Czy wiesz, ile kosztuje bilet z Warszawy do Gdańska czy Wrocławia? Jesteś na bieżąco z aktualnymi promocjami przewoźników autobusowych i wiesz, że możesz kupić bilet w cenie 5 zł?
Takie możliwości stwarzają niektóre firmy przewozowe w Polsce. Niemniej, nie tylko w ramach promocji znanych marek transportu osób można tanio podróżować autobusem. Jak tego dokonać?
Konkurencja w branży
Różne firmy przewozowe na rynku walczą o klienta, ale również zmuszone są stawać do konkurencji z przewozami PKS czy też koleją. Dzięki takiej walce konkurencyjnej konsumenci mogą liczyć na bardzo atrakcyjne, tanie bilety autobusowe, które pozwalają na podróżowanie po całej Polsce czy nawet Europie, za przysłowiowe grosze.
Zamieszanie na rynku wprowadził m.in. PKS Polonus, który oferuje bilety autobusowe w wyjątkowo niskich cenach. Tak niskie ceny musiały skłonić i innych przewoźników do zmiany swojej polityki cenowej. W efekcie, np. na trasie Wrocław-Kraków można odbyć podróż w cenie np. 15 zł.
Czy można przejechać się za 5 zł?
W reklamach przewoźników można znaleźć informacjo o różnych promocjach. Przykładem może być promocja 5-10-15, która umożliwia zakup biletów do popularnych miejscowości w cenach od 5 do 15 zł. Reklamy na autobusach przyciągają uwagę, ale wielu klientów sądzi, że to wyłącznie chwyt marketingowy. Niemniej, naprawdę można kupić bilet za symboliczną kwotę, ale trzeba zapoznać się z warunkami promocji i czasami wykazać się cierpliwością. Okazję cenową można „upolować” raz na jakiś czas. Na każdy kurs przypada tylko kilka skrajnie tanich biletów. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo często przeglądać interesujące kursy na stronach umożliwiających zakup biletów autobusowych, np. Dworzec Online. Najczęściej firmy nie ujawniają, kiedy promocyjne bilety znajdą się w sprzedaży. Często przy nowej promocji pojawia się informacja na profilu facebookowym. Im mniej miejsc w autobusie na dany kurs pozostaje, tym cena jest wyższa.
Jak kupować tanie bilety?
Najtaniej będziemy podróżować autobusami na popularnych trasach, gdzie mamy wielu przewoźników do wyboru. Najwięcej klientów ma ten, który może zaoferować najniższe ceny. Z reguły tanie bilety na autobusy kupić można tylko online – przez Internet lub aplikację mobilną. Jeśli kupujemy bilety w stacjonarnej siedzibie przewoźnika, płacimy już nieco więcej, jako że sama osobista obsługa klienta pociąga za sobą koszty. Najdrożej jest w przypadku zakupu biletu u kierowcy w autobusie. W tym ostatnim przypadku nie mamy nigdy pewności, że pozostaną wolne miejsca na pożądanej przez nas trasie.
Przeczytaj także: 7 skutecznych porad jak obniżyć koszty podróży