Czemu na wycieczkę warto wziąć softshell?

Czemu na wycieczkę warto wziąć softshell? | Podrozniczo.pl

Wycieczka trekkingowa czy rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to zarówno zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, jak i skompletowanie stroju, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby na trasie. Najpopularniejszą odzieżą trekkingową jest obecnie softshell. Co to takiego i dlaczego warto wziąć ją ze sobą na wycieczkę?

Co to jest odzież softshell?

Pojęcie softshell można rozumieć w dwojaki sposób. Po pierwsze jest to sposób ubierania się na wyprawy outdoorowe. Softshell to przeciwieństwo klasycznego rozwiązania, jakim jest hardshell, czyli ubieranie się warstwami (bielizna termiczna, polar lub bluza ocieplająca oraz kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem). Idea softshell to zatem koncepcja jednowarstwowego ubioru. Tutaj jedna kurtka ma spełniać wszystkie zadania, czyli ogrzewać, chronić przed wiatrem oraz odprowadzać wilgoć. 

Softshellem można nazwać również tkaninę, z jakiej wykonywana jest odzież outdoorowa. Ma ona właściwości wiatroodporne, zapewnia komfort termiczny oraz dobrze odprowadza wilgoć. Warto jednak wspomnieć, że softshell z założenia nie miał być tkaniną wodoodporną, dlatego nie sprawdzał się podczas deszczu. Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ producenci odzieży trekkingowej tworzą kurtki z membraną, którym nadają miano softshell. Można zatem zakupić kurtkę, która ma właściwości odzieży softshell, a jednocześnie sprawdzi się nawet podczas ulewy. 

Odzież softshell na wietrzne i chłodne dni

Wybierając się na wielogodzinną wycieczkę, musimy przygotować się na nagłe zmiany pogody, zwłaszcza jeśli jest to trekking w górach. Tam nigdy nie wiemy, co może nas spotkać, ponieważ pogoda potrafi się diametralnie zmienić w ciągu godziny. Nawet jeśli wybieramy się na wycieczkę latem, warto zabrać ze sobą do plecaka kurtkę softshell. Ochroni nas w razie załamania pogody, przed wiatrem i zimnem. Materiał ten zapewnia duży komfort termiczny nawet zimą. 

Warto też wspomnieć, że odzież softshellowa jest także bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a do tego łatwo ją wyczyścić, co jest ogromnym plusem, zważając na warunki, z jakimi czasem muszą mierzyć się miłośnicy outdoorowych aktywności. 

Przeczytaj także: Co warto zabrać ze sobą w góry?

Oddychająca tkanina softshell – najlepsza do intensywnej aktywności

Jedną z największych zalet tkaniny softshell jest duża oddychalność, czyli zdolność do odprowadzania wilgoci. Ta cecha przydaje się zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku. Zarówno wycieczki trekkingowe, rowerowe, jak i wspinaczkę górską można zaliczyć do wymagających aktywności, podczas których czasami mocno się pocimy, ponieważ organizm w ten sposób próbuje uregulować temperaturę ciała. W takich sytuacjach odzież softshell sprawdza się doskonale, ponieważ nie pozwala na zatrzymywanie potu przy skórze, tylko odprowadza go na zewnątrz. Jesienią lub zimą jest to duży atut, ponieważ pot wsiąkłby w ubranie i dotykał skóry, przez mogłoby dojść do wyziębienia organizmu.  

Każda aktywność outdoorowa wymaga skompletowania odpowiedniego stroju. Odzież softshell to obecnie jedna z najlepszych opcji. Sprawdzi się doskonale podczas zimnych i wietrznych dni, a także podczas intensywnego wysiłku. Oprócz odzieży ważne są też dodatkowe akcesoria takie jak plecak, buty lub śpiwór i namiot, gdy wybierasz się na kilkudniowe wyprawy.

Przeczytaj także: Beskidy – miejsca, które warto odwiedzić w górach

Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Zawodowo zajmuję się marketingiem internetowym. Uwielbia podróżować i planować, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii. Jej podróżniczym marzeniem jest Kuba, Patagonia oraz Japonia. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - w butach biegowych lub na rowerze, a zimą na basenie lub łyżwach.

Postaw mi kawę!

Postaw mi kawę

Zarezerwuj nocleg na Booking.com

Booking.com

O mnie

Nazywam się Marta i jestem autorką tego bloga. Miło mi, że tu jesteś :). Kilka słów o mnie… jestem podróżniczką z zamiłowania oraz „turystką” i redaktorką z wykształcenia

Podróże w 2024 roku

  • styczeń Alicante i Marrakesz
  • luty – Ustka
  • marzec Teneryfa i Góry Opawskie
  • kwiecień – Tajlandia
  • maj – szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy
  • czerwiec – Tatry
  • wrzesień – Czarnogóra

Facebok

Instagram