Osoby planujące wyjazd do Krakowa, zaopatrują się w przewodniki po mieście i zaznaczają w nich zabytki, które chcą zobaczyć. Jednak nie każdy będzie zainteresowany takimi atrakcjami i perłami architektury, jak: Katedra na Wawelu czy Brama Floriańska. Jakie inne miejsca warto zobaczyć w czasie wycieczki do stolicy Małopolski, aby jednocześnie zachęciły do nauki historii najmłodszych i zapewniły odrobinę zabawy?
Krakowski rynek
Tradycyjne zabytki dawnej stolicy Polski są w stanie zainteresować najmłodszych, ale zazwyczaj na krótko. Ciekawe będą z pewnością Sukiennice (np. ze względu na liczbę sklepików i ich oferty), ale maluchy prawdopodobnie nie docenią kunsztu ołtarza Wita Stwosza. W zwiedzaniu nie można jednak pominąć rynku. To miejsce urzeka klimatem, a liczba atrakcji dla dzieci na pewno zainteresuje je na dłużej – mimowie, klowni czy grajkowie to często dla najmłodszych najlepsza rozrywka.
Śladami smoka
Kolejnym miejscem, które musiało znaleźć się w tym zestawieniu, jest oczywiście Wawel. Mity i historie z nim związane to świetna okazja do zainteresowania najmłodszych. Co więcej, piękne krużganki i dziedziniec zapierający dech w piersiach, to okazja do zaprezentowania pociechom wyjątkowej architektoniki tego miejsca. Nie można pominąć też Smoczej Jamy, gdzie maluchy poznają historię o smoku i będą mogły go sobie wyobrazić, przemierzając jaskinię.
Trochę historii
Podziemia rynku skrywają ciekawe trasy turystyczne, na które warto wybrać się z najmłodszymi – znajdują się tu liczne atrakcje dla dzieci. Jedną z nich jest szlak „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” – to podróż do dawnego miasta, gdzie można poobserwować m.in. warsztat kowala i złotnika. Ponadto da się tu usłyszeć też miejski gwar czy zobaczyć dawne monety, buty, biżuterię i ubrania. Szlak obejmuje też część cmentarza, który widoczny jest dla zwiedzających pod podłogą.
Parada smoków
To wielkie widowisko odbywa się co roku w zakolu Wisły, najczęściej w trakcie wakacji. Można zobaczyć tu olbrzymie smoki (dmuchane, osiągające długość 15 m i szerokość 25 m), które płyną nad wodami, a ich kolorowe podświetlenia robią niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach, ale także na dorosłych.
Kazimierz
Kto był w Krakowie, ten wie, że Kazimierz to miejsce, które trzeba zobaczyć. A na pewno pokazać dzieciom. Praktycznie na każdym kroku da się zauważyć ślady żydowskiej obecności – do 1939 roku mieszkała tu jedna czwarta ludności miasta, która należała do mniejszości żydowskiej. Tutaj rozwijały się największe ośrodki kulturalne i inne instytucje (oświatowe, religijne) Żydów. Co więcej, można zwiedzić tu liczne synagogi, urokliwe kafejki i restauracje z żydowskim jedzeniem.
Przeczytaj także: Recenzje hotelu Novotel Kraków Centrum