Zbliża się sezon letni i na pewno wiele osób zastanawia się czy warto odwiedzić Sycylię. Kilka lat temu miałam okazję spędzić trzy dni na tej włoskiej wyspie. Dla mnie Sycylia jest pełna skrajności. Mimo, że byłam tylko w północnej części wyspy, to udało mi się odwiedzić kilka interesujących miejsc i przekonać się, jak różnorodna jest Sycylia. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, dlaczego warto tam pojechać.
Przeczytaj także Czym zachwyca stolica Sycylii – Palermo
Dlaczego warto odwiedzić Sycylię?
1. Słodycze
W żadnym innym rejonie Włoch nie ma tylu słodkich różnorodności, co na Sycylii. Każdy turysta i podróżnika odwiedzający wyspę powinien udać się do cukierni, aby skosztować jakiejś sycylijskiej słodkości. A jest w czym wybierać! Cassata, cannoli, buccellato, frutta martorana czy też gelati i granite o ponad tysiącu smakach!
Cannolo siciliano to prawdziwy rarytas! Są to rurki z nadzieniem ze słodkiej ricotty. Cannolo zostało wpisane na listę tradycyjnych żywnościowych produktów włoskich. Oznacza to, że są to produkty wytwarzane metodami zgodnie z antycznymi przepisami i które występują na określonym terenie Włoch przez niemniej niż 25 lat.
Modika jest sycylijskim miastem, które poza najwyżej położonym mostem w Europie, słynie także z pysznej azteckiej czekolady. Historia czekolady wiąże się z okresem hiszpańskiej dominacji, która sprowadziła metodę jej przyrządzania. Do dziś w najstarszej na Sycylii fabryce Antica Dolceria Bonajuto produkuję się aztecką czekoladę, przy użyciu: masy kakaowej, cukru i naturalnych przypraw (jak cynamon czy wanilia).
2. Ceramika
Dla miłośników ceramiki, Sycylia będzie idealnym miejscem. Wyspa słynie z wyrobów ceramicznych, które można kupić nawet w najmniejszym miasteczku. Najbardziej popularne wśród turystów są ozdobne figurki, dzbanuszki, talerze oraz donice czy ozdoby do dekoracji domów. Wyroby malowane są ręcznie w typowo sycylijskie kolory: czerwony, niebieskie, żółty i zielony.
Najbardziej charakterystycznym wyrobem ceramicznym Sycylii jest triskelion. To symbol wyspy składający się z głowy otoczonej trzema ludzkimi nogami. Legenda głosi, że Meduza swoim spojrzeniem zamieniała żywe istoty w kamień. Obecnie sprzedawcy reklamują pamiątkę jakoby miała przynieść szczęście w domu, o ile powiesi się ją tuż przy wejściu, w celu odstraszenia intruzów. Będąc na Sycylii nie pokusiłam się o jej zakup, ale nie omieszkałam zrobić jej zdjęcie:
3. Etna
Niewątpliwie każdy wie, że na Sycylii znajduje się najwyżej położony w Europie, czynny wulkan Etna (3329 m. n.p.m.), którego wysokość na skutek wybuchów ulega zmianie. Starożytni Grecy wierzyli, że w jej wnętrzu znajduje się kuźnia Hefajstosa – mitologicznego boga ognia. Według Rzymian, mieszkał w nim olbrzym Tyfon, zamknięty tam przez boga Jowisza.
Etna ma ponad 270 kraterów bocznych, a z głównego krateru często wydobywają się opary. Od V wieku odnotowano 80 dużych wybuchów wulkanu, z których najsilniejszy był w 1669 roku, kiedy to erupcja zniszczyła Katanię. Ostatni wybuch nastąpił w 2008 roku. Etna jest nieustannie badana przez naukowców, którzy obserwują jej aktywność i są w stanie przewidzieć silniejsze i słabsze erupcje.
Jeśli ktoś ma ochotę zasmakować księżycowego krajobrazu to można wybrać się na wyprawę w okolice Etny z przewodnikiem. Dla tych bardziej ostrożnych polecam taką wyprawę, ale np. na Lanzarote, gdzie wulkany już nie są aktywne, a przejażdżka po Parku Narodowym Timanfaya robi ogromne wrażenie. Więcej o tym pisałam we wpisie co warto zobaczyć na Lanzarote. Na zdjęciu widok na Etnę:
4. Architektura
Dla niektórych jest to banalny powód. Dla mnie architektura zawsze była istotnym elementem każdego wyjazdu. Na Sycylii znaleźć można zabytki architektury średniowiecznej, które zostały wzbogacone o wpływy sztuki bizantyjskiej, arabskiej oraz normańskiej.
Będąc na wyspie warto odwiedzić XII-wieczną katedrę w Monreale, gdzie styl normański połączono ze style mauretańskim oraz katedrę w Cefalu z I połowy XII wieku, w której odnaleźć można elementy architektury romańskiej, gotyckiej oraz normańskiej. Przykładem arabskiej architektury świeckiej jest XI-wieczny Palazzo dei Normanni w Palermo. Będąc w Katanii warto odwiedzić średniowieczny, XIII-wieczny zamek Castello Ursino.
Warto także wspomnieć o słynnych schodach Świętej Maryi Górskiej w Caltagirone, które powstały w 1606 roku. Ich zadaniem było połączenie katedry z placem, na którym stoi Pałac Senatorski. Schody zostały wykonane z wulkanicznej skały i pokryte ceramiką z ręcznie malowanymi motywami dekoracyjnymi. Wzory przedstawiają papugi, słonie, wielbłądy, rumaki, smoki, sfinksy, ryby i zające. Na schodach znajdziemy także wizerunki Arabów, Matki Boskiej, kupców na osiołkach, rycerzy na koniach i dostojnych dam, sceny polowania na jednorożca, statki na morzu, elementy roślinne i geometryczne.
Zobacz także wpis z Cefalu – magiczne miasteczko na Sycylii oraz stolicy wyspy – Palermo
A na zdjęciu katedra w Cefalu:
5. Kuchnia sycylijska
Kuchnia sycylijska różni się od kuchni typowo włoskiej. Sycylijska jest połączenie różnorodnych kultur, które spotkały się na wyspie. Grecy wnieśli do niej oliwki i chleb, Rzymianie – pasję do focacci, Arabowie – cytrusy i przyprawy, Sabaudowie – bakalie, Hiszpanie – pomidory i kakao, a Aragończycy – umiejętności cukiernicze. Ta mieszanka kulturowa i różnorodność sprawiła, że powstała zróżnicowana sztuka kulinarna.
Do sycylijskich specjałów warto zaliczyć parmigiana – potrawa przyrządzana w piekarniku z usmażonych wcześniej bakłażanów i sera, pasta con le sarde (makaron z sardynkami), pasta alla Norma (na bazie pomidorów, sera ricotta i bakłażanów). Typowe dla Sycylii są także arancine – smażone kulki z ryżu, wypełnione różnym nadzieniem, np. z sera, szynki lub groszku. Wyśmienite są także sycylijskie sery, słodycze i owoce. Na pewno jadłeś sycylijskie, czerwone pomarańcze? :)
A na zdjęciu parmigiana:
6. Włoski temperament, czyli świętowanie
Włochy są krajem, w których hucznie obchodzi się różne święta. W wielu miastach i wsiach bardzo uroczyście obchodzone są święta lokalnych patronów, które nie mają wyłącznie charakteru religijnego. Z jednej strony organizowane są uroczyste ceremonie, ale z drugiej często towarzyszą im kiermasze, koncerty lub inne imprezy kulturalne.
Sycylia słynie z folkloru, który spotykane jest najczęściej w małych miasteczkach, położonych poza turystycznymi szlakami. W tych miejscach szczególną rolę odgrywają zwyczaje, przesądy, pieśni i magiczne rytuały. Nawarstwianie się kultur i przenikanie wierzeń doprowadziło do tego, że w sycylijskich festach można dostrzec wpływy hiszpańskie, romańskie, fenickie i greckie. Planując podróż na Sycylię warto sprawdzić, czy w okolicy nie będą odbywać się jakieś uroczystości, w których dobrze jest wziąć udział.
A Ty, dlaczego chciałbyś odwiedzić Sycylię?