Jak tanio podróżować samochodem?

Jak tanio podróżować samochodem?

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Ciekawostki

Wielu z nas ceni sobie wygodę i niezależność, jaką daje podróżowanie własnym autem. Niestety, samochód do najtańszych środków transportu nie należy, a w dobie tanich lotów oraz coraz wygodniejszych pociągów koszty związane z jazdą autem mogą nieco zniechęcać. Wielbicielom samochodów, którzy nie chcą rezygnować ze swojego ulubionego sposobu lokomocji, a pragną obniżyć koszty podróżowania z pomocą przyjdzie ekojazda.

Dzięki kilku prostym trikom, kierowcy mogą zaoszczędzić nawet 10% tygodniowych wydatków na paliwo. W podróży są to naprawdę spore oszczędności. Oto kilka prostych porad od tirendo.pl.

Przyśpieszaj delikatnie

Im mocniej przyśpieszasz, tym więcej twój samochód zużywa paliwa. Naciskaj zatem nogą na gaz delikatnie i stopniowo. Aby zmaksymalizować wydajność paliwa, rozpędzenie samochodu od 0 do 20 km/h powinno zająć pięć sekund. Eksperci często humorystycznie radzą, żeby wyobrazić sobie, że na desce rozdzielczej stoi otwarty kubek z kawą, a pod pedałem gazu znajduje się jajko. Należy rozpędzać auto tak uważnie, aby nie wylać napoju i nie zbić jajka.

Utrzymuj stałą prędkość

Bądź konsekwentny. Nagłe spadki prędkości i przyśpieszanie są zabójcze dla ilości spalanego paliwa i tym samym dla portfela kierowcy. Badania wykazały że wahania prędkości między 75 a 85 km/h co 18 sekund powodują wzrost zużycia paliwa o 18%.

Przewiduj ruch na drodze

Naucz się planować swoje manewry z wyprzedzeniem, aby utrzymać stałe tempo jazdy. Należy „czytać drogę”, przewidywać możliwe utrudnienia w ruchu, a także monitorować ruch pieszych i innych pojazdów. Ponadto, zalecane jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu między naszym autem, a pojazdem przed nami. Ta technika jazdy pozwoli na zachowanie stałej prędkości, stabilną jazdę oraz zredukuje zużycie paliwa i niepotrzebne ryzyko.

Unikaj wysokich prędkości

Dla większości samochodów zużycie paliwa jest najbardziej wydajne przy prędkościach pomiędzy 50 a 80 km/h. Powyżej tej optymalnej prędkości – im auto szybciej jedzie, tym więcej pali. Przy 120 km/h zużywa aż 20% więcej paliwa niż przy 100 km/h. Na 25-kilometrowej trasie taki skok prędkości i zużycia paliwa zaoszczędzi nam jedynie dwie minuty jazdy.

Nie zapomnij o oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest kluczowe w ekojeździe. Opór toczenia niewłaściwie napompowanych opon jest dużo wyższy i odczuwalnie zwiększa zużycie paliwa. Opony powinny być zawsze napompowane zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, ciśnienie należy sprawdzać raz w miesiącu i obowiązkowo przed dłuższą podróżą.

I jeszcze garść praktycznych porad:

 • Nie uruchamiaj silnika, dopóki nie jesteś gotowy do jazdy. Innymi słowy – popularne nadal wśród wielu kierowców rozgrzewanie silnika na postoju nie tylko jest zupełnie niepotrzebne, ale także powoduje bezsensową stratę paliwa.

 • Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego. Jeżeli oleju jest zbyt mało, auta więcej spala.

 • Jeśli wybierasz się w długą podróż samochodem, warto najpierw udać się do mechanika na przegląd. Utrzymywanie w dobrym stanie i regularne serwisowanie auta na dłuższą metę jest naprawdę opłacalne.

 • Uważaj na biegi. Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać bieg do prędkości. Im wyższy bieg, tym niższe zużycie paliwa, więc nie „piłuj” auta na zbyt niskich obrotach.

 • Uważaj na wszystkie elektryczne urządzenia w aucie. Klimatyzacja, ogrzewanie, dmuchawa… wszystko to jest wygodne i potrzebne, jednak znacznie zwiększa zużycie paliwa. Jeśli więc możesz coś wyłączyć i nie obniżyć znacząco komfortu jazdy, zrób to.

 • Nie przeładowuj auta. Podróż samochodem jest wygodna między innymi dlatego, że można zabrać więcej bagażu niż w przypadku innych środków transportu. Nie bierz ze sobą jednak całej szafy, wybierz to, co naprawdę będzie w podróży potrzebne. Im cięższe auto, tym większe spalanie paliwa.

 • Zdemontuj bagażnik dachowy, jeśli akurat nie przewozisz nart ani roweru. W zależności od stylu jazdy, zewnętrzny bagażnik może zwiększać zużycie paliwa nawet o 20%.

 • Przed wyjazdem przygotuj dokładny plan podróży. Zaplanuj trasę, zaprogramuj swoją nawigację, aby prowadziła cię drogami szybkiego ruchu, nie nadkładaj niepotrzebnie drogi. Zapoznaj się z trasą, gdyż każde zgubienie się to dodatkowe kilometry i strata paliwa.

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Myślę, że warto dodać uważne parkowanie… czasami można się nieźle pomylić parkując w miejscu dla lokalnych mieszkańców albo nie zauważyć znaku i wtedy wszystkie oszczędności pójdą na mandat…

  • Oj tak… przypomniałaś mi mój mandat z Teneryfy za zaparkowanie w złym miejscu. Pierwotna kwota to 200 euro, ale jak się zapłaci w ciągu tygodnia to „tylko” 100 euro… Bolało :(

 • Aneta Górka

  https://uploads.disquscdn.com/images/bf7685f2ed23936e5d93781b4f2fa71f1c9d5a71613223bb079d74130770ce2a.jpg Bardzo fajny artykuł, choć uważam że coś w nim brakuje. Ponieważ jest on skupiony na eco jeździe samochodem. Więc dodam coś od siebie na temat spania :) Moją pasją jest podróżowanie, lecz ceny noclegów nie pozwalały mi na to często. Ale udało mi się rozwiązać ten problem dzięki materacowi do samochodu jaki sobie kupiłam na http://taniejwpodroz.pl/materac/ . Wystawiają też na allegro. Jestem bardzo zadowolona z tego produktu zatrzymuje się gdzie chce i śpie za darmo, mogę sobie pozwolić na często wypady poza miasto. A uwielbiam bliskość natury :)

 • Aneta Górka

  Bardzo fajny artykuł, choć uważam że coś w nim brakuje. Ponieważ jest on skupiony na eco jeździe samochodem. Więc dodam coś od siebie na temat spania :) Moją pasją jest podróżowanie, lecz ceny noclegów nie pozwalały mi na to często. Ale udało mi się rozwiązać ten problem dzięki materacowi do samochodu jaki sobie kupiłam na http://taniejwpodroz.pl/materac/ . Wystawiają też na allegro. Jestem bardzo zadowolona z tego produktu zatrzymuje się gdzie chce i śpie za darmo, mogę sobie pozwolić na często wypady poza miasto. A uwielbiam bliskość natury :) https://uploads.disquscdn.com/images/c6e435f947021a3e36bfe949cc1cfe686d44eb791b71e2b82fac3708e2663487.jpg

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA