W dniach 15-17 listopada 2013 r. w Południku Zero, przy ul. Wilczej 25 w Warszawie odbędzie się Festiwal Wypraw Przygodowych OFFTRAVEL.
Festiwal OFFTRAVEL to cykl pokazów slajdów z wypraw i wyjazdów organizowanych przez profesjonalnych organizatorów oraz kuluarowe rozmowy z zaproszonymi gośćmi przy grzanym piwie w klimatycznej atmosferze klubokawiarni Południk Zero.
Program:
15.11 – piątek
18:00 – Good morning Vietnam, czyli wyprawy trampingowe do Azji Południowo-Wschodniej, Bartosz Malinowski
Wietnam przyciąga i fascynuje globtroterów z całego świata. Wspaniałe zabytki, wielokulturowość, niezapomniane krajobrazy, dzika przyroda i gościnność mieszkańców sprawiają, że podróżnicy czują się tam znakomicie. Zauroczeni niepowtarzalnym klimatem powracają każdego roku, aby odkryć nowe miejsca, kosztować najlepszej azjatyckiej kuchni oraz nie spiesząc się celebrować naturalny rytm życia. Jednak Wietnam to nie wszystko. Największym skarbem kulturowym Azji Południowo-Wschodniej jest kompleks świątynny Angkor. To dawna stolica Kambodży, o której istnieniu świat dowiedział się wyjątkowo niedawno. Dziś wiemy, że Angkor obok miasta tworzy zespoły świątynne, w tym słynny Angkor Wat, parki, tereny leśne i zbiorniki wodne.
19:00 – Magiczna Kirgizja, czyli wyprawy trekkingowe i wspinaczkowe, Ola Dzik
Kirgistan to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez zespół BluEmu. Zjeździliśmy ten kraj wzdłuż i wszerz podczas wypraw własnych, teraz pokazujemy jego piękno innym. Jako, że naszą pasją są góry, to głównie w nie zabieramy uczestników naszych wyjazdów.
20:00 – W krainie orłów i wygasłych wulkanów, czyli motocyklowa podróż po bezdrożach Mongolii, Robert Matraj
Mongolia, usytuowana w Azji Środkowej obejmuje obszar pięciokrotnie większy od Polski, a zamieszkana jest przez niespełna 3 mln ludzi. Znajdziemy tu wszystko o czym może marzyć podróżnik na motocyklu. Nacieszymy oczy widokiem bezkresnych stepów, pojedziemy na pustynię Gobi, odwiedzimy wygasłe wulkany, potężne pasma górskie jak Changaj czy Ałtaj Mongolski, a także kryształowo czyste jeziora.
21:00 – Chadar – lodowa droga, czyli wyprawy trekkingowe w Himalaje Indyjskie, Bartosz Malinowski
Chadar od stuleci łączy krainy Ladakh i Zanskar położone w samym sercu Himalajów Indyjskich. Podczas ośmiomiesięcznej zimy, kiedy rzekę Zanskar częściowo skuwa lód na tyle wytrzymały, aby utrzymać człowieka, rozpoczyna się Chadar, czyli lodowa droga.
16.11 – sobota
16:00 – Karpaty Wschodnie, czyli wyprawy trekkingowe na Ukrainę i do Rumunii
Rumuńskie Karpaty to przede wszystkim przestrzeń. Ogromna i wszechogarniająca. Tworzą ją potężne góry, które zarazem z niej wyrastają. Góry to dzikie, jeszcze nie do końca odkryte, opanowane tylko przez stada owiec, beztrosko wygrzewające się na nasłonecznionych stokach. Mimo swojej wielkości kuszą, oferując malownicze widoki.
17:00 – Ararat – Arka Noego wciąż nieodnaleziona, czyli wyprawy trekkingowe i trampingowe do wschodniej Turcji, Asia i Musa Saltik
Masyw Ararat składa się z dwóch gór – małej oraz dużej. Wszyscy przybywają na wschód Turcji, aby to właśnie Dużą Ararat podziwiać i ewentualnie zdobyć z nadzieją na natknięcie się śladów po Arce Noego.
18:00 – Ognista Ziemia, czyli wyprawy przygodowe po Patagonii, Wojtek Marzec
Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy Mapuczów, Tehuelches czy Indian Yamana była ostatnim miejscem, do którego dotarły ekspedycje europejskich odkrywców. O jej istnieniu świat dowiedział się dzięki sławnym żeglarzom, przyrodnikom i podróżnikom. Dziś Patagonia to ważny region turystyczny świata.
19:00 – Zorientowani – wyszukiwarka wypraw, czyli dobre pomysły na nietypowy i aktywny wypoczynek w jednym miejscu, Gosia Preuss-Złomska, Rafał Kubik
Poszukiwanie standardowych wakacji jest proste. Wybiera się miejsce, termin i już. Z wyprawami dla prawdziwych podróżników było nieco trudniej. Wiele ofert rozsianych jest w specjalistycznych serwisach, na domowych stronach podróżników czy niewielkich biur podróży tworzonych przez pasjonatów albo na forach dla globtroterów. Zorientowani za punkt honoru postawili sobie stworzenie miejsca dla turystów wymagających. Dla tych, którzy wiedzą, że w małej grupie osób najlepiej się zwiedza, pozostaje, przeżywa. Dla tych, których świat interesuje i pasjonuje. Dla tych, których chcą zobaczyć i dotknąć wszystko, nie zastanawiając się czy wiza się nie skończy, a miejsce noclegowe na pewno uda się znaleźć.
20:00 – Rafingowy zawrót głowy, Bartek Majcherkiewiczi
O raftingu wszyscy słyszeli, wielu miało z nim styczność, nadal jednak mało o nim w kraju wiemy, wrzucając do jednego worka aktywności o skrajnie różnym stopniu trudności. Z punktu widzenia warunków wodnych i krajobrazowych idealnym miejscem dla fanów raftingu są Alpy Austriackie. Z południowych rubieży Polski czeka nas maksymalnie 5 godzin jazdy, czym rejon ten dodatkowo zyskuje.
21:00 – W siodło i przez step, czyli wyprawy konne do Mongolii, Kuba Czajkowski
Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąc lat. Choć azjatyckie imperium okres świetności ma już za sobą echa dawnych wydarzeń odczuwalne są tu na każdym kroku. Najcenniejszym skarbem Mongolii jest przyroda, nieskażona, dziewicza i wbrez powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step jednak spotykamy również wysokie, często pokryte lodowcami góry. Krajobraz Mongolii dopełniają kryształowo czyste jeziora i rwące potoki. Tak wyjątkowe miejsce upodobały sobie liczne gatunki zwierząt i prości, ale niezwykli ludzie.
17.11 – niedziela
17:00 – Śladami najlepszych, czyli wyprawy off-road do Maroka, Wojtek Marzec
Maroko to najstarsze królestwo muzułmańskie na świecie. Choć od Europy dzieli je zaledwie 14 kilometrów Cieśniny Gibraltarskiej, kraj ten kusi egzotyką i wspaniałymi krajobrazami. Z ośnieżonymi szczytami Wysokiego Atlasu kontrastują piaszczyste i kamieniste pustynie Sahary. Ulice, kazby i medyny Fezu, Marrakeszu czy Meknesu to typowy koloryt arabskich miast.
18:00 – Zanskar – szlakiem karawan, czyli wyprawy trekkingowe w Himalaje Indyjskie, Katarzyna Mazurkiewicz
Dawne buddyjskie królestwo Zanskar leży w północno-zachodniej części Indii. Od 1980 roku, gdy wybudowano pierwszą i do tej pory jedyną drogę samochodową, zmieniło się tu więcej niż w ciągu kilku ostatnich stuleci. Mimo to, czas wciąż jeszcze płynie w Zanskarze znacznie wolniej niż u nas.
19:00 – Instrukcja obsługi Arktyki, czyli ekspedycje polarne
Jeden z największych autorytetów polarnych naszych czasów – Jerzy Różański, kapitan słynnego jachtu polarnego S/Y Eltanin zwykł mawiać, że „Arktyka to najbezpieczniejsze miejsce na świecie, trzeba mieć tylko dla niej instrukcję obsługi”.
20:00 – Transalp, czyli wyprawy rowerowe po alpejskich szlakach i ścieżkach, Tomek Pawłusiewicz
Transalp to określenie wielodniowej wyprawy przez Alpy, wyprawy transalpejskiej – przeprawy z północy na południe Alp, po górskich szlakach i ścieżkach. Transalp w wydaniu MTP to episka, kilkudniowa wyprawa w stylu enduro pod hasłem :minimum asfaltu, maksimum obcowania z górami”. Pakujemy to, co będzie potrzebne podczas tygodniowej wyprawy do plecaków, wsiadamy na rowery i wyruszamy na spotkanie przygody.
21:00 – Syberyjska zima, czyli wyprawy przygodowe nad Jezioro Bajkał, Bartosz Malinowski
Bajkał, zwany niekiedy Perłą Syberii, to najgłębsze i jedno z największych jezior na Ziemi. Położone w sercu syberyjskiej tajgi tworzy bajkową kompozycję z otaczającymi je górami. Przezroczystość wód Bajkału sięga 40 metrów, co sprawia, że jezioro jest rajem dla podwodnych odkrywców i żeglarzy. Jednak nie tylko krystalicznie czysta woda i jej bogactwo decyduje o wyjątkowości miejsca. Atrakcyjność Bajkału zwiększają również okoliczne, dzikie lasy oraz pokryte śniegiem górskie szczyty. To one sprawiają, że Bajkał wart jest zobaczenia o każdej porze roku.
Więcej informacji na stronie www.offtravel.pl