Zarówno w sezonie wakacyjnym, jak i poza nim wyjeżdżamy na zagraniczne urlopy. Jadąc na wypoczynek, rzadko myślimy o chorobach czy wypadkach. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że będąc poza granicami kraju nie obejmuje nas ubezpieczenie Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzisiaj na blogu krótki wpis o możliwościach opieki zdrowotnej, którą powinniśmy zapewnić sobie podczas zagranicznych wycieczek.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – podstawowa pomoc
Jadąc na zagraniczny urlop mamy w zasadzie dwie opcje: jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w NFZ, możemy bezpłatnie skorzystać z europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Zapewni ono elementarną opiekę medyczną we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Lichtensteinie, Islandii i Szwajcarii. To dobra opcja! Warto pamiętać jednak, że nie gwarantuje ona całkowicie bezpłatnej pomocy. W każdym kraju obowiązują nieco inne zasady korzystania z państwowej opieki medycznej. Jeżeli np. utkniemy na szlaku w górach – musimy liczyć się z tym, że będzie trzeba pokryć koszty akcji ratunkowej z własnej kieszeni, gdyż w większości Europejskich krajów nie jest ona refundowana przez państwo.
Może się zdarzyć też, że w miasteczkach typowo turystycznych dostęp do państwowych placówek może być utrudniony, a EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w prywatnych gabinetach. Jeżeli będziemy mieć pecha, pomimo posiadania europejskiego ubezpieczenia, może się okazać że słono zapłacimy za udzieloną nam pomoc.
Ubezpieczenie turystyczne – co możesz zyskać?
W przypadku, kiedy przewidujemy nieco bardziej ekstremalny wypoczynek, obawiamy się zaostrzenia choroby przewlekłej, bądź po prostu jesteśmy nieco bardziej przezorni: warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. To także konieczność, dla osób jadących w bardziej egzotycznych kierunkach, poza obszar działania europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie takie polisy. Czym, poza obszarem działania, różnią się od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Przede wszystkim dają gwarancję pokrycia wszystkich kosztów leczenia poza granicami kraju: także akcji ratunkowych w górach czy na pełnym morzu, a także transport medyczny do Polski.
Co więcej, polisa turystyczna może zawierać OC dla danej osoby, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Z tych środków można również ubiegać się o odszkodowanie w wyniku następstw nieszczęśliwych wypadków, oraz pomoc Assistance, jeżeli wybieramy się na urlop własnym autem. Wykupienie polisy turystycznej jest rekomendowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, najlepiej na kwotę co najmniej 200 tys. złotych. Leczenie za granicą, czy transport medyczny do kraju mogą być kosztowne.
Przeczytaj także: Jak wybrać ubezpieczenie na wakacje?