Język obcy w podróży - sposoby na szybką naukę języka angielskiego

Język obcy w podróży – sposoby na szybką naukę języka angielskiego

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Ciekawostki

Jedną z najbardziej niezbędnych rzeczy w podróży jest język obcy. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie jest język chiński. Angielski zajmuje dopiero drugą pozycję. Jednakże w podróżach po Europie to właśnie angielski przyda nam się zdecydowanie bardziej. Jest także o niebo łatwiejszy! Angielski to fascynujący język, który czasem wydaje się trudny do opanowania. Jego nauka może być wyzwaniem, ale nie oznacza to, że musi ciągnąć się latami. Istnieje mnóstwo prostych sposobów, za pomocą których opanowanie języka obcego przyjdzie nam szybciej i będzie ciekawsze.

Oto kilka metod, dzięki którym przekonasz się, że bez problemu zdobędziesz nową wiedzę i poznasz słownictwo. Poprawią się Twoje umiejętności komunikacyjne, a przede wszystkim poczujesz się pewniej, rozmawiając z osobami, których językiem ojczystym jest angielski.

Wyjedź na kurs językowy za granicę

Jest to jedna z najszybszych metod nauki języka obcego. Kursy językowe za granicą (oferowane na przykład przez firmę EF Education First) łączą w sobie naukę języka obcego z poznawaniem kultury i obyczajów danego kraju. Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego, wystarczy wybrać się do kraju anglojęzycznego, gdzie będziesz zmuszony do tego, by posługiwać się tym językiem. Zanurzenie się w nowej rzeczywistości błyskawicznie przyspieszy proces nauki języka. Podróż do anglojęzycznego kraju jest równoznaczna z porozumiewaniem się po angielsku przez cały czas. Angielski będzie Cię otaczał dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Nie ma lepszej okazji na przećwiczenie zdolności językowych – a przecież praktyka czyni mistrza! W niedługim czasie poprawi się:

 • Zdolność rozumienia języka

 • Wymowa

 • Słownictwo

 • Umiejętności komunikacyjne

Zapoznasz się również z całą gamą angielskich akcentów, z którymi nie osłuchasz się siedząc w domu. Dowiesz się, jak naprawdę ludzie porozumiewają się w codziennym życiu. Dodatkowo wyjazdy językowe to także dużo zwiedzania i świetna zabawa. Taki skok na głęboką wodę gwarantuje bardzo szybkie rezultaty.

Sprawdź też Dlaczego warto wyjechać na kurs językowy za granicę

Rozmawiaj z native speakerem

Nie ma skuteczniejszej metody na naukę języka obcego niż codzienne posługiwanie się tym językiem. Możliwość regularnych rozmów z native speakerem (osobą, dla której dany język obcy to język ojczysty) błyskawicznie przyspieszy Twoje postępy. W Internecie możesz poznać zarówno anglojęzycznych studentów, jak i nauczycieli – wszyscy z chęcią Ci pomogą. Dobrym pomysłem jest dołączenie do grupy na Facebooku, która gromadzi osoby chętne do wymiany językowej (na przykład Language Exchange Club Krakow). Zaoferuj swój język polski w zamian za naukę języka angielskiego na odpowiadającym Ci poziomie. Pomyśl o organizowaniu regularnych sesji online lub w miejscowej kawiarni. Systematyczność jest kluczowa w nauce języka. Warto rozmawiać z native speakerami, gdyż:


 • Mają możliwość natychmiastowego poprawienia Twoich błędów

 • Podpowiedzą, nad czym musisz mocno popracować

 • Zachęcą do nauki i dadzą motywację

 • Nauczą Cię nowych słówek i zwrotów

 • Poprawią Twoje zdolności komunikacyjne

 • Sprawią, że zaczniesz płynnie i pewnie mówić po angielsku

 • Nauczą poprawnej wymowy

Znajdź kompana do nauki

Nie tylko native speakerzy będą pomocni w nauce angielskiego. Wiele osób chcących szybko opanować język obcy, zmaga się z podobnymi problemami. Poszukaj wśród swoich znajomych kogoś, kto także pragnie nauczyć się angielskiego i zaproponuj wspólne lekcje. Będziecie mogli dzielić się napotkanymi trudnościami i razem je pokonywać. Regularne spotkania z przyjacielem dadzą Ci motywację do nauki i poszerzania swojej wiedzy. Wasze sesje językowe sprawią, że nie tylko będziesz miał okazję zapytać się o rzeczy, których nie rozumiesz, ale sam też będziesz pomagać. Dzięki temu wzrośnie Twoja pewność siebie.

Rozwiązuj quizy

Każdemu zdarzyło się być zmęczonym żmudną nauką języka, zwłaszcza jeśli stosuje się wciąż te same metody. Zakuwanie niekończących się ciągów słówek i reguł gramatycznych nie jest jedynym możliwym  sposobem na opanowanie języka angielskiego. Poszukaj zabawnych quizów po angielsku (chociażby tu ich znajdziesz całe mnóstwo). Dzięki tym lekkim i często prześmiesznym testom zdecydowanie szybciej opanujesz nowe słownictwo. A jeśli profesjonalnie podchodzisz do tematu, zawsze możesz poszukać testów językowych. Jest ich bardzo wiele w internecie.

Spróbuj czegoś nowego

Quizy to nie jedyny sposób na urozmaicenie nauki. Zmiany są zawsze dobrym pomysłem – spróbuj więc:


 • podcastów po angielsku

 • wykładów TED Talks

 • słuchania muzyki po angielsku

 • czytania anglojęzycznego magazynu na interesujący Cię temat. Do wyboru jest całe mnóstwo tytułów – od informatyki po plotki z Hollywood – więc na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Idealny wpis dla mnie! :D w maju/czerwcu byłem na wycieczce szkolnej (z naciskiem na angielski, więc w zasadzie kurs angielskiego) w UK. Tylko najlepiej nie wybierać się na Wyspy (a jak się wybierać, to tam, gdzie nie ma dużo Polaków). Chodzi o to, żeby nauczyć się ang. bez porozumiewania się po polsku. A co do metod, dodałbym jeszcze pisanie smsów po angielsku ;)

 • Wiadomo. :) Najlepiej właśnie jechać tam, gdzie nie będzie naszych rodaków, co może być wymówką do nauki..

 • Ostatnio jestem fanką punktów ostatnich – podcasty i Ted Talks – słucham przy gotowaniu, na spacerze, w lesie, w mieście, w samolocie. Uwielbiam!

 • Uważam, że najlepszym sposobem nauki języka jest wyjazd za granicę i/lub przeprowadzka do innego kraju. Po 3 miesiącach mieszkania i nauki w Londynie (tylko i wyłącznie w brytyjskich dzielnicach) mówię płynnie po angielsku, co jeszcze kilka tygodni temu było dla mnie wielką abstrakcją :)

 • Ewa

  Też jestem zdania, że najłatwiej nauczyć się będąc za granicą. kiedy człowiek nie ma wyjścia, to odblokowuje mu się jakaś klapka w głowie i nauka idzie szybko. Poza tym przy ciągłej styczności z językiem uczymy się go takiego „żywego”, a nie sztywnego, książkowego.

 • Nina Nayeem

  Mowic, mowic i jeszcze raz mowic. Wyjazd to najlepszy pomysl. Gdy 10 lat temu przylecialam do UK wydawalo mi sie, ze mowie niezle. Uczylam sie od podstawowki az po studia. W miesiac w UK nauczylam sie wiecej niz przez te wszystkie szkolne lata. Moja gramatyka jest pewnie gorsza niz 10 lat temu, ale nie mam najmniejszych problemow z zywym jezykiem. Kiedys zastanawialam sie jakiego czasu uzyc, teraz mowie.

 • Caroline90

  Podstawą nauki języka musi być praktyka. Każde inne rozwiązanie będzie pośrednie. Niestety wiele osób w teorii dobrze zna angielski, ale jak przychodzi do mówienia to jest blokada i nic z tego dalej nie wynika. Sama zresztą miałam podobnie i wierzcie mi, że to nic przyjemnego stanąć „oko w oko” z obcokrajowcem i nie potrafić mu wytłumaczyć jak dojść do celu pomimo matury z anglika zdanej na 96%. Tak naprawdę realnie mówić po angielsku zaczęłam dopiero dzięki wyjazdowi z Just Speak, bo miałam możliwość się przełamać, osłuchać z prawdziwym językiem itp. To naprawdę dużo zmienia. Dlatego jak tylko ktoś ma sposobność praktykować angielski, powinien to robić. Korzyści będą niepodważalne. A teorii tyle, ile trzeba. Wiadomo, że zignorować jej nie wolno, pamiętajmy jednak, co jest najważniejsze.

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA