Paryż nazywany jest miastem miłości, sztuki oraz mody. Jak wiecie z poprzedniego wpisu – na mnie nie zrobił wrażenia. Jednak, żeby się o tym przekonać musiałam odwiedzić kilka najważniejszych miejsc stolicy Francji. To, jak wykorzysta się pobyt w Paryżu, zależy od osobistych upodobań. Warto wiedzieć, że zachodnia część miasta jest bardziej arystokratyczna i wytworna, wschodnia natomiast swojska i spontaniczna.
Zdjęcia z Paryża można znaleźć na stronie www.zdjeciazpodrozy.pl
Wieża Eiffla
Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Paryża bez odwiedzenia najważniejszego symbolu stolicy Francji. Wieża Eiffla to 300-metrowa, stalowa konstrukcja, wzniesiona przez Gustave’a Eiffla z okazji 100-lecia francuskiej rewolucji oraz światowej wystawy w 1889 roku. Początkowo miała stać w mieście przez 20 lat, jednak pozostawiono ją ze względu na jej znaczenie jako stacji meteorologicznej, następnie punktu kontroli lotów, masztu radiowego i telewizyjnego.
W chwili otwarcia wieża była najwyższym budynkiem świata (prymat straciła w 1931 r., kiedy wybudowano w Nowym Jorku Empire State Building). Od początku jedną z atrakcji wieży był wspaniały widok z trzech platform widokowych, na które można było albo wejść schodami, albo wjechać windą (do dziś sprawny jest mechanizm windy hydraulicznej z 1889 r. podnoszący windę z drugiego na trzeci poziom).
Łuk Triumfalny i Champs-Elysees
50-metrowy Łuk Triumfalny został zaprojektowany według antycznego wzorca przez Jeana Francois Chalgrina. Budowla powstała z inicjatywy Napoleona po zwycięstwie w 1805 roku. Pokryta bogatą dekoracją rzeźbiarską budowla ma 49 m wysokości, 45 m szerokości i 16 m głębokości. Pod łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie 14 lipca odbywają się wszystkie parady wojskowe.
Champs-Elysees, czyli Pola Elizejskie to jedna z najbardziej reprezentatywnych alei Paryża, łącząca plac Zgody (fr. Place de la Concorde) z placem Charles’a De Gaulle’a (dawniej plac Gwiazdy, Place de l’Etoile), na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Przy Polach Elizejskich turyści znajdą teatry, restauracje, kina oraz ekskluzywne sklepy. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.
Luwr (Louvre)
Największe muzeum na świecie po ostatnich rozbudowane zwane jest także Le Grand Louvre (Wielki Luwr). Na placu zobaczymy szklaną piramidę, która stanowi główne wejście do muzeum. XII-wieczna budowla z biegiem lat zmieniła się w renesansowy pałac. Luwr jest jednym z najpiękniejszych przejawów stylu francuskiego, nazywanego czasem stylem Ludwika XIV. W muzeum znaleźć można unikalne dzieła starożytności – Mezopotamii, Syrii, Egiptu, antyki greckie, etruskie i rzymskie. Jednak Luwr to głównie dzieła malarstwa i rysunku. Wystarczy przypomnieć, że to właśnie tu kusi uśmiechem chyba najbardziej znany na świecie obraz – „Mona Lisa” Leonarda DaVinci.
Niestety mnie gonił czas i mogłam podziwiać Luwr wyłącznie z zewnątrz. Ale trafiłam akurat na zachód słońca. Spójrzcie na te widoki:
Moulin Rouge (pol. Czerwony Młyn)
Moulin Rouge oznacza Czerwony Młyn, który zdobi wejście do tego jednego z najsłynniejszych kabaretów. Otwarty 5 października 1889 roku przez Josepha Ollera. Moulin Rouge znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni, niedaleko Montmartre. Na przestrzeni lat Moulin Rouge stało się słynne z wykonywanego tu kankana. Wygląd i nazwa tego kabaretu jest często kopiowana przez inne kluby na świecie. Miałam okazje zobaczyć Moulin Rouge wieczorem, w pełnej okazałości.
Sprawdź także drugą część tego, co warto zobaczyć w Paryżu