W góry jedzie się po to, by oddychać świeżym powietrzem, by napawać się widokiem szczytów i dolin oraz ciszą i spokojem. Nie w każdych górach na to można liczyć, dlatego prawdziwi miłośnicy natury omijają najbardziej znane szczyty i ośrodki wypoczynkowe, a przyjeżdżają w Beskid Sądecki, gdzie wciąż można liczyć na wędrówkę bez towarzystwa tłumów turystów z całej Polski.
Góry to malownicze widoki i ciekawe szlaki
Główny szlak beskidzki wiedzie między Przełomem Dunajca i dolinami Mochnaczki, Kamienicy oraz Przełęczą Tylicką. To znakomite przejście dla rodzin, ponieważ zbocza są łagodne, a mało zatłoczone. Podczas spokojnego spaceru można podziwiać widoki, nieskażone łąki i lasy, ale także liczne zabytki architektury sakralnej oraz drewnianej, co sprawia, że piesza wędrówka jest jednocześnie świetną lekcją historii. Najwyższym szczytem jest Radziejowa, który wznosi się na 1262 metry, a jego zdobycie można zacząć w okolicach Przehyby czy na Wielkim Rogaczu.
Na najwyższe wzniesienie Pasma Jaworzyny – Jaworzynę Krynicką (1114 m.n.p.m.), można dostać się czerwonym szlakiem, który jest fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego lub trasą zieloną z Czarnego Potoku. Beskid Sądecki posiada także ciekawe szlaki rowerowe, dlatego zabranie własnych rowerów na wakacje w górach jest dobrym pomysłem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, rowery (także elektryczne i dziecięce) można wypożyczyć na miejscu.
Lokalne atrakcje, które warto zobaczyć
Sama Krynica-Zdrój to miasteczko, w którym warto zatrzymać się na dłużej i to nie tylko z powodu źródeł leczniczej wody. Podróż po Krynicy można rozpocząć od spaceru po Bulwarach Dietla, podziwiając drewniane wille na brzegu Kryniczanki lub od spaceru po Parku Zdrojowym. Drewniane, zabytkowe wille są dzisiaj kawiarniami oraz pensjonatami, można w nich więc posiedzieć i poczuć ducha XIX wiecznego miasteczka. W Krynicy mieści się też Muzeum Nikifora. W Romanówce, drewnianej willi znajdziemy wystawę prac jednego z najbardziej znanych polskich artystów, a także wszelkie związane z nim pamiątki. Podczas wakacji z dziećmi nie można nie zajrzeć do Muzeum Zabawek, które znajduje się w Nowych Łazienkach Mineralnych. Spacerując po jego wnętrzach, można przenieść się do czasów dzieciństwa.
Góra Parkowa uchodzi za jedną z najciekawszych gór w mieście. Na jej stoku stworzono park, który od początku XIX wieku do czasów obecnych jest miejscem spacerów. Ciekawym elementem tej niewysokiej góry jest też kompleks małych jezior zwanych Czaplimi Stawami. Dookoła nich swoje gniazda wije wiele gatunków ptaków. Z drugiej strony góry są za to drewniane altany, pochodzące nawet z XIX wieku. Na szczyt można wjechać kolejką linową, której wagoniki wyruszają z centrum miasteczka. Zjechać zaś można rajskimi ślizgawkami….
Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką
Kolejek gondolowych w naszym kraju nie ma wiele, ale ta jest dumą miasta i obsługuje ośrodek narciarski na Jaworzynie Krynickiej. Wagonikiem może przejechać sześć osób ze sprzętem. Podróż trwa siedem minut i można w tym czasie podziwiać piękną górską panoramę.
Rynek w Tyliczu
Jest niezwykle urokliwy, ma kształt prostokąta, a najcenniejszym jego zabytkiem jest drewniany kościół pochodzący z 1612 roku. Poza tym odchodzą od niego klimatyczne uliczki. W centrum rynku mieści się park z kapliczką z początku XIX wieku, pomnikiem Kazimierza Pułaskiego i Muzeum dziejów Tylicza.
Drewniana cerkiew prawosławna św. Michała
W Wysowie-Zdroju warto obejrzeć drewnianą cerkiew prawosławną z roku 1779. W środku znajduje się piękny ikonostas z XVIII w., malowidła z początku wieku XX i boczny ołtarz z ikoną Matki Boskiej.
Zabytkowe domy w Muszynie
Znajdują się przy ul. Kościelnej i pochodzą z XIX oraz XX w. Najciekawsze są budynki o numerach: 7, 18, 41, 46, 49, 51, 54, 55, 57, 59, 61, 75.
Ruiny zamku w Muszynie
Muszyna znana jest jako uzdrowisko i źródło wody o właściwościach zdrowotnych, jednak nad miejscowością wznosił się kiedyś zamek starostów Państwa Muszyńskiego. Niestety dzisiaj po fortecy i murach obronnych pozostały jedynie ruiny, ale i tak warto je zobaczyć podczas wakacji w górach.
Hotel idealny dla rodziny?
To, jak rodzice odpoczywają, zależy bardzo często od tego, jak z wakacji korzystają ich dzieci. Ci bardzo zapracowani dorośli mają na wczasy w górach zaledwie kilka dni, a nocleg w hotelu ze SPA i atrakcjami dla dzieci w różnym wieku świetnie łączy potrzeby całych rodzin. Maluchy mają bowiem profesjonalną opiekę animatorów, mogą szaleć na placu zabaw lub w specjalnej sali z bezpiecznymi meblami i zabawkami, mogą czuć się beztrosko i swobodnie. Nawet strefa aqua zapewnia rodzicom spokój o bezpieczeństwo, a dzieciom nieskrępowaną zabawę w ciepłej wodzie. Kiedy dzieci się bawią, rodzice mogą spędzać czas na zabiegach masażu, czy upiększających, nie muszą martwić się o przyrządzanie posiłków, przekonają się też szybko, że pod wpływem górskiego powietrza i górskich wędrówek dzieci szybko kładą się spać, a noce przebiegają spokojnie.
Rodzinne wczasy w górach to okazja do podreperowania zdrowia, nabrania kondycji, ale też zacieśnienia więzi i poznania pięknego zakątka naszego kraju. Warunki noclegów, wyposażenie pokojów i oferty promocyjnych pakietów, które zostały przygotowane pod kątem rodzinnych wakacji w górach, są kuszące. Nic więc dziwnego, że co roku, właśnie do Krynicy-Zdroju, do hotelu SPA, w którym każde dziecko traktowane jest jak najważniejszy z gości, przybywają rodziny z całej Polski. Walory hotelu w górach znakomicie uzupełniają zalety górskiej przyrody, czystego powietrza i fantastycznych szlaków spacerowych w Beskidzie Sądeckim.
Przeczytaj także: Beskid Żywiecki – Rysianka, Hala Miziowa, Pilsko