Stolica Węgier podzielona jest na dwie części – Budę i Peszt, a granicę wyznacza Dunaj. Buda leży wyżej, na Wzgórzach Budańskich, a po drugiej stronie rzeki, na płaskim terenie rozpościera się Peszt. Obie części oferują wiele atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia przez turystów. Nie sposób się tu nudzić, a weekend to zdecydowanie za mało, aby zwiedzić cały Budapeszt. Oto co udało mi się zobaczyć.
Zwiedzanie rozpoczęłam od spaceru z Pesztu do Budy przez jeden z najwspanialszych mostów nad Dunajem – Most Łańcuchowy. Z tego mostu można zejść na wyspę św. Małgorzaty, którą także zwiedziłam. Swoje pierwsze kroki w Budzie skierowałam do kolejki Siklo. Jest to kolejka zębata, którą turyści oraz mieszkańcy mogą dostać się na Wzgórze Zamkowe. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 900 Ft, w dwie 1500 Ft. Niestety widok z niej rozczarowuje, ponieważ jest zasłonięty przez drzewa, a sam wjazd trwa ok. 2 minut.
Od razu skierowałam się w stronę dzielnicy Zamkowej, gdzie można pospacerować wśród wąskich, urokliwych uliczek. Zabudowania Wzgórza Zamkowego to mieszanka epok – można tu zobaczyć pozostałości średniowiecznej osady, fragmenty barokowych, XVII-wiecznych zabudowań oraz XIX-wieczną architekturę. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się odcinek pomiędzy Pałacem Królewskim a kościołem Macieja. Mnie także ta część urzekła najbardziej.
Kościół Macieja (Budzińska Świątynia Koronacyjna)
Neogotycki kościół, który został przebudowany w latach 1873-1896. Swoją nazwę kościół zawdzięcza królowi Maciejowi Korwinowi, który obchodził tu swoje dwa śluby. W czasie okupacji Budy przez Turków kościół został zamieniony na meczet. W 1867 roku odbyła się tutaj koronacja cesarza Franciszka Józefa I jego żony Elżbiety (Sisi). Wnętrze jest bogato zdobione.
W grudniu 1916 r. w kościele Macieja odbyła się ostatnia koronacja królewska na Węgrzech – Karola IV Habsburga i jego żony, Zyty. Pamiątki związane z tą ceremonią (m.in. fotele, na których zasiadała królewska para) podziwiać można nad zakrystią. Będąc w środku udało mi się podłączyć do polskiej wycieczki i posłuchać trochę o historii Budapesztu i samego kościoła :). Kościół można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, w soboty do 12:00, a w niedziele od 13:00 do 17:00.
Pałac Królewski – Vár
Budavari Palota, czyli pałac królewski wzniesiony na Wzgórzu Zamkowym, był trzykrotnie burzony i budowany na nowo, pomiędzy XIII a XX wiekiem. Obecnie w obiekcie znajduje się m.in. Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historii Budapesztu oraz Biblioteka Narodowa. Cały kompleks zabudowań królewskich wraz z całym Wzgórzem Zamkowym, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Węgierska Galeria Narodowa (Magyar Nemzeti Galéria)
Galeria mieści się w Pałacu Królewskim i można w niej podziwiać najważniejsze w kraju zbiory węgierskiej sztuki. Stałe ekspozycje obejmują: średniowieczne i renesansowe lapidarium, gotyckie rzeźby w drewnie i obrazy tablicowe, a także rzeźby i malarstwo z XIX wieku. Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Wstęp wolny na wystawy stałe.
Baszta rybacka (Halaszbastya)
Obok kościoła Macieja znajduje się Baszta rybacka, z której roztacza się panorama na cały Peszt. Miejsce jest uważane za jedno z najciekawszych punktów widokowych Budapesztu (poza oczywiście Górą Gellerta). Baszta została wzniesiona pod koniec XIX wieku, wzorowana przykładem neoromańskiej architektury ozdobnej z licznymi przejściami, arkadami i wieżyczkami. Dawniej był to fragment murów obronnych miasta. Obecnie szerokimi schodami można z baszty zejść na dół, na teren Wodnego Miasta. Przy baszcie stoi kilka pomników, m.in. konny posąg św. Stefana. Wstęp na basztę jest płatny (600 Ft).
Góra Gellerta (Gellért-hegy) i Statua Wolności
Poza Wzgórzem Zamkowym, Buda oferuje turystom jeszcze jeden punkt widokowy – Górę Gellerta (235 m wysokości). Na samym szczycie stoi Cytadela, z której roztacza się niesamowity widok na oba brzegi Dunaju. Na górze, w 1947 roku wybudowano także 14-metrową Statuę Wolności, która jest symbolem wyzwolenia Węgier.