Email marketing powered by FreshMail
Chorwacja coraz popularniejsza na wakacyjne wyjazdy

Chorwacja coraz popularniejsza na wakacyjne wyjazdy

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Ciekawostki

Chorwacja to najbardziej popularny wśród Polaków kraj na samodzielne wyjazdy – tak od co najmniej pięciu lat wynika ze statystyk Novasol. Zgadza się to także z ogólnymi statystykami  Chorwackiej Izby Turystycznej: co roku Chorwację odwiedza pół miliona Polaków i te liczby rosną z roku na rok o kilka, kilkanaście procent.

– Dla wszystkich, którzy kochają piękne widoki, spokój oraz wakacyjny wypoczynek, powinni obrać kurs na Chorwację. Wiele zabytków, malownicze domy i błękitna woda kraju nad Adriatykiem przyciągają turystów ze wszystkich stron świata – podsumowuje Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.

– Najczęściej odwiedzanym regionem jest Dalmacja, a najbardziej popularne miesiące odwiedzin przez Polaków to okres od czerwca do września. Nasi rodacy najczęściej wynajmują w Chorwacji apartament dla jednej rodziny (ok. 70% wynajmujących), popularnością cieszą się także domy wakacyjne dla jednej, dwóch rodzin najchętniej z basenem (30% wynajmujących) – mówi Anna Kaźmierczak, dyrektor Novasol Polska.

Chorwacja

Co warto polecić oprócz zwiedzania, kąpieli słonecznych i wypoczynku? Szczególną uwagę należy zwrócić na liczne festiwale i wydarzenia związane z kulturą i folklorem. Dzięki temu można lepiej poznać kraj i przeżyć coś niepowtarzalnego.

Krótki przegląd imprez i festiwali w czasie wakacji w Chorwacji w 2014 roku:

12-26 lipca, Pula Film Festival
Festiwal filmowy odbywający się w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie – w nowożytnej Arenie z I w. n.e. w Puli. Seanse pod gołym niebem, iluminacje świetlne, gwiazdy kina na czerwonym dywanie – to propozycja dla fanów kina i niesamowitych wrażeń.

Koniec lipca (25-27 lipca), Festiwal średniowieczny w Rab
Stara część miasta Rab o nazwie Kaldenac pod koniec lipca przenosi się w czasie i zamienia w średniowieczny gród. Mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje, są targi rzemiosła, gotowanie według starych tradycyjnych receptur, można kupić lokalne sery, oliwę i inne produkty. Wieczorem jest program artystyczny oczywiście związany ze średniowieczem.

Tańce wojenne na Korčuli – czas trwania przez całe lato
Szalone tańce z mieczami rozpoczynają się w ostatnią noc czerwca. Przy akompaniamencie bębnów i gajd, w strojach wojennych z epoki mężczyźni wykonują taniec na upamiętnienie wydarzeń historycznych.

7 lipca – 14 sierpnia, Festiwal muzyki poważnej w Zadarze
W najbardziej znanym i najbardziej okazałym zabytku Zadaru, w kościele św. Donata odbywają się koncerty muzyki poważnej z okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Niecodzienne otoczenie, świetne wykonania – niezapomniane przeżycia duchowe gwarantowane.

10 lipca – 25 sierpnia, Festiwal letni w Dubrowniku
Na czas trwania festiwalu artyści przejmują klucze od miasta, a Dubrownik zamienia się w centrum kultury. Koncerty, przedstawienia teatralne, wernisaże – warto śledzić co dzieje się latem w Dubrowniku. Festiwal ma długa tradycję, trwa nieprzerwanie od lat. 50. XX wieku. www.dubrovnik-festival.hr

Dni trufli na Istrii, 15 września do listopada
Smakoszy przekonywać nie trzeba. W czasie zbiorów trufli na Istrii można degustować do woli trufle w różnych wariantach i popijać je doskonałym lokalnym winem.

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.

Co warto przeczytać?

 • Julia w Australii - Raczko Julia

 • jak spełniać marzenia? Spróbuj niemożliwego - Michał Maj

 • Po drugiej stronie - Stefan Czerniecki
 • Końca świata nie było - Anita Demianowicz

 • Wataha w podróży. Himalaje na czterech łapach - Włodarczyk Agata
 • Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika - Monika Witkowska
 • Księżycowa autostrada. Motocyklem przez Himalaje - Witold Palak
 • Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik Mateusz Kotlarski
 • Piekło - niebo. Zrozumieć Koreę - Rafał Tomański
 • Monsun przychodzi dwa razy - Janowska Anna
 • Biel. Notatki z Afryki - Kydryński Marcin
 • Trzeci Biegun - Kamiński Marek
 • Busem przez świat. Australia za 8 dolarów - Lewandowski Karol
 • Chiny nie do wiary! - Lityńska Kinga

Dołącz do subskrybentów newslettera!

Email marketing powered by FreshMail