Z roku na rok birdwatching, czyli turystyka ornitologiczna podbija serca tysięcy turystów, którzy chcąc oderwać się od zgiełku miasta, poszukują wyciszenia wśród natury. Polesie to wyjątkowe miejsce, które zachwyca urokliwymi, dzikimi krajobrazami w wielu miejscach nietkniętymi ręką człowieka.
O niezwykłości tego regionu świadczy również fakt, że możemy spotkać tu prawie 250 gatunków ptaków – to blisko połowa spośród wszystkich występujących w Polsce. Miłośnicy przyrody, którzy planują wycieczkę po zjawiskowym Polesiu, mogą wybrać jedną z trzynastu ptasich tras turystycznych, które można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Opis każdej z nich można znaleźć na stronie internetowej: www.birdwatching.urszulin.eu. To doskonała okazja do poznania nie tylko niezwykłych gatunków ptaków zamieszkujących tutejsze tereny, ale również możliwość skorzystania z innych atrakcji turystycznych gminy Urszulin i Polskiego Parku Narodowego.
W Gminie Urszulin na Lubelszczyźnie, możemy spotkać aż 235 gatunków ptaków. Wśród nich znajduje się wiele wyjątkowych i rzadkich przedstawicieli awifauny, takich jak podgorzałka która wpisana jest do Polskiej czerwonej księgi zwierząt, czyli na listę najbardziej zagrożonych ptaków w Polsce.
Jednym z najważniejszych lęgowisk w kraju, gdzie występuje podgorzałka, są Stawy w Starym Brusie, Stawy w Pieszowoli w Poleskim Parku Narodowym oraz Jezioro Wytyckie. Puszczyk mszarny to z kolei wyjątkowy gatunek, jednej z największych sów na świecie. Jej liczebność w Polsce wynosi zaledwie 8 par. Aktualne miejsce obserwacji tego gatunku w parku to okolice Durnego Bagna w Poleskim Parku Narodowym. Natomiast orlik grubodzioby jest najrzadszym, a orlik krzykliwy najliczniejszym lęgowym orłem w Polsce. Orły te, można obserwować między innymi na Krowim Bagnie i w Poleskim Parku Narodowym. Prawdziwą ornitologiczna perłą tych terenów jest wodniczka – niepozorny ptak, którego centrum światowego występowania to rozległe bagna Polesia. Bagna oraz torfowiska znajdujące się w Gminie Urszulin i Poleskim Parku Narodowym są dla wodniczki jednym z 10 najważniejszych miejsc występowania na świecie.
Inne gatunki ptaków, które można tu spotkać to między innymi: batalion, bekasik, bernikla rdzawoszyja, biegus krzywodzioby, biegus malutki, błotniak stepowy, błotniak zbożowy, bocian czarny, cietrzew, czapla nadobna, czapla purpurowa, drzemlik, dubelt, dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł zielonosiwy, gadożer, górniczek, hełmiatka, jarzębatka, kobczyk, kropiatka, kulik wielki, kurhannik, lodówka, łabędź czarnodzioby, mewa białogłowa, mewa czarnogłowa, mewa mała, muchołówka żałobna, nur czarnoszyi, nur rdzawoszyi, orzeł przedni, orzeł stepowy, pasterz, poświerka, puchacz, raróg, rybołów, siewnica, sokół wędrowny, szlachar, śnieguła, świergotek rdzawogardły, terekia, uhla, uszatka błotna, wydrzyk pasożytny, wydrzyk tęposterny, żołna i wiele, wiele innych.
Szlaki turystyczne przebiegające przez Polesie, wieże widokowe, specjalnie wyznaczone miejsca biwakowe oraz bogata baza noclegowa pozwalają na zaplanowanie kilkudniowej, nietuzinkowej wycieczki. Warto pamiętać również o wartościach edukacyjnych płynących z organizacji tego rodzaju wyprawy. Birdwatching to szansa na poznanie otaczającej nas przyrody oraz na zapoznanie się z niezwykle rzadkimi gatunkami ptaków w ich naturalnym środowisku. Dla rodziców i ich dzieci wspólna przygoda może okazać się nie tyko praktyczną lekcją z przyrody, ale również doskonałym treningiem cierpliwości, opanowania oraz wytrwałości.
Projekt „Urszulin – po pracy, Polesie” jest częścią marki regionu z wykorzystaniem ICT. Współfinasowany
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa: II