Sezon na wędrówki górskie trwa praktycznie przez cały rok, ale w czasie, kiedy żar leje się z nieba, trzeba zadbać o stopy szczególnie, gdyż łatwiej wtedy o odciski, pęcherze czy otarcia, które potrafią pozbawić przyjemności wynikającej z chodzenia po górach. W jaki sposób pielęgnować stopy, by zmniejszyć dyskomfort?
Skonsultuj swoje dolegliwości ze specjalistą
Od dłuższego czasu borykasz się z problemami stóp? To dobry czas, by w końcu odwiedzić podologa. Pomoże Ci on chociażby usunąć wszelkie odciski, które w przyszłości mogą wywołać większy dyskomfort. Mimo że jest to dolegliwość przejściowa, to jednak odczuwany ból potrafi dość skutecznie odebrać radość z wyprawy. Specjalista może także służyć wsparciem, gdy zmagamy się z innymi problemami, jak np. wrastające paznokcie.
Podolog zapewni profesjonalne leczenie i zaleci działania profilaktyczne w przypadku, gdy zmagasz się z jednym z wymienionych problemów:
- narastający i zrogowaciały naskórek,
- pękanie skóry na piętach,
- modzele oraz odciski,
- wrastające paznokcie,
- nadmierna potliwość stóp i nieprzyjemny zapach,
- infekcje bakteryjne,
- infekcje grzybicze.
Jak wybrać buty na wyprawę w góry?
Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę górską, raczej nie testuj nowych butów. Postaw na te, w których wiesz, że jest Ci wygodnie. Buty, które są już sprawdzone (rozchodzone) i nie obcierają, będą zdecydowanie najlepszym wyborem. Warto rozejrzeć się za typowymi butami górskimi, gdyż są wyposażone w specjalnie opracowane technologie wspierające turystów w czasie pieszych wędrówek.
Poświęć trochę czasu, by odpowiednio dobrać buty. Na zakupy wybierz się najlepiej po południu. Pamiętaj o tym, że stopy w trakcie marszu puchną, a więc jeśli buty będą za małe, to nie trudno o otarcia i ból. Z tego względu najlepiej kupować buty nieco szersze i jednocześnie większe, by ewentualnie włożyć do nich także wkładki ortopedyczne. Dużo zależy też od tego, na jakim terenie będziemy maszerować. Dobry but powinien zapewnić przede wszystkim stabilność i zamortyzować kroki.
Sprawdź: buty trekkingowe męskie
Zadbaj o swoje buty, by zapewniły stopom komfort. Jeśli w trakcie wędrówki uległy przemoczeniu, wysusz je przed kolejnym założeniem. Jeśli chodziłeś w nich dość długo, to pod koniec dnia wyjmij z nich wkładki i daj im złapać choć trochę powietrza. Możesz też skorzystać ze specjalnego sprayu do butów, dzięki któremu pozbędziesz się drobnoustrojów z wnętrza obuwia.
Jak sznurować obuwie?
Dla komfortu stopy w bucie niezwykle ważne jest także odpowiednie sznurowanie. Ma ono realny wpływ na to, by na start nie pojawiły się otarcia i pęcherze. Szczególnie ważne to jest w przypadku butów wyższych. Najwygodniejsze będą te z haczykami na wysokości kostki. Pozwalają one na osobne naprężenie sznurowadeł na śródstopiu oraz łydce. Na rynku dostępne są także inne modele obuwia, ze specjalną blokadą, dzięki czemu można regulować siły sznurowania w dolnej części buta. Techniki są różne, można np., nieco luzu zostawić na śródstopiu, a mocniej ściągnąć sznurowadła na łydce, by zapewnić stopom większą stabilność.
Skarpety do butów trekkingowych
Pamiętaj także o dobrze skarpet. W chłodniejszych porach roku sprawdzi się jedna cienka i jedna grubsza skarpeta, gdyż niweluje się potencjalne tarcie z powierzchni skóry między dwiema skarpetami. Jeśli jednak ma to być jedna warstwa, to niech będą to skarpety średniej grubości, raczej miękkie, wełniane. Najlepiej, by nie miały wielu szwów i były wykonane z materiałów delikatnych, niezwiększających potliwości stóp. Staraj się unikać wystawiania stóp na działanie wilgoci. To najprostsza droga do tego, by skóra uległa odparzeniu. Żar lejący się z nieba wzmaga pocenie, a opady atmosferyczne sprawiają, że Twoje stopy cały czas przebywają w środowisku wilgotnym. Żeby uniknąć nieprzyjemnego uczucia potu, weź ze sobą przynajmniej jedną (a najlepiej dwie) pary skarpet na zmianę.
Sprawdź: skarpetki trekkingowe
Jak radzić sobie z pęcherzami
Pęcherze to jedne z najczęściej pojawiających się dolegliwości turystów górskich. Powstają w momencie, kiedy fragment skóry trze mocno o wnętrze buta. Obejrzyj swoje stopy przed wędrówką. Jeśli masz jakieś miejsca podrażnione, zaklej je wzdłuż rany. Możesz też co jakiś czas podczas postoju ściągnąć buty i dać stopom odpocząć. Jeśli to możliwe, wędruj w przewiewnym obuwiu. Gdy na stopie pojawi się bolesny pęcherz, nakłuj go igłą i naklej plaster, nie zdzieraj naskórka, gdyż miejsce to może ulec zakażeniu.
Kosmetyki do pielęgnacji stóp
Możesz też zadbać o swoje stopy poprzez nasmarowanie ich specjalnym kremem przeciw otarciom lub wazeliną. Dzięki temu na skórze powstanie warstwa ochronna, która może choć częściowo zmniejszyć ryzyko powstania problemów. Bardziej podatne na odciski są wysuszone stopy, więc profilaktycznie wmasuj w nie krem nawilżający.
Weź ze sobą apteczkę
Podczas wędrówki myśl o swoich stopach, dawaj im chwile wypoczynku, bądź wyczulony na sygnały dyskomfortu i staraj się na bieżąco na nie reagować. Musisz się też liczyć z tym, że w trakcie wędrówki do buta może wpaść kamyk, piasek czy inne drobne elementy, które mogą doprowadzić do skaleczenia. Nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać w drodze, więc miej ze sobą na wszelki wypadek zestaw ratunkowy. Podstawowy skład to: sterylna igła, jałowe opatrunki, Octenisept oraz tradycyjne plastry.
Stylizacje w góry
Oprócz odpowiedniego obuwia i skarpet, które są niewątpliwie niezwykle ważne w trakcie takiej wędrówki, zadbaj także o to, by elementy odzieży były dopasowane do podejmowanej aktywności. Przede wszystkim wybierz elementy odzieży wykonane z tkanin, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania i wspierają osoby aktywne. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż profesjonalna, markowa odzież będzie nie tylko wygodna, ale też wytrzymała i posłuży nam w trakcie wielu wędrówek.
Zadbaj o swoje stopy w czasie wędrówek
Ból stóp może utrudnić każdą wędrówkę. Zwłaszcza jeśli planujesz kilkudniowy wypad, zadbaj o to, by Twoje stopy pozostały w dobrym stanie. Pamiętaj o tym, że główną przyczyną Twoich problemów nie jest to, że maszerujesz, ale jak dbasz o stopy. Korzystając z powyższych wskazówek, możesz zatroszczyć się o nie kompleksowo.
Przeczytaj także: Co warto zabrać ze sobą w góry?