Orihuela to miasto, którego nie brałam pod uwagę, planując pobyt w Alicante. Jednak okazało się najładniejszym miejscem, które odwiedziłam w czasie całego, kilkudniowego pobytu na Costa Blanca. Jaka jest Orihuela i dlaczego warto ją odwiedzić? Przeczytaj poniższy wpis!
Do niektórych miejsc trafiasz przypadkiem. Chociaż – nie wierzę w przypadki. Wierzę w to, że każdy napotkany człowiek, miejsce, w którym się znajdujesz i czas, w którym to wszystko się dzieje jest po coś. Czasami przynosi coś pozytywnego, innym razem daje solidną lekcję, z której wyciągam wnioski. Ale nie ma przypadków. Tak też było z odwiedzeniem Orihueli – niby przypadkiem, ale jednak po coś. To był najlepiej spędzony dzień, w czasie grudniowego pobytu na Costa Blanca.
Planując przyjazd do Alicante, wiedziałam, że poza samym miastem odwiedzę kilka innych miejsc. W planach było Elche, rozważałam także Murcję. Jednak Murcja jest dużym miastem i jeden dzień, który mogłam na nią poświęcić, mógłby nie wystarczyć. Z pomocą w podjęciu decyzji przyszła informacja turystyczna. Marzyły mi się zamki u podnóża Sierra de Aitana – Biar, Castalla, Tibi. Jednak do wszystkich tych miejsc nie dojeżdżał pociąg, a komunikacją autobusową nie udałoby mi się zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Tym sposobem pojawiła się w planie Villena, w której znajduje się zamek i leży na trasie linii kolejowej Alicante – Madryt. Więc jest łatwo dostępna.
Został jeszcze jeden dzień do zagospodarowania…
W planach było Elche, położone niedaleko Alicante. Jednak opinie o mieście były różne. Informacja turystyczna bardzo polecała Orihuelę. Czasami mam mieszane uczucia co do miast, polecanych w informacji. Ale wychodzę z założenie, że powinnam sama sprawdzić, aby móc wydać opinię. Dlatego zdecydowałam się połączyć dwa miasta w jeden dzień. Najpierw Elchę, później Orihuela. Oba leżą na trasie linii kolejowej Alicante – Murcja. I tak sprawdziłam połączenia kolejowe, wiedziałam ile czasu mam na Elchę, ile na Orihuelę, ruszyłam na podbój nowych, hiszpańskich miejsc.
Orihuela – krótka historia
W czasach Rzymskich miasto nosiło nazwę Orcelis. Wizygoci przejęli je w 625 roku i ustanowili tutaj stolicę nowej prowincji państwa wizygockiego o nazwie Aurariola. W 825 roku miasto było już w rękach Arabów i zostało nazwane Uryula. 17 lipca 1242 roku zostało odbite z rąk Muzułmanów i przeszło do przyszłego króla Alfonsa X Mądrego. Z tej okazji obchodzone jest tutaj święto Moros y Cristianos (Maurowie i Chrześcijanie). Pod koniec XIII wieku Orihuela trafiła do Królestwa Walencji oraz uzyskała prawo głosu w Kortezach. W 1564 roku stała się stolicą biskupstwa. Z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki chrześcijańskie. Na początku XVIII wieku, po wojnie o sukcesję hiszpańską, miasto zaczęło podupadać i tracić na znaczeniu.
Współcześnie jest to miejsce, w którym trudno zobaczyć spacerujących turystów – mimo że starówka jest wpisana na listę zabytków Hiszpanii jako zespół historyczno-artystyczny. To prawdziwa gratka dla miłośników zabytków gotyku, renesansu czy baroku. Zagubione i nieco zapomniane miejsce, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sztuki i architektury sakralnej.
Co warto zobaczyć w Orihueli?
Na zwiedzanie Orihueli wystarczy jeden dzień. Miasteczko ma kilka ciekawych miejsca do zaoferowania, ale jest tak małe, że do wszystkich bez problemu można dostać się na pieszo. Odległość z dworca kolejowego do ścisłego centrum to ok. 1 kilometr. Po wyjściu z dworca należy kierować się cały czas prosto – główną Avenida Teodommiro, przez niewielki plac Glorieta Gabriel Miro aż dojdziesz do rzeki Segura.
Katedra Salvador (Santa Iglesia Catedral del Salvador y Santa Maria de Orihuela)
Katedra to zdecydowanie najważniejszy obiekt sakralny w całym mieście. Wznosi się na calle Mayor de Ramón y Cajal. Jest to gotycki, trójnawowy kościół, który został ufundowany przez infanta Alfonsa. Wybudowano go w miejscu dawnego meczetu, pod koniec XIII wieku. W 1510 roku kościół otrzymał tytuł katedry, kiedy to papież Juliusz II utworzył tutaj biskupstwo.
Mimo że rozmiarami nie przewyższa przeciętnego kościoła parafialnego, to można w nim obejrzeć sklepienia oraz spiralne filary. Jest mieszanką różnych styli – łączy się tutaj gotyk, renesans i barok.
Najstarszym elementem katedry jest wieża z XIII wieku. We wnętrzu nawa poprzeczna oraz kaplica została przebudowana na początku XVI wieku przez znanego, katalońskiego architekta Pere’a Compte, który tworzył także w Walencji. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć m.in. gotycko-renesansową żelazną bramę oddzielającą nawę główną od prezbiterium z XVIII wieku, a także cenne, barokowe organy czy barokową kaplicę Capilla del Rosario. Warto zwrócić uwagę także na bramy wejściowe – gotycka z elementami mozarabskimi Puerta de las Cadenas z XIV wieku, Puerta de Loreto – gotycka z elementami renesansowymi z XV wieku oraz renesansowa Puerta de la Anunciacion z XVIII wieku, która ma kształt łuku triumfalnego.
Katedrę można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 10:30 – 14:00 oraz 16:00 – 18:30, w sobotę od 10:30 do 14:00, w niedzielę i święta – zamknięta dla zwiedzających. Wstęp kosztuje 2 euro.
Kościół Santiago (Iglesia de Santiago)
Iglesia de Santiago znajduje się naprzeciwko informacji turystycznej, na Plaza de la Soledad. To jeden z trzech średniowiecznych kościołów, który został wybudowany w stylu katalońskiego gotyku. Na południu Hiszpanii nie znajdziemy przykładu tego stylu. Puerta de Santiago, czyli główny portal to najstarsza część Iglesia de Santiago. Jest to niewątpliwie ciekawy przykład stylu izabelińskiego z końca XV wieku. Wnętrze kościoła utrzymano w stylu barokowym.
Kościół można zwiedzić od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 13:00. Wstęp wolny.
Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano de Arte Sacro)
Będzie to niewątpliwie gratka dla miłośników historii sztuki. Muzeum Sztuki Sakralnej znajduje się w pałacu biskupim, naprzeciwko katedry. Budynek, w którym mieści się muzeum, Palacio Episcopal de Orihuela jest niewątpliwie pięknym przykładem baroku z XVIII wieku.
W muzeum można zobaczyć niezwykle bogatą kolekcję sztuki i przedmiotów kultu religijnego. Warto zwrócić uwagę na słynny obraz Kuszenie św. Tomasza, autorstwa Diego Velasqueza. Wiele eksponatów z muzeum obnosi się w czasie procesji Semana Santa (Wielkiego Tygodnia) – najważniejszej fiesty w mieście.
Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty, w godzinach 10:00 – 14:00 oraz 16:00 – 19:00. W niedzielę i święta w godzinach 10:00 – 14:00. Bilet normalny kosztuje 4 euro.
Klasztor (Colegio de Santo Domingo)
Kolejnym ważnym zabytkiem sztuki sakralnej jest Colegio de Santo Domingo. Początkowo znajdował się tutaj klasztor Dominikanów. W 1569 roku papież Pius V zamienił go na uniwersytet, który funkcjonował do 1824 roku. W tym samym roku został zamknięty przez Ferdynanda VII.
Zespół budowli, które obejmują kościół, klasztor oraz uniwersytet, wznoszono od XVI do XVIII wieku, dlatego jego architektura to mieszanka renesansu, manieryzmu oraz baroku. Będąc tutaj warto zobaczyć krużganki oraz XVIII-wieczne płytki walencjańskie w refektarzu.
Wejście do Colegio de Santo Domingo jest możliwe od wtorku do piątku w godzinach 9:30 – 13:30 oraz 16:00 – 19:00, w soboty od 10:00 do 14:00 i od 16:00 do 19:00 oraz w niedzielę i święta w godzinach 10:00 – 14:00. Bilet normalny kosztuje 2 euro.
Las Palmowy (Palmeral de Orihuela)
Orihuela otoczona jest gajami cytrynowymi oraz pomarańczowymi, których uprawę zapoczątkowali Arabowie, budując system nawadniania sadów i ogrodów warzywnych. Z czasów Al-Andalus zachował się drugi pod względem wielkości Las Palmowy w Hiszpanii, który znajduje się właśnie w Orihueli (pierwszy można zobaczyć w pobliskim Elche). Aby do niego dotrzeć należy kierować się do Colegio de Santo Domingo i za nim skręcić w lewo, w Avenida Doctor Garcia Rogel. Kierując się cały czas tą ulicą na północ dojdziemy do Palmeral de Orihuela.
Dom i Muzeum Miguel Hernandez (Casa Museo Miguel Hernandez)
Orihuela to miasto, w którym mieszkał w latach 1910-1942 wybitny hiszpański poeta i dramaturg XX wieku – Miguel Hernandez. Znaczna część jego twórczości poświęcona jest walce z nacjonalizmem i dyktaturą gen. Franco. Krótkie, liryczne pieśni zwane Cancionero y romancero de ausencia (Pieśni i romanse nieobecności) powstawały w najbardziej płodnym czasie jego twórczości. Jego muzą była żona – Josefina. W domu poety, w Orihueli powstało muzeum – Casa Museo Miguel Hernandez. Można je odwiedzić od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 14:00 oraz 16:00 – 19:00 oraz w niedzielę i święta w godzinach 10:00 – 14:00. Wstęp wolny.
Seminarium duchowne (Seminario)
Pisząc o seminarium duchownym nie mam na myśli zwiedzania go wewnątrz. Jest to miejscu położone na wzgórzu, z którego rozpościera się przepiękny widok na miast. Uwielbiam oglądać miasta z góry, dlatego jak tylko zobaczyłam na mapie, a później na żywo ten budynek, to wiedziałam, że muszę do niego dotrzeć. Droga nie jest bardzo wymagająca – miejscami jest stromo, ale dla pieszych dostępne są schody na skróty, dzięki którym nie trzeba poruszać się krętą ulicą, przeznaczoną dla samochodów.
Na szczycie, poza samym budynkiem seminarium, dostępy jest punkt widokowy z ławką, na której można odpocząć, zaczerpnąć oddechu i zachwycić się widokami – nie tylko na Orihuelę, ale także na równiny oraz pobliskie góry.
Inne miejsce, które warto odwiedzić w Orihueli:
- Pałac Rubalcava
- Muzeum Wielkiego Tygodnia (Museo Semana Santa)
- Iglesia Santas Justa y Rufina
- Muzeum Archeologiczne (Museo Arqueologico)
- Muzeum Rekonkwisty (Museo de la Reconquista)
- Teatro Circo
- Museo de la Muralla