Pandemia COVID-19 wymusiła m.in. tworzenie miejsc pracy w duchu home office, udowadniając tym samym, że wykonywanie obowiązków zawodowych poza biurem, może być efektywne i opłacalne również dla pracodawcy. Na skutek tych zmian powstały trendy, takie jak np. workation, który stał się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla pracy hybrydowej. Z czym dokładnie jest on związany i jak można go wykorzystać podczas najbliższych, letnich miesięcy?
Workation – co to jest?
To tajemniczo brzmiące określenie powstało z połączenia dwóch angielskich terminów – „work” i „vacation”. Uznaje się więc, że workation dotyczy urlopów wypoczynkowych, podczas których pracownik doraźnie lub tymczasowo wykonuje swoja pracę zarobkową.
Trend ten to „owoc” pandemii COVID-19, która odbiła się szerokim echem nie tylko na branży turystycznej, ale także na rynku pracy. Ten musiał dostosować się pod wymogi kwarantanny czy nałożonego lock downu, propagując pracę zdalną i hybrydową.
Analizując raporty czy statystyki zebrane przez GUS, okazało się, że w szczytowym momencie pandemii liczba pracowników zdalnych potroiła się, wynosząc około 3 mln. Potwierdziły to również późniejsze badania (Eurofound, 2021), które wykazały, że niemalże wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej chętniej podejmują się pracy w trybie home office. Co ciekawe – badania [Eurofound (UE-27) i Pracuj.pl (Polska)] pokazały również, że Polacy nie chcą pracować w siedzibie pracodawcy (zaledwie 11% chętnych). Zamiast tego, zdecydowanie chętniej korzystają z opcji hybrydowej (prawie 50% ankietowanych zachwala taki system pracy). Nic więc dziwnego, że coraz częściej workation organizują firmy, które uważają to rozwiązanie za idealny sposób na budowanie międzynarodowego zespołu. Okazuje się bowiem, że możliwość „oderwania się” od klasycznej pracy w biurze sprzyja także kreatywności, tworzy nowe rozwiązania i otwiera zespół na odmienną kulturę i język.
Wczasy workation – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Oczywiste jest, że nie każde miejsce i warunki sprzyjają workation. Docelowo powinna być to lokalizacja, która nie tylko sprzyja relaksowi, ale także umożliwia bezproblemową i efektywną pracę – w tym kontaktowanie się z zespołem, realizowanie projektów, rozmawianie z klientami, wysyłanie niezbędnych dokumentów etc.
Biura podróży, takie jak Itaka, zdają sobie z tego sprawę, dlatego też selekcjonują oferty pod kątem opcji workation. Dzięki temu, przeglądając katalogi, możesz liczyć na wyodrębnione hotele, które dostosowano pod pracę zdalną. W ich ofercie znajdziesz więc m.in. cichy kąt do pracy, jak i ogrom rozrywek i atrakcji, które stanowić będą za odskocznię od stresujących projektów i zawodowych obowiązków.
Podstawą jest także doskonałe połączenie z Internetem, które gwarantuje bezproblemową wysyłkę maili i niezakłócone spotkania video. Wszystko to możliwe jest dzięki stabilnemu Wi-Fi, z którego korzystać możesz nie tylko w sali konferencyjnej, ale także w pokoju, restauracji i niedaleko basenu. Biuro Itaka umieszcza przy każdej ofercie dokładne informacje o łączu internetowym.
„Wakacje” w tym duchu doceniają również pracodawcy, którzy nieco przychylniej spoglądają na wizję urlopu, gdy zachować mogą kontakt z odpoczywającym pracownikiem. Z myślą o takim trybie – biuro podróży Itaka przygotowało atrakcyjne oferty, podczas to których nie tylko odpoczniesz, ale także zrealizujesz pilne projekty w przestrzeni zawodowej.
Przeczytaj także: Gdzie spędzić spokojne wakacje nad polskim morzem?