Jedni z nas lubią podróże palcem po mapie, inni rzeczywiste, dalekie wojaże. Jedni spędzają czas przed telewizorem, śledząc losy ulubionych bohaterów filmowych i serialowych, a inni nie mogą usiedzieć w miejscu i chcą zaraz wyrwać się w kolejną podróż. Czy można połączyć ze sobą te dwa sposoby spędzania wolnego czasu?
Miłość do kina i do podróży na szczęście możemy ze sobą połączyć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy wybrać się na wycieczkę śladami swoich ulubionych bohaterów i odwiedzić miejsca i krainy, w których odbyli swoje niesamowite przygody. Jakie najciekawsze lokacje filmowe możecie odwiedzić bez wysiłku? Te kilka propozycji pozwali zaplanować podróż w naprawdę hollywoodzkim stylu, poczuć się jak bohater ulubionych filmów, a może odkryć coś, czego filmowy obraz nie zdołał nam pokazać.
Jeżeli wychowywaliście się w latach 80. i 90. nie możecie nie rozpoznać tego budynku. Kwatera główna Pogromców Duchów znajduje się w Nowym Jorku, pod adresem 14 North Moore Street na rogu ulicy Varick. Nie próbujcie jednak wchodzić do środka. Wnętrza w filmie Ghostbusters były kręcone w zupełnie innej lokalizacji. Charakterystyczny budynek w Nowym Jorku to siedziba Hook & Ladder Company #8 czyli rzeczywistej (i wciąż działającej) jednostki straży pożarnej.
Pozostając w klimacie hollywoodzkich blockbusterów z naszego dzieciństwa przenosimy się do Nakatomi Plaza, czyli budynku, w którym John McLane mierzył się z terrorystami pod wodzą Alana Rickmana. W rzeczywistości Nakatomi Plaza czyli słynna tytułowa Szklana Pułapka to budynek Fox Plaza – siedziba główna wytwórni filmowej Twentieth Century Fox w Los Angeles. Podczas kręcenia filmu budynek był jeszcze placem budowy i nie został oddany do użytku. Ten sam kształt budowli możemy rozpoznać też w innych filmach wydanych przez Twentieth Century Fox takich, jak: Speed czy Fight Club.
Ciekawą historią może poszczyć się miejsce, w którym powstał uwielbiany przez widzów i krytyków Grand Budapest Hotel. Zdjęcia do filmu powstały w Görlitzer Warenhaus – domu handlowym, który przeznaczony był już do rozbiórki. Dzięki wykorzystaniu budynku jako tytułowego hotelu w filmie Wesa Andersona budynek nie został zniszczony. Możemy go zobaczyć w Gorlitz, na granicy polsko-niemiecko-czeskiej.
Pozostając w tematyce hoteli, jeżeli tylko odwiedzicie Vegas, zwróćcie uwagę na hotel i Circus Circus. W filmie Diamenty są wieczne wnętrze tego hotelu odgrywało szczególną rolę w „Whyte Tiger”.
Kolejny hotel, o który trudno nam zapomnieć to Overlook Hotel z Lśnienia Stanleya Kubricka. Zapewne każdy słyszał, że sam hotel był planem filmowym zbudowanym w angielskim EMI Elstree Studios (i jednocześnie największym planem filmowym zbudowanym do tej pory w studio). Jednak filmowy hotel powstał na bazie dwóch innych hoteli. Wnętrza hoteli odgrywały pokoje The Ahwahnee Hotel w Yosemite National Park, natomiast swojej elewacji użyczył hotel Timberline Lodge w Mount Hood w stanie Oregon.
Z hotelów przenieśmy się do szkół. Jeżeli jesteście fanami komiksów na pewno znacie Xavier’s School for Gifted Youngsters. Szkoła w rzeczywistości mieściła się w Hatley Castle w Kanadzie. Budynek grał swoją rolę w X-Men, X2: X-Men United i X-Men: The Last Stand. Co ciekawe budynek po raz pierwszy grał szkołę dla mutantów już w 1996 roku, w stworzonym na potrzeby telewizji filmie Generation X na podstawie komiksu o tym samym tytule.
A nasze lokalne, polskie lokacje filmowe? Oczywiście, też się znajdą. Jest taki budynek na warszawskim Ursynowie. „Kiedyś to był on 7. A przedtem to on był 5. No, ale jak żeśmy fundamenty stawiali, to on miał numer 11. Tak, teraz to on jest 7”. Zdjęcia do serialu Alternatywy 4 kręcone były przy warszawskiej ulicy Cynamonowej, który ma adres na Grzegorzewskiej. Tak czy inaczej słynny budynek można nadal podziwiać w Warszawie, chociaż wydaje się, że jest w lepszym stanie niż wydawać by się mogło oglądając serial.
Mamy też swój polski Hogwart! Akademia Pana Kleksa – ekranizacja powieści Jana Brzechwy kręcona była w barokowym pałacu w Nieborowie. Obecnie jest to oddział Muzeum Narodowego. Zresztą odwiedzenie tego pałacu to jednoczesna wizyta na kilka planach filmowych. Tutaj powstawały zdjęcia do Kariera Nikodema Dyzmy, Lalki, Chłopów i Złota dezerterów. Pałac pojawił się też w polskim serialu kryminalno-sakralnym Ojciec Mateusz. Wiele z budynków, scen i lokacji tego serialu znajdziemy w okolicach Sandomierza, gdzie nie tylko odbywa się akcja serialu, ale gdzie kręcona jest większość scen plenerowych.
Zakończmy akcentem, który łączy hollywoodzki splendor i prozę polskich ulic i miast. W nagrodzonym Oscarem filmie szpiegowskim Most Szpiegów jednym z głównych „aktorów” były ulice Wrocławia. Tom Hanks przemierzał trakt ulic Ptasiej, Kruczej i Mierniczej. Co prawda ulice udawały powojenny Berlin, ale my przecież od razu rozpoznamy nasz swojski Wrocław.
Przeczytaj także: Jak spakować się na wyprawę rowerową szlakiem Green Velo?