Wspominając wyjazd do Budapesztu, postanowiłam podzielić miejsca warto zobaczenia na te, które znajdują się w Budzie oraz te, które są dostępne dla turystów w Peszcie. Jakiś czas temu opisywałam co warto zobaczyć w Budzie, a dzisiaj zajmę się Pesztem.
Wyspa św. Małgorzaty
Zacznę od wspomnianej wcześniej Wyspie św. Małgorzaty, do której można dostać się z mostu Małgorzaty. Wyspa uznawana jest za najpiękniejszy, budapesztański park, który rozciąga się pośrodku Dunaju, pomiędzy mostem Małgorzaty a Arpada. Długa na 2,5 kilometry i szeroka na 500 metrów jest ulubionym miejscem wycieczek i wypoczynku mieszkańców.
Wyspa swoją nazwę zawdzięcza księżniczce Małgorzacie (1242-1271), która spędziła tu 20 lat w klasztorze zbudowanym po najeździe Mongołów. Obecnie ruiny, znajdujące się niedaleko wieży wodnej, stanowią jedną z tutejszych atrakcji turystycznych. Wyspa objęta jest całkowitym zakazem ruchu dla samochodów prywatnych, ale działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać do basenu Palatinus, ogrodu zoologicznego oraz hotelu termalnego. Latem odbywają się tu imprezy plenerowe.
Plac Bohaterów
Plac Bohaterów był miejscem w Budapeszcie, które odkryłam przypadkiem. Jest jednym z największych i najważniejszych placów stolicy Węgier. Znajduje się na końcu Andrássy útca, przy Parku Miejskim (Városliget) i stacji metra Hősök tere, żółtej linii M1.
Pośrodku, nietrudno zauważyć, wysoką na 36 metrów kolumnę – Pomnik Tysiąclecia, która została wzniesiona z inicjatywy parlamentu z okazji tysiąclecia powstania państwa węgierskiego. Na kolumnie stoi św. Gabriel Archanioł, który według legendy ukazał się we śnie pierwszemu królowi Węgier, Stefanowi. Posągi w obu łukach kolumnady, znajdującej się na placu, przedstawiają bohaterskie postacie z dziejów Węgier.
Lasek Miejski (Városliget)
Plac Bohaterów jest także „wejściem” do Lasku Miejskiego (lub Parku Miejskiego). Usytuowany w XIV Dzielnicy lasek jest, obok wyspy Małgorzaty, jednym z najchętniej uczęszczanych parków Budapesztu. Lasek ten to nie tylko zadrzewione alejki, ale także ogród zoologiczny, staromodne wesołe miasteczko i sztuczne jezioro, na którym latem można popływać na wynajętej łódce, a zimą pojeździć na łyżwach.
Park zajmuje powierzchnię ponad 100ha, z których 81 przeznaczonych jest dla mieszkańców miasta (6ha zajmuje sztuczne jezioro), a na 19 rezydują różnego typu instytucje społeczne. Ciekawostką jest, że rośnie w nim 6 907 drzew.
Zamek Vajdahunyad (Vajdahunyadvar)
Po wejściu do parku, moim oczom ukazał się Zamek Vajdahunyad, pochodzący z XIX wieku. Projekt architektoniczny jest mieszaniną gotyku, renesansu i baroku. Swą nazwę wzięła od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii.
W skrzydle pałacu mieści się Muzeum Rolnictwa. Warto je odwiedzić ze względu na interesujące eksponaty oraz stylowo urządzone komnaty.
Kompleks basenów (Széchenyi Fürdő)
Spacerując po parku dotarłam także do niesamowicie wyglądających z zewnątrz budynków. W pierwszej chwili myślałam, że jest to muzeum lub jakaś siedziba rządu. Później okazało się, że był to… kompleks basenów (Széchenyi Fürdő), zresztą największych w Europie.
Najstarszy budynek powstał w 1881 roku w północnej części Parku Miejskiego. Był tak popularny wśród mieszkańców, że jeszcze przed I wojną światową konieczna stała się rozbudowa. Uroczyste otwarcie odbyło się w 1913 roku. Dojazd do kompleksu możliwy jest żółtą linią metra M1 – stacja Széchenyi Fürdő.