Plażowanie na Malcie

Plażowanie na Malcie

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Podróże

Każdy z nas wybierając się na wakacji myśli nie tylko o zwiedzaniu, ale przede wszystkim o wypoczynku. Oczywiście zwiedzanie może być formą wypoczynku i z pewnością dla niektórych jest, ale chodzi mi o formę biernego odpoczynku. Do takich zaliczam np. leżenie na plaży i nie robienie niczego (z wyjątkiem czytania książki :)).

Taki dzień miałam właśnie dzisiaj, kiedy po dwóch dniach aktywnego zwiedzania postanowiłam wypocząć na plaży. Pomimo, że pogoda od rana dopisywała to musiałam znaleźć odpowiednie miejsce. W związku z tym postanowiłam zrobić krótki przegląd plaż na Malcie. Mam nadzieje, że komuś się przyda :).

Piaszczyste plaże należą do rzadkości, podobnie jak groźne pływy i prądy morskie. Zdecydowana większość to plaże kamieniste.

Plaża w Bugibbie

Plaża w Bugibbie, Malta

Plaża w Sliemie

Plaża w Sliemie, Malta

Plaża w Sliemie, Malta

Niestety ja nie potrafię spędzać miło czasu leżąc na kamieniach :). Dlatego postanowiłam wybrać się na zachód wyspy, do miejscowości Ghajn Tuffieha. Znajduje się w niej odcinek poszarpanej linii brzegowej (na zachód od miejscowości Mgarr), gdzie położone są trzy zatoczki z piaszczystymi plażami u podnóża klifów. Z Bugibby można dostać się tam autobusem nr 223, a z Valletty autobusem nr 44. Trzy plaże, o których mowa to Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay oraz Gnejna Bay.

Golden Bay

Jest najłatwiej dostępna i najbardziej zaludniona w tym regionie. Na szczycie klifu, poniżej którego leży plaża, znajdują się wszystkie przystanki autobusowe. Ponad plażą położony jest hotel (obecnie należy do sieci Radisson Blu), którego goście chętnie korzystają ze złotych piasków :). W czasie sezonu letniego poza plażowaniem, można tu korzystać z wielu sportów wodnych (uprawiać windsurfing, jazdę na nartach wodnych, popłynąć statkiem na Błękitną Laguną na wyspie Comino lub… odbyć przejażdżkę konną do Popeye Village).

Golden Bay, Malta

Golden Bay, Malta

Ghajn Tuffieha Bay

Zatoka uznawana jest za najładniejszą z trzech dostępnych w tym regionie. Dojście na tę plażę zajęło mi sporo czasu, ponieważ ok. 1 km trzeba było przejść ulicą od przystanku autobusowego, a następnie zejść schodami w dół, które znajdują się obok opuszczonego hotelu. Jednak było warto :) Plaża jest zdecydowanie mniej uczęszczana niż Golden Bay. Nie ma tu żadnych udogodnień dla aktywnych miłośników sportów wodnych (poza możliwością wypożyczenia leżaka ;) ).

Ghajn Tuffieha Bay, Malta

Ghajn Tuffieha Bay, Malta

Gnejna Bay

Jest to najmniejsza z trzech zatoczek. Bardzo malowniczo położona, a piasek na plaży dość gruby. Gdy robi się tłoczno, alternatywą są znajdujące się dalej na północy gładkie skały, na których również można się opalać. Musicie mi wybaczyć brak zdjęć tej plaży, ale bateria w aparacie się rozładowana i nie miałam już możliwości pstryknięcia fotek :(.

Ghadira Bay

Nie przetestowałam osobiście, ale wyczytałam w przewodniku, że na północy wyspy, w okolicach miejscowości Mellieha, znajduje się największa piaszczysta plaża – Ghadira Bay. Można się do niej dostać autobusami nr X1, 37, 41, 42, 221, 222. Podobno dobre miejsce dla rodzin z dziećmi oraz dla miłośników sportów wodnych (windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo i jazda na nartach wodnych).

Jutro czeka mnie kolejna wyprawa i ostatni dzień pobytu na Malcie. W planach mam wyjazd do Mdiny, Ta Qali oraz Marsaxlokk.

Tagi:

Trackback from your site.

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Jest jeszcze m.in. Paradise Bay (moja ulubiona) gdzie dno nie opada tak powoli jak na większości maltańskich plaż i nie trzeba iść 20 metrów by mieć wodę po pas. :)

 • Għadira Bay (czasem zwana Mellieħa Bay) jest największą plażą na Malcie i tak jak na Golden Bay są dodatkowe rozrywki typu możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów wodnych, rejs na bananie itp.

 • malta2014

  A kamieniste plaże wcale nie są takie złe. Dla tych, którzy lubią poplywac z maską i rurką są wręcz najlepsze! Piaszczyste plaże to zamulona woda… A wody Malty i życie w nich są przepiękne. To spostrzeżenia na gorąco – bo z dziś :-)

  • Tak, wszystko zależy od tego na czym komu zależy :) leżenie na kamieniach do przyjemnych nie należy, ale dla aktywnych nurków, plaża nie gra roli :)

 • Tina Papajewski

  Moim zdaniem kamieniste plaze nie sa wcale takie zle. Przynajmniej nie znajduje sie szedzie piasku po powrocie do domu. Plaza w Bugibbie jest jedna z najprzyjemniejszych. Latwe wejscie do morza, bliskosc promenady z restauracjami i sklepikami to tylko niektore jej zalety.

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA