Górujące nad miastem złote kopuły sprawiają wrażenie przepychu i bogactwa. Kijów, tak niedoceniany przez zachodnioeuropejskich turystów, zauroczył mnie kolorami i miejscami, które warto w nim odwiedzić.
Przed wyjazdem do Kijowa nigdy wcześniej nie byłam na Ukrainie. To był mój pierwszy pobyt w kraju zza wschodniej granicy. Nawet jeśli spodziewałam się czegoś innego, to na pewno nie przypuszczałabym, że miasto ma tyle do zaoferowania. We wpisie 5 miejsc, które warto zobaczyć w Kijowie przeczytasz o zabytkach, które polecam. Podczas swojego kilkudniowego pobytu w Kijowie miałam okazję mieszkać w 4* hotelu Radisson Blu Kijów, Podil. To właśnie w tym wpisie podzielę się wrażeniami z pobytu. Zapraszam do recenzji hotelu.
Lokalizacja
Hotel Radisson Blu położony jest w samym centrum spokojnej dzielnicy Podil, w zabytkowym centrum Kijowa. Wystarczy 2-minutowy spacer, aby dostać się do stacji metra Kontraktova Ploshcha. To bardzo dobra lokalizacja dla wszystkich, którzy planują zobaczyć zabytki kulturalne i historyczne miasta. Ponadto, hotel położony jest w bliskim sąsiedztwie Dniepru, w malowniczej części Kijowa, w której można podziwiać zabytkowe kamienice z XVIII wieku. Dworzec Centralny PKP w Kijowie oddalony jest ok. 4,5 kilometra od hotelu, Główny Dworzec Autobusowy – około 9 kilometrów, port lotniczy Kijów-Żulany – 12 kilometrów, a port lotniczy Kijów-Boryspol – około 40 kilometrów od hotelu. Mimo, że odległości wydają się być duże, to z łatwością można je pokonać komunikacją miejską.
Najważniejsze atrakcje turystyczne Kijowa:
- Plac Kontraktova – 300 metrów
- Stacja metra Kontraktova Ploshcha – 650 metrów
- Kijowski funikular – 750 metrów
- Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach – 900 metrów
- Cerkiew św. Andrzeja – 1 kilometra
- Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski) – 1,2 kilometra
- Główna aleja Kijowa Chreszczatyk – 1,8 kilometra
- Stacja metra Majdan Nezałeżnosti – 1,8 kilometra
- Plac Niepodległości w Kijowie – 2 kilometry
- Sobór św. Włodzimierza – 2,3 kilometra
- Stadion Olimpijski – 3,4 kilometra
- Złota Brama – 3,6 kilometra
- Ławra Peczersko-Kijowska – 4 kilometry
- Ogród Botaniczny – 5,4 kilometra
- ZOO w Kijowie – 5,8 kilometra
- Pomnik Matki Ojczyzny (Mother of Motherland) – 6 kilometrów
- Park Puszkina – 6,8 kilometra
Hotel Radisson Blu Podil to zdecydowanie świetny wybór dla osób, które interesują się zabytkami Starego Miasta, chcą poznać architekturę zabytkowej części Kijowa oraz uwielbiają spacery.
Udogodnienia
W hotelu, do dyspozycji gości jest 164 komfortowych i elegancko urządzonych pokoi, w których króluje kolorystyka błękitu i brązów. Każdy pokój jest dźwiękoszczelny i dysponuje klimatyzacją, bezpłatnym dostępem do internetu, telewizorem z płaskim ekranem, minibarem, zestawem do parzenia kawy i herbaty, sejfem, łazienką, w której do dyspozycji gości jest prysznic, suszarka do włosów oraz zestaw kosmetyków.
Na terenie hotelu znajduje się restauracja Starokievsky, która serwuje dania kuchni międzynarodowej oraz lokalnej. Można tutaj zjeść także dania sezonowe. Restauracja dostępna jest codziennie od godziny 6:30 do 10:30 z bufetem śniadaniowym, od 12:00 do 16:00 serwowany jest lunch, a w godzinach wieczornych, od 19:00 do 23:00 można zjeść w niej kolacje. Cafe 17 to kawiarnia, która także jest do dyspozycji gości hotelowych. Poza kawą i deserem, można tutaj napić się koktajlu czy zjeść zdrową i świeżą sałatkę. Kawiarnia otwarta jest codzienne w godzinach 8:00-23:00.
W hotelu znajduje się także wypożyczalnia samochodów, całodobowa obsługa pokoi, parking dla gości, dobrze wyposażone centrum fitness, które jest otwarte codziennie przez 24-godziny oraz centrum konferencyjne.
Rezerwuj pobyt w hotelu Radisson Blu Podil Kijów
Mój pokój
Co mogę powiedzieć o pokoju, który znajdował się w 4* hotelu Radisson Blu Podil Kijów? Klasyczny i elegancki – tak w dwóch słowach można opisać pokój, w którym spędziłam kilka dnia. Warto wspomnieć, że był to pokój typu Standard, w którym najbardziej urzekła mnie kolorystyka! Pokój był w odcieniach niebiesko-brązowych, które w połączeniu z białą pościelą i firankami idealnie się ze sobą komponowały. Na pewno ciekawy i niespotykanym przeze mnie do tej pory rozwiązaniem była matowa szyba pomiędzy pokojem a łazienką, pośrodku której znajdowało się okrągłe lustro, od strony pokoju. W łazience także lustra nie zabrakło.
Pokój był dość przestrzenny, a jego powierzchnia wynosiła około 25 metrów kwadratowych. Wyposażony był w dwuosobowe, bardzo wygodne łóżko, dwa stoliki nocne z lampkami, telewizor, biurko z krzesłem, klimatyzację, zestaw kawowy, minibar, sejf, szafę, przybory do prasowania, łazienkę z suszarką do włosów, zestawem kosmetyków. Jak w każdym pokoju hotelu Radisson Blu – obowiązywał w nim zakaz palenia papierosów. To co wyróżniało pokój na tle innych hoteli, w których miałam okazje bywać, to fakt, że pokój był dźwiękoszczelny. I faktycznie odgłosów z zewnątrz czy z innych pokoi nie dało się słyszeć.
Miło było spędzić kilka dni w hotelu tej klasy. Niedługo na blogu pojawi się recenzja także hotelu Radisson Blu Szczecin. Mam wrażenie, że hotele Radisson mają jedną wspólną cechę, która jest doskonałym rozwiązaniem dla gości podróżujących w celach głównie turystycznych. Otóż jest to bardzo dobra lokalizacja, dzięki której nie trzeba martwić się o dojazd do ścisłego centrum lub ciągłe korzystanie z komunikacji miejskiej. Na pewno nie w każdym przypadku się to sprawdzi, ale hotele, do których trafiałam do tej pory miały właśnie tę zaletę. I za to dostają ode mnie dużego plusa!