W pierwszej części poradnika jak zorganizować udaną podróż pisałam o planowaniu, czyli o tanim transporcie do miejsca docelowego oraz o tym, gdzie szukać noclegów. W drugiej części skupię się na samej organizacji wyjazdu. Będzie o pakowaniu, planowaniu pobytu na miejscu, ubezpieczeniu podróżnym czy budżecie. A na samym końcu znajdziecie konkurs!
Planowanie pobytu na miejscu
Gdy już wybraliśmy miejsce, do którego chcemy pojechać, czas pomyśleć o zaplanowaniu pobytu na miejscu. Jest to moja ulubiona część podczas całej organizacji wyjazdu. Planowanie pobytu należy przemyśleć nie tylko ze względu na czas, jaki mamy, ale także pod względem miejsc noclegowych. Bowiem to co jest najfajniejsze w samodzielnym podróżowaniu (bez udziału biura podróży) to to, że nie jesteśmy ograniczeni miejscem, do którego jedziemy. W praktyce oznacza to, że jeśli wybieramy się do konkretnego miasta, zawsze możemy pojechać do kolejnego i kolejnego, i kolejnego… bez konieczności wracania do punktu pierwszego, gdzie mamy nocleg. Tak wyglądała moje podróż do Andaluzji, gdzie w Maladze (było to miasta, w którym lądowałam) spędziłam tylko dwa dni, a później przemieszczałam się z miejsca na miejsca, organizując noclegi z dnia na dzień. Tym sposobem udało mi się odwiedzić pięć miejsc, w tym Sewille czy Nerję. Planowanie pobytu warto rozpocząć jeszcze przed rezerwacją noclegów. Jeśli będziemy się przemieszczać to dobrze jest rozplanować noclegi tak, aby na miejscu nie okazało się, że mamy za mało czasu.
Planowanie to także ustalanie trasy podróży lub zwiedzania. W tym celu warto zaopatrzyć się w przewodnik książkowy, poczytać blogi lub fora internetowe, gdzie znaleźć można informacje o tym co warto zobaczyć w danym miejscu. Oczywiście nie należy zawsze sugerować się przeczytanymi informacjami – to co nie podobało się komuś, nie oznacza, że nie będzie podobało się nam. Dobrze jest znać plusy i minusy konkretnych miejsc, ale decyzja o ich zobaczeniu powinna być podjęta indywidualnie.
Ustalanie budżetu podróżniczego
Z tym punktem zawsze mam problem. Nigdy nie wiem ile powinnam wziąć ze sobą pieniędzy. W sytuacji, gdy podróżuję sama wiem, że muszę liczyć tylko na siebie. Dlatego lepiej mieć za dużo niż za mało. Jednak z drugiej strony jeśli ktoś mnie okradnie, to zostanę z niczym. Jak sobie z tym radzę? Dużo zależy od tego czy miejsce, w którym będę nocować oferuje śniadanie i np. obiadokolacje. Podczas wyszukiwania noclegów warto zwrócić na to uwagę, bowiem może się okazać, że za 3 obiadokolacje w hotelu zapłacimy tylko 5 euro więcej, co jest dużo korzystniejsze niż stołowanie się w restauracjach. Jeśli wyżywienie w wersji HB mam zapewnione w hotelu, to pozostaje tylko kwestia biletów na komunikację miejską, biletów wstępu do miejsc, które chce zobaczyć i dodatkowy budżet na coś do przegryzienia w ciągu dnia i zakup pamiątek. Aby to oszacować znów powołam się na wspomniane już blogi i fora internetowe, gdzie znaleźć można praktyczne informacje z cenami. Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą także kartę kredytową lub debetową. Dzięki temu w każdej chwili możemy zapatrzyć się w dodatkową gotówkę.
Ubezpieczenie podróżne
Z ubezpieczeniem podróżnym jest tak, że warto je mieć mimo, że nie miałam go prawie wcale :). Oczywiście nie jest to mądre rozwiązanie i polecam Wam kupować ubezpieczenie przed każdą podróżą, ponieważ może się przydać w najmniej spodziewanych sytuacjach. Dlaczego warto mieć polisę turystyczną?
- Pomoc medyczna w każdej chwili. Jeśli w trakcie urlopu złapie Cię choroba, to ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany jako pierwszy – udzieli wskazówek co należy zrobić i zwróci koszty leczenia.
- Ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny do Polski. Takie sytuacje mogą zdarzyć się w przypadku, gdy np. złamiesz nogę. Wówczas, jeśli będzie to konieczne, ubezpieczyciel powinien zorganizować transport powrotny do kraju.
- OC przydatne, gdy spowodujesz szkodę. Może się przydać, gdy np. spowodujesz wypadek w trakcie uprawiania sportu lub potrącisz pieszego na rowerze. Wówczas wystarczy przekazać poszkodowanemu dane do swojego ubezpieczyciela, a on zajmie się formalnościami.
- Bagaż pod ochroną. W ramach ubezpieczenia podróżnego istnieje możliwość ubezpieczenia swojego bagażu od uszkodzeń, zniszczeń czy kradzieży. Warto dokładnie przejrzeć umowę, ponieważ ta polisa działa tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków.
- Ubezpiecz swój samochód. Jeśli planujesz podróż samochodem, warto wykupić assistance. W razie awarii ubezpieczyciel zagwarantuje naprawę pojazdu lub holowanie do wybranego warsztatu, a także samochód zastępczy, dzięki któremu nie będzie musiał przerywać podróży.
Pakowanie – o czym warto pamiętać?
Pakowanie zawsze zostawiam na ostatnią chwilę, dlatego zdarza mi się zapomnieć o najważniejszych rzeczach. Jest to jedna z najmniej lubianych przeze mnie czynności przed wyjazdem. Najlepszym sposobem na pakowanie jest przygotowanie listy tego, co należy ze sobą zabrać. Taka lista może powstać jeszcze na miesiąc przed podróżą. Dzięki temu na pewno nie zapomnisz o najbardziej przydatnych rzeczach.
O czym należy pamiętać? Przede wszystkim sprawdź, czy masz niezbędne dokumenty, jak dowód osobisty czy paszport. Pieniądze, karta płatnicza oraz wszystkie karty pokładowe czy rezerwacje noclegów to kolejne rzeczy, o których nie można zapomnieć. Warto mieć ze sobą aparat fotograficzny, telefon, przydatne leki, niezbędne ubrania, buty oraz kosmetyki. Przed moim styczniowym wyjazdem do Walencji o mało nie zapomniałam dowodu osobistego. Dzień wcześniej robiłam jego ksero, które spakowałam do walizki, ale sam dowód został na drukarce… Po powrocie wpadłam na pomysł przygotowania wpisu o 10 rzeczach, które warto zabrać ze sobą w podróż.
KONKURS!
W tym wpisie znaleźć można drugie, konkursowe pytanie zamknięte. Oto ono:
W ostatniej chwili przypomniałeś sobie o wykupieniu ubezpieczenia podróżnego. Szybkie rozeznanie w internecie i jest – ubezpieczenie Podróż od Starter24. Jeśli dziś zapłacę online, to kiedy polisa zacznie obowiązywać?
- Trzeba poczekać dwa dni, aż polisa zacznie obowiązywać.
- Ubezpieczenie będzie ważne już jutro.
- Nie ma powodów do obaw – polisa Podróż zaczyna działać od razu po jej aktywowaniu.
Przypominam, że aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na dwa pytania zamknięte i jedno otwarte. Pierwsze pytanie dostępne jest we wpisie Jak zorganizować udaną podróż? cz. 1 Planowanie, a trzecie pytanie pojawi się we wpisie Jak zorganizować udaną podróż? cz. 3 Podsumowanie.
Wszystkie odpowiedzi należy przysłać na adres marta@podrozniczo.pl Konkurs trwa do 4 października. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj. Do wygrania plecak podróżny i inne nagrody. Zachęcam do udziału!