Dzisiaj wracam wspomnieniami do mojej podróży na Costa del Sol. Hiszpańskie, słoneczne wybrzeże odwiedziłam na początku października 2010 roku. Musicie mi wybaczyć, ale wówczas nawet nie myślałam o prowadzeniu własnego bloga, dlatego nie skupiałam się na konkretnych liczbach i zupełnie nie pamiętam, jaka była cena biletów lotniczych.
Przeczytaj także: Malaga – praktyczny przewodnik po stolicy Costa del Sol
Wylot na pewno był z Wrocławia, tanimi liniami Ryanair. Obecnie Ryanair lata do Malagi w poniedziałki i piątki.
O tym jak dojechać na lotnisko we Wrocławiu pisałam podczas wylotu na Maltę
Jak dojechać?
Lotnisko w Maladze położone jest 16 kilometrów od centrum miasta, do którego można dostać się pociągiem lub autobusem. Podróż pociągiem trwa 17 minut i kosztuje 1,20 euro, natomiast linia autobusowa nr 19 jedzie ok. 35 minut, a podróż kosztuje 1 euro.
Gdzie warto spać w Maladze?
Malaga oferuje mnóstwo hoteli, w których warto się zatrzymać. Jeśli poszukujesz noclegu w Maladze, sprawdź ofertę dostępnych hoteli tutaj
Trochę historii Malagi…
Malaga położona jest nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich, w regionie Andaluzja. Miasto zostało założone w VIII w. p.n.e. przez Fenicjan jako Malaka, ale rozkwitło dopiero za panowania Rzymian. W VIII w. miasto przeszło w ręce Maurów, którzy otoczyli miasto murami obronnymi, rozwinęli handel oraz przemysł stoczniowy. XVII wiek przyniósł powolny upadek miasta, a jego ponowny rozkwit nastąpił dopiero na początku XIX wieku.
Od lat 50. XX wieku sytuacja znacznie się poprawiła, głównie za sprawą turystyki. Niestety miasto wciąż jest niedoceniane przez turystów i z powodu bliskości lotniska, stanowi jedynie punkt startowy do zwiedzania lub wypoczynku na Costa del Sol. Moim zdaniem Malaga jest godnym uwagi miastem, a jego zwiedzenie stanowi przyjemną odskocznię od wylegiwania się na słonecznych plażach hiszpańskiej Andaluzji.
Co warto zobaczyć w Maladze?
Pomimo, że moje wakacje na Costa del Sol trwały tydzień, to w Maladze spędziłam tylko jeden dzień. Był to dzień pełen aktywnego zwiedzania. Dlatego w kilku słowach chciałabym Wam przybliżyć co udało mi się zobaczyć.
Katedra w Maladze
Budowla została wzniesiona między XVI a XVIII wiekiem w miejscu głównego meczetu Malagi. Jest połączeniem wielu stylów – od gotyku, renesansu aż po barok. Katedra przez mieszkańców nazywana jest La Manquita, ponieważ jedna z dwóch wież, które znalazły się w projekcie, nigdy nie została wzniesiona. Katedrę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00, w soboty od 10:00 do 17:00, a w niedziele od 14:00 do 18:00. Wstęp jest płatny i kosztuje 5 euro/osoba dorosła, 0,60 euro/dzieci. A na zdjęciu widok na katedrę z Gibralfaro:
Museo Picasso Malaga (Muzeum Picassa)
Malaga to miasto, w którym urodził się Picasso. Dlatego nie trudno domyślać się, dlaczego właśnie tu znajduje się muzeum poświęcone artyście. Jego zbiory liczą ponad 200 dzieł z różnych etapów życia mistrza. Muzeum czynne jest codziennie: od poniedziałku do czwartku oraz w niedziele i święta w godzinach 10:00-20:00, w piątki i soboty w godzinach 10:00-21:00. Ceny biletu: kolekcja stała 6 euro/osoba dorosła, kolekcja czasowa 4,50 euro/osoba dorosła lub bilet łączony – 9 euro/osoba dorosła. Obowiązują zniżki 50% dla osób po 65 roku życia, młodzieży do 26 roku życia oraz dla grup 20-osobowych. Więcej informacji www.museopicassomalaga.org
Alcazaba
Mauretańska forteca, której budowa rozpoczęła się w VIII wieku. W obrębie murów twierdzy znajduje się Muzeum Archeologiczne, a u jego podnóży znajdziemy ruiny rzymskiego teatru. Forteca jest jedną z największych, muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii. Wejście na mury jest płatne i kosztuje 2,20 euro od osoby dorosłej. Można kupić bilet łączony, połączony z wejściem na znajdującym się powyżej zamek Gibralfaro. Wówczas bilet kosztuje 3,55 euro. (źródło zdjęcia: Wikipedia.com)
Zamek Gibralfaro (Castillo de Gibralfaro)
Aby się do niego dostać, należy pokonać wiele schodów. W czasie swojej krótkiej wizyty odwiedziłam zamek, z którego rozciąga się przepiękny widok na miasto. Mój nie był aż tak ładny, ponieważ w drodze na szczyt zaczął padać deszcz. Zamek został wzniesiony w XIV wieku, na górze położonej 130 m. n.p.m.
Biegnące zygzakiem mury zamku pozwoliły zrezygnować z budowania baszt, a główna brama, umieszczona w najniższej części, została zbudowana tak, że atakujący, po sforsowaniu jednych drzwi, musieli zmienić kierunek i zdobywać drugie drzwi. Do dziś zachowała się tylko część zewnętrznych murów zamkowych. Warto się tam wybrać ze względu na widoki:
Parque de Málaga
Po długiej i wyczerpującej wycieczce na szczyt zamku Gibralfaro można odpocząć w położonym u jego podnóża Parque de Málaga, czyli parku w centrum Malagi. Park rozciąga się od Plaza de la Marina wzdłuż głównej ulicy. Pomimo centralnego położenia, nie słychać w nim hałasu miasta, a ciszę, szum drzew i śpiew ptaków. Ogród obfituje w liczne gatunki różnorodnej roślinności (ok. 2000 gatunków kwiatów i drzew).
Plaża w Maladze
Będąc w Maladze, nawet jeśli planujecie zatrzymać się tam tylko na jeden lub dwa dni, warto wybrać się plaże. Ja nie miałam dobrej pogody, ale mimo wszystko, nie zniechęciło mnie to przed krótkim spacerem po złocistym piasku.
Następnego dnia z samego rana, udałam się na dworzec autobusowy. Postanowiłam skierować się na wschód od Malagi i zobaczyć kilka mniejszych miejscowości Costa del Sol. I już po chwili byłam w Torre del Mar…