie bez powodu przez świętami wielkanocnymi wzrasta sprzedaż pistoletów na wodę. Choć mogłoby się wydawać, że są to normalnie tradycje, to w innych miejscach na świecie wcale takie nie są. Warto poznać nietypowe wierzenia i obyczaje tych, z którymi nie łączy nas pochodzenie.

Zwyczaje to jednak nie kwestia, tylko mieszkania w danym miejscu, a społeczności. Jedną z popularnych tradycji w piłce nożnej jest cieszynka, czyli rodzaj okazywania euforii związanej ze zdobyciem gola dla swojej drużyny. Podczas obstawiania wiele osób musi brać potencjalnie strzelone bramki pod uwagę. Przy zakładaniu konta u bukmachera warto wykorzystać Bwin kod promocyjny, który polepszy waszą możliwą wygraną.

Nietypowe wierzenia i tradycje na świecie

Skupmy się teraz na tym, jakie właściwie istnieją dziwne dla nas, a oczywiste dla innych społeczności zwyczaje. Warto tutaj wspomnieć na przykład o Festiwalu Thaipusam, który trwa 10 dni.  Obchodzi się go w trakcie pełni księżyca 10 miesiąca według kalendarza hinduskiego. Podczas jego trwania uczestnicy robią masowy piercing w celu zadowolenia Pana, dla którego cały event się odbywa. Przed rozpoczęciem wydarzenia wiele osób pości.

Mowa tutaj zarówno o celibacie, diecie wegetariańskiej, czy też właśnie kilkudniowych postach. Innym przykładem, którego nie można pominąć, jest Palenie Czarownic w Czechach. Jest to wydarzenie z 30 kwietnia na 1 maja. Podczas jego trwania pali się stosy, na których znajdują się czarownice przypominające nasze Marzanny. Ponadto, podczas tego eventu można zjeść dobre jedzenie i zapozować z kobietami przebranymi za czarownice.

Famadihana natomiast to kolejny festiwal, który odbywa się na obszarze Madagaskaru. W trakcie jego trwania dochodzi do tradycji pogrzebowej, w trakcie której dochodzi do ekshumacji zmarłego. Po niej, zwłoki zawija się w jedwabny całun lamba mena i ponownie wkłada się go do grobu. Podczas ceremonii dochodzi do ucztowania i tańców przez rodzinę i bliskich zmarłego. Ma to miejsce raz na około siedem lat.

Jakie zwyczaje panują w innych kulturach?

Jak możecie się domyślać, to nie koniec listy, którą dla was przygotowaliśmy. La Tomatina to festiwal, który odbywa się każdego roku i polega na obrzucaniu się pomidorami. Jej lokalizacja to hiszpańska miejscowość Buñol w prowincji Walencja. Ta tradycja pochodzi z roku 1945, kiedy to na paradzie gigantes y cabezudos doszło do bójki. Los chciał, by miała ona miejsce przy stoisku z warzywami, a ci, którzy się kłócili sięgnęli po pomidory.

Całość została powtórzona rok później przez tych samych ludzi i stało się to tradycją. Jak widać, każde miejsce na świecie ma swoje nietypowe zwyczaje, które pielęgnuje. W niektórych z nich chętnie weźmiemy udział, a w innych niekoniecznie.

Przeczytaj także: Przytrafił Ci się opóźniony lot? Ubiegaj się o odszkodowanie!

Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Zawodowo zajmuję się marketingiem internetowym. Uwielbia podróżować i planować, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii. Jej podróżniczym marzeniem jest Kuba, Patagonia oraz Japonia. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - w butach biegowych lub na rowerze, a zimą na basenie lub łyżwach.

Postaw mi kawę!

Postaw mi kawę

Zarezerwuj nocleg na Booking.com

Booking.com

O mnie

Nazywam się Marta i jestem autorką tego bloga. Miło mi, że tu jesteś :). Kilka słów o mnie… jestem podróżniczką z zamiłowania oraz „turystką” i redaktorką z wykształcenia

Podróże w 2024 roku

  • styczeń Alicante i Marrakesz
  • luty – Ustka
  • marzec Teneryfa i Góry Opawskie
  • kwiecień – Tajlandia
  • maj – szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy
  • czerwiec – Tatry
  • wrzesień – Czarnogóra

Facebok

Instagram