Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć tam z dziećmi?

Góry Świętokrzyskie – co warto zobaczyć tam z dziećmi?

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Porady podróżnicze

Ze względu na ilość miejsc zaprojektowanych właśnie dla młodych odkrywców, warto zainteresować się podróżą przez Góry Świętokrzyskie. Dzieci z pewnością będą zachwycone zarówno przepięknym widokiem, jak też okazją do zabawy. Co konkretnie warto zobaczyć? Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji – ale warto spróbować.

Powrót do przeszłości

Maluchy nie pamiętają, ale każdy kto planuje wyprawę w Góry Świętokrzyskie skojarzy od razu miejscowość o nazwie Pacanów. Europeskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to nie tylko pamiątka po słynnej bajce, dziś kojarzonej wyłącznie przez dorosłych. To miejsce, w którym dzieci zanurzą się w świecie bajek – i nie będą chciały wychodzić! Kot w butach, Kopciuszek, krasnoludki i cała masa innych bohaterów, przyjmują gości od świtu do zmierzchu. Dzieci mają frajdę z obcowania w idealnym świecie – a dorośli odbywają swoistą podróż do przeszłości, do własnych bohaterów z bajek. Niesamowite.

Kolejny powrót do przeszłości czeka rodziców z dziećmi w świętokrzyskim Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Cała masa zabawek rodem z PRL na długie godziny może zawrócić w głowie całej rodzinie. Dzieci będą równie zachwycone, jak rodzice. Taka dawka atrakcji na start pozytywnie nastroi dzieciaki na dalszy ciąg podróży.

Oddech natury

Być w Górach Świętokrzyskich to przede wszystkim obcować z naturą. Samochód powinien zostać na parkingu – najlepiej w Hucie Szklanej, skąd jest świetna droga w najciekawsze zakątki gór. Chwila rozrywki na placu zabaw i można ruszać na Łysą Górę. Wysokie lasy po obu stronach drogi i niezwykły widok gór wpływa bardzo kojąco na dzieci, które dostawszy odpowiednią porcję emocji i adrenaliny, mogą spokojnie pomaszerować górskim szlakiem.

To jednak nie koniec niespodzianek dla dzieci. Jeżeli wybierzemy spacer pod Święty Krzyż, napotkamy po drodze Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Maluchy z chęcią sprawdzą wszystkie prezentowane eksponaty, podziwiając ciekawostki i  cuda natury.

Moc atrakcji

Góry Świętokrzyskie mają niesamowitą zaletę – wśród pagórkowatych krajobrazów i ścieżek prowadzących pod górę, kryje się ogromna liczba miejsc, które wprost zachwycają najmłodszych – bo są zaaranżowane specjalnie dla dzieci. Park Jurajski w Bałtowie to obowiązkowy element każdej wyprawy w Góry Świętokrzyskie. Pałac w Kurozwękach zachęca do obejrzenia jedynego w  Polsce stada bizonów. Koniecznie trzeba zajrzeć do skansenu w Tokarni i do Jaskini Raj. Przy odpowiedniej pogodzie nie można nie skorzystać z obejrzenia przepięknych krajobrazów, rozciągających się podczas spływu Czarną Nidą.

Jest oczywiście zestaw atrakcji obowiązkowych, które po prostu muszą się znaleźć na liście gdy zabieramy dzieci w Góry Świętokrzyskie. Tak wiele miejsc czeka na młodych turystów, że nie sposób odwiedzić wszystkie w jeden weekend. Nawet planując wakacyjną przejażdżkę samochodem po kielecczyźnie, nie da się odwiedzić tak wielu unikalnych lokalizacji. Najlepiej jest stopniować emocje, dozując dzieciom poziom przeżyć i wracając w te strony znowu i znowu. Dzieci na pewno będą zachwycone, bo tereny są atrakcyjne a ilość zabawy jaka czeka na nie – niezliczona. Góry Świętokrzyskie z dziećmi – koniecznie!

Więcej pomysłów na spędzanie czasu ze swoim dzieckiem znajdziesz na www.4fathers.pl.

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
  • Nie mogę się doczekać wyprawy w Góry Świętokrzyskie :-) Dziękuję pięknie za inspiracje !

  • Rzut beretem w sumie. Pakować dzieciaki do kampera i jazda ;) Marto, zapraszamy też do nas na http://www.CookingVan.com

Co warto przeczytać?

  • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA