Dlaczego warto wyjechać na kurs językowy za granicę?

Dlaczego warto wyjechać na kurs językowy za granicę?

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Porady podróżnicze

Znajomość języków obcych jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Nie tylko podróżnik wyjeżdżający za granicę, ale każdy młody człowiek powinien inwestować w naukę języków. Przede wszystkim język angielski jest nieodłącznym elementem życia. Przydaje się w kontaktach biznesowych, na studiach, w podróży, ale także daje możliwość poznawania nowych osób. Dlatego warto zdecydować się na jego doszlifowanie i wyjechać na kurs językowy za granicę. Oto moich 6 powodów!

1. Stały kontakt z językiem obcym

Moim zdaniem jest to główny powód uczestnictwa w kursie językowym za granicą, szczególnie dla osób, których znajomość języka angielskiego jest początkująca. Wyjeżdżając na taki kurs, każdy uczestnik ma ciągły kontakt z językiem obcym. Poza lekcjami w klasach, zagraniczne szkoły językowe organizują codzienne zajęcia dodatkowe oraz wycieczki. Ma to na celu nie tylko integrację grupy, zawarcie nowych znajomości czy przeżycie niesamowitych wakacji, ale także (a nawet przede wszystkim) dostęp do języka obcego praktycznie 24 godziny na dobę!

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz na Maltę… Cudowna wyspa, fantastyczna pogoda, słońce, morze i mnóstwo młodych ludzi z różnych krajów. Taka nauka będzie czystą przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem! Na pewno wiedzą o tym starsi, a młodzież powinna zrozumieć, że znajomość języków obcych jest bardzo ważna w przyszłości – zwiększa możliwości zawodowe i otwiera nowe horyzonty.

Nauka języka angielskiego w Maltalingua

2. Nowe znajomości

Udział w kursie językowym za granicą to możliwość zawarcia nowych znajomości. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na samotny wyjazd, bez znajomego z Polski. Dlaczego? Ponieważ będziesz musiał poznać nowe osoby na miejscu, z którymi porozumiesz się tylko w języku obcym! Samotny wyjazd jest często barierą, którą warto przełamać…

Ja przełamałam ją kilka lat temu i teraz samotne wyjazdy nie stanowią dla mnie żadnego problemu. Wręcz przeciwnie! Są odskocznią od codzienności, wyrwaniem się od problemów i spojrzeniem na wiele spraw z dystansu. Dzięki temu mam też możliwość poznania bliżej samej siebie, odkrycia swoich słabości, doświadczenia odpowiedzialności i zmierzenia się z przeciwnościami losu.

Często wyjazdy zagraniczne owocują zdobyciem nowych znajomych, a nawet przyjaciół na długie lata. To także dobry sposób na nawiązanie relacji, które przydadzą się w dorosłym życiu zawodowym. Po zakończeniu kursu warto o nie dbać i pielęgnować. Kto wie, może Twoim kolejnym celem podróży będzie kraj, z którego pochodzi osoba poznana na kursie językowym?

Nowe znajomości w szkole Maltalingua

3. Poznawanie kultury i zwyczajów

Czym byłby wyjazd do obcego kraju bez możliwości poznania jego kultury i zwyczajów? Jest to jedna z podstawowych wartości podróżowania, którą cenię szczególnie. Wyjazd za granicę ma służyć nie tylko relaksowi i odcięciu się od otaczającej Cię rzeczywistości, ale także ma sprawić, że wrócisz z niego bogatszy. Zdobędziesz nowe doświadczenia, znajomości, lepiej poznasz język obcy, ale także będziesz bogatszy o wiedzę związaną z kulturą i zwyczajami panującymi w kraju, który właśnie odwiedziłeś.

Poza tym warto poznać historię odwiedzanego miejsca i jego najważniejsze zabytki oraz atrakcje. Dobra szkoła językowa organizuje dla uczestników wycieczki do najciekawszych miejsc, aby przybliżyć kursantom dzieje kraju i pokazać, jakie ma walory kulturowe, przyrodnicze, a także historyczne. Przebywanie w otoczeniu odmiennej kultury uczy także otwartości i tolerancji.

Więcej informacji o Malcie, znajdziesz na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Malta
A o tym, jak tanio polecieć na wyspę pisałam w Praktycznym przewodniku po Malcie

Język angielski w szkole Maltalingua

4. Nauka w międzynarodowym towarzystwie

Bardzo ważne jest, aby cały czas spędzać w międzynarodowym towarzystwie. Jeśli spotkasz na kursie językowym osobę z Polski, to staraj się rozmawiać z nią wyłącznie w obcym języku.  Nawet jeśli wyda Ci się to dziwne, postaraj się zrozumieć, że nikt inny nie będzie wiedział o czym rozmawiacie. Przez to możesz zniechęcić do siebie innych kursantów.

Nauka w międzynarodowym towarzystwie to nie tylko osoby biorący udział w kursie. Warto pamiętać także o tym, kto Cię uczy języka. Decydując się na wybór szkoły językowej, należy zwrócić uwagę na kadrę lektorską i to, jakiej jest narodowości. Wyjeżdżając np. na Maltę, dobrze by było, aby angielskiego uczył native speaker, który posiada certyfikat brytyjski. Dlaczego? Ponieważ akcent angielski na Malcie jest inny, niż w Wielkiej Brytanii, a osoba posiadająca certyfikat z Anglii z pewnością sprawdzi się dobrze w swojej roli. Lektorzy powinni być dla Ciebie dostępni także poza zajęciami w klasie, np. w czasie wycieczek lub zajęć pozalekcyjnych. To stanowi dodatkowy atut, z którego warto skorzystać.

Język angielski dla początkujacych na Malcie

5. Dopasowane zajęcia

Kolejny powód, o którym postanowiłam napisać, jest ściśle związany z samym kursem językowym. Prawda jest taka, że żadna szkoła w Polsce nie dopasuje idealnie zajęć do Twojego poziomu znajomości języka obcego. Szkoły językowe za granicą starają się robić to tak dobrze, jak potrafią. Ale wszystko zależy od Ciebie!

Pierwszego dnia na kursie językowym przechodzisz test, który ma wykazać, jak dobrze znasz język obcy. Test jest podzielony na dwie części – pisemną i ustną. Na jego podstawie zostaniesz przydzielony do grupy o określonym poziomie.

Jeszcze przed wyjazdem masz możliwość decyzji, jaki rodzaj kursu wybierzesz. Szkoły językowe, np. Maltalingua (więcej informacji o szkole na stronie www.maltalingua.pl) oferują kursy standardowe, intensywne, indywidualne, specjalistyczne oraz egzaminacyjne, czyli przygotowujące do międzynarodowych egzaminów (np. IELTS). Kursy specjalistyczne dotyczą osób, które chcą wzbogacić swoje słownictwo lub płynnie mówić określonym rodzajem, np. językiem biznesowym, prawniczym czy medycznym.

Język angielski w szkole językowej Maltalingua

6. Rozwój osobowości

Ten punkt powinieneś potraktować bardzo poważnie. Czy nauka w szkole językowej w Polsce rozwinie Twoją osobowość? Moim zdaniem nie. Nauka na kursie językowym za granicą też tego nie gwarantuje, chyba, że zdecydujesz się na samotny wyjazd. Już o tym wspominałam, ale warto podkreślić rolę, jaką odgrywa indywidualny wyjazd w kształtowaniu osobowości.

Pobyt wśród zupełnie obcych osób, z którymi spędzisz najbliższe dni lub tygodnie pozwoli nie tylko na rozwijanie osobowości, ale także da możliwość zdobycia pewności siebie i pomoże nauczyć się samodzielności. Musisz pamiętać, że poza gronem znajomych, których poznasz na kursie, jesteś sam w obcym kraju, co przyczyni się do większej odpowiedzialność za siebie i swoje czyny.

Malta - widok na St. Julians

Co nieco o kursie…

Decydując się na wyjazd na kurs językowy, przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego języka chciałbyś się nauczyć. Język angielski jest językiem uniwersalnym – każdy powinien posługiwać się nim w stopniu przynajmniej komunikatywnym.

Kursy języka angielskiego są popularne w dwóch krajach: Wielkiej Brytanii oraz na Malcie. I tu rodzi się kolejne pytanie… czy wolisz spędzić co najmniej tydzień czasu na wyspach brytyjskich, gdzie ceny kursów są wyższe, a pogoda nie zawsze sprzyja połączeniu przyjemnego z pożytecznym? Czy wolisz małą wyspę, na Morzu Śródziemnym, gdzie praktycznie przez cały rok świeci słońce, temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza w ciągu dnia, a kursy językowe są na porównywalnym poziomie, co w Anglii?

Ja zdecydowanie wybieram opcję drugą, ponieważ byłam dwukrotnie na Malcie i zakochałam się w tym kraju. Oferta szkół językowych jest bardzo bogata, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy lubią kameralne warunki, dobrą lokalizację, wykwalifikowaną kadrę lektorską i komfortowe warunki polecam szkołę Maltalingua, położoną w miejscowości St. Julian’s na Malcie.

Zobacz także 8 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Aga

  super Marta! dziękuję Ci bardzo za ten artykuł! od jakiegoś czasu chodzi za mną taki wyjazd na kurs angielskiego zagranicą. Właśnie podjełam decyzję- w maju lecę na Maltę
  !!!

  • Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc :) Uważam, że to naprawdę fajny sposób na połączenie wakacji i nauki! Pozdrawiam

 • Kasia Noww

  Swietny sposob na nauke angielskiego :)

 • Ewelina A

  Świetny wpis! Cieszę się, że do niego przypadkiem dotarłam i chyba się zdecyduję na taką formę nauki :)
  czy Ty byłaś na tym kursie właśnie z tej szkoły Maltalingua? mogłabyś napisać coś więcej o samym kursie? Jak to wygląda po wylądowaniu na Malcie, jak wygląda dzień, kiedy są zajęcia, czy cały dzień ktoś coś organizuje czy jest możliwość po zajeciach, z nowo poznanymi znajomymi zorganizować sobie samemu wolny czas, typu zwiedzanie wyspy, plażowanie, jakaś wieczorna impreza itp. ? Czy cały czas ktoś nas kontroluje?
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :)

  • Napisałam ten wpis, ponieważ zdecydowałam się w tym roku wziąć udział w kursie – lecę w maju :) To będzie mój trzeci pobyt na Malcie, ale uwielbiam to miejsce! Po wylądowaniu jest transfer – ktoś odbiera Cię z lotniska i zawozi do miejsca zakwaterowania. Rodzaje zakwaterowań są różne – rodzina, apartamenty studenckie lub hotel. Sam kurs… wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzesz :) Na standardowym są 4 godziny lekcyjne dziennie + zajęcia popołudniowe (dla osób dorosłych nieobowiązkowe). Na intensywnym jest więcej lekcji przez co mniej czasu na dodatkowe atrakcje, ale można się więcej nauczyć :) Po powrocie z Malty na pewno jeszcze coś napiszę, więc zapraszam do zaglądania na stronę! :) Pozdrawiam

   • Ewelina A

    Dziękuję za odpowiedź :) w takim razie czekam na kolejne wpisy z Malty i nie tylko :) a jaki wybrałaś kurs/długość i zakwaterowanie? i czy na długo przed trzeba się zapisywać? mnie jeszcze zastanawia, jak jest z lotami na Maltę bo z tego co zauważyłam to trzeba je już samemu opłacać, ponieważ nie wchodzą w cenę..
    pozdrawiam

    • Wybrałam kurs tygodniowy, standardowy, czyli 4 godziny lekcyjne dziennie + zajęcia pozalekcyjne. Efektywniejsze są 2 tygodnie, ale nie mogę sobie pozwolić na taki urlop… Zakwaterowanie w apartamencie studenckim, czyli mieszkanie z innymi uczestnikami, żeby jak najwięcej skorzystać z języka :) O loty na Maltę nie masz się co martwić – są 4 miasta, z których lata Wizzair lub Ryanair, a ceny są naprawdę przystępne. Ja lecę z Wrocławia i za bilet w jedną stronę zapłaciłam 140 zł :)

     • Ewelina A

      dziękuję raz jeszcze za informacje :) życzę miłego i owocnego pobytu ;) a po powrocie będę wypatrywała wyczerpujących wpisów na temat kursu i jak to wygląda w praktyce :)

 • Adam Losek

  Malta bardzo fajna jest, naprawdę warto się tam wybrać,pozwiedzać, wypocząć, a jak przy tym wszystkim możemy pod szlifować swój język to czego więcej nam potrzeba :) Dzisiaj bez języka człowiek nie ma szans rozwoju, a jednym z najlepszych sposobów na jego naukę jest właśnie wyjazd. Ja dwa razy byłam na takim wyjeździe ze szkołą językową Lang i widzę jak wymierne korzyści mi te wyjazdy przyniosły.

  • Zgadzam się :) Kurs językowy za granicą to zupełnie inne doświadczenie niż nauka w szkole językowej w Polsce :)

 • Agnieszka

  Ja również uważam, że wyjazdy w celu nauki języka są jedną z najskuteczniejszych form. Niestety, nie każdy może sobie na nią pozwolić (ja zdecydowanie nie). Postanowiłam połączyć naukę języka w szkole „PI SCHOOL” z rozmowami na VIDEOCZACIE oraz oglądając FILMY i SERIALE (z napisami).

  • Każda forma nauki jest dobra :) Oglądanie filmów, seriali czy nawet czytanie książek to dobry pomysł :) Warto wpleść w to rozmowę z kimś wyłącznie po angielsku. Może pomyślisz o skypie? :)

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA