Co warto zobaczyć w Rzymie? cz. 1

Co warto zobaczyć w Rzymie? cz. 1

Opublikowane przez Marta, , w Podróże

W Rzymie spędziłam trzy dni, w czasie których chciałam zobaczyć jak najwięcej. Dlatego od pierwszego dnia starałam się zwiedzać tyle, ile sił starczyło mi w nogach (ponieważ Rzym zwiedzałam głównie na pieszo, czasami korzystając z metra). Powstała z tego lista miejsc wartych zobaczenia w Rzymie.

Oto pierwsza szóstka, kolejną opiszę w następnym poście:

1. Koloseum. Zwiedzanie Rzymu rozpoczęłam od jednego z najważniejszych symboli wiecznego miasta. Do Koloseum można dojechać metrem (linia niebieska, druga stacja od Termini). Koloseum, jak każdy wie, jest amfiteatrem, który został wybudowany w latach 70-80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

Obiekt był wielokrotnie uszkadzany przez trzęsienia ziemi. Mimo to przetrwał do współczesnych czasów i w 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata. Koloseum otwarte jest dla zwiedzających siedem dni w tygodniu. Bilet, obejmujący wejście do Koloseum, Palatynu oraz Forum Romanum, kosztuje 12 euro dla osoby dorosłej lub 7,50 euro dla dziecka. Ważny jest dwa dni, ale pozwala na jedno wejście do każdego z obiektów.

Koloseum - symbol Rzymu, Włochy

2. Bardzo blisko Koloseum znajduje się Forum Romanum – kolejny symbol Rzymu. Rynek rzymski, bo tak dosłownie brzmi tłumaczenie Forum Romanum, był niegdyś centralną częścią republiki rzymskiej, gdzie odbywały się zgromadzenia o charakterze politycznym, religijnym oraz towarzyskim.

Początki tego symbolicznego miejsce przypadają na VII w. p.n.e. W V i VI w. n.e. centrum Rzymu zostało doszczętnie zniszczone przez ludy barbarzyńskie. Prace archeologiczne rozpoczęto dopiero w 1803 roku. Do dziś w Forum Romanum zachowała się część budowli.

Do dziś zachowało się sporo budowli w Forum Romanum3. Pomnik konny Marka Aureliusza. Z Forum Romanum postanowiłam skierować się w stronę, białego dachu z dwiema ogromnymi rzeźbami (oczywiście chodzi o Ołtarz Ojczyzny – Vittoriano :)). Po drodze minęłam pomnik konny Marka Aureliusza. Posąg usytuowany na Kapitolu, został wykonany w 175 roku n.e., z brązu, pokryty częściowo złotem.

Pomnik konny Marka Aureliusza w Rzymie

4. Piazza Navona. Mając na uwadze ograniczenia czasowe związane z moim pobytem w Rzymie, postanowiłam skorzystać z porad w przewodniku i wybrać się do kolejnego, godnego uwagi miejsca. Tym razem skorzystałam z komunikacji miejskiej i pojechałam na Piazza Navona.

Plac, od 1477 roku pełnił funkcję targu, który działał tu do 1867 roku. Obecnie plac służby przede wszystkim jako miejsce odpoczynku i podziwiania trzech wspaniałych fontann. Pierwsza, fontanna Czterech Rzek, została przedstawia cztery postacie wraz z elementami krajobrazu, które symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów.

Na placu znajdują się także dwie inne fontanny. W południowej części znajdziecie fontannę del Moro z postacią Maura, którego otaczają delfiny i inne morskie stworzenia. Natomiast w północnej części znajduje się fontanna Neptuna z grupą morskich nimf, która została zaprojektowana w XVI wieku.

Dla mnie Piazza Navona to przede wszystkim miejsce, w którym mogłam chwilę odpocząć, korzystając ze słonecznej pogody. Nie tylko turyści kochają to miejsce. Rzymianie rozsiadają się tu wśród fontann i kawiarni, dając się ponieść urokowi tego miejsca oraz czarowi muzyków i malarzy.

Piazza Navona w Rzymie

Fontanna Czterech Rzek w Rzymie

Fontanna Neptuna z grupą morskich nimf

5. Panteon. Z Piazza Navona skierowałam się w stronę Panteonu. Ta okrągła świątynia dedykowana wszystkim bogom, położona jest na Polu Marsowym. Pierwotnie budowla powstała w 27 r. p.n.e. , na skutek pożaru w 80 r. n.e. uległa zniszczeniu, a około roku 125 została odbudowana. Jak donosi przewodnik – jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

Rotunda Panteonu ma średnicę 42,2 metrów. Przed wejściem do świątyni znajduje się dobudowany trzyrzędowy portyk, 16 kolumn w porządku korynckim, z czego 8 ustawionych jest w pierwszym rzędzie. Panteon wybudowano na Piazza della Rotonda, czyli tętniącym życiem placu, na którym znajduje się fontanna i obelisk. Wiem, że taki opis niewiele może Wam mówić, dlatego zobaczcie sami jak wygląda rzymski Panteon:

Piazza della Rotonda z obeliskiem, Rzym

6. Fontanna di Trevi. Pierwszy dzień zwiedzania Rzymu postanowiłam zakończyć przy najsłynniejszej fontannie. Zbudowano ją z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

W 1640 roku postanowiono przebudować fontannę. Pracę nad obecnym wyglądem trwały w latach 1735-1776. Centralnymi postaciami fontanny są: Neptun oraz dwa trytony. Sama forma tej barokowej budowli przypomina fasadę budynku, ma 20 m szerokości i 26 m wysokości. Jest to obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki zwiedzania Rzymu. Świadczy o tym ilość turystów. Każdy kto wrzuci monetę do fontanny, wróci jeszcze kiedyś do wiecznego miasta. Ja wrzuciłam i planuje jeszcze kiedyś odwiedzić stolicę Włoch :).

Fontanna di Trevi, Rzym

Na tym kończę pierwszy dzień zwiedzania Rzymu. Jutro zaczynam od Watykanu. Odwiedzę także Muzeum Watykańskie, Zamek św. Anioła, hiszpańskie schody oraz Piazza del Popolo.

Tagi: , , , , , , ,

Trackback from your site.

 • http://www.blogger.com/profile/06817019300263785667 Wojciech Bojarski

  Posąg stojący na Kapitolu na placu to kopia. Oryginał jest w Pałacu Konserwatorów. Dwie rzeźby to Kastor i Polluks. Parlament jest w zupełnie innym miejscu

 • http://www.blogger.com/profile/09383478809157593780 monika

  łooo to i tak nieźle dałaś radę w jeden dzień.. mnie cały zszedł na Forum Romanum i Koloseum..ale ja mam absolutnego bzika na punkcie Starożytnego Rzymu.:)

  • http://www.blogger.com/profile/06796774777542859345 Marta M

   Zarówno Forum Romanum, jak i Koloseum oglądałam tylko z zewnątrz. Nie chciałam tracić czasu na stanie w kolejce, dlatego nie zdecydowałam się na wejście do środka.

 • http://www.blogger.com/profile/17181724782951712743 agaton

  eh nie mogę patrzeć na zdjęcia Rzymu – od razu chcę tam jechać, a teraz nie mam okazji!

  • http://www.blogger.com/profile/06796774777542859345 Marta M

   Jeśli jeszcze nie byłaś to naprawdę warto! :)

 • http://www.blogger.com/profile/10937067230133227458 T

  W poniedziałek około 9 wylądowałem w Warszawie z Mediolanu. Byłem tam ze swoim przyjacielem przez prawie tydzień. Rzym to kolejny cel. Oj zdecydowanie ! :)

  • http://www.blogger.com/profile/06796774777542859345 Marta M

   Myślałam o Mediolanie. Jaka jest teraz tam pogoda oraz czy możesz polecić jakiś nocleg w normalnej cenie? :)

 • Pingback: Podróżniczo | Blog o podróżach, tanim podróżowaniu i książkach podróżniczych » Jeden dzień w Watykanie

 • Pingback: Watykan w jeden dzień | Podróżniczo.pl | Blog o podróżach, tanim podróżowaniu i książkach podróżniczych

 • Sebastian Miernik

  Marta,

  Dobrze jest
  kupić bilet do Forum Romanum – są mniejsze kolejki z rana, wszyscy walą do
  Koloseum, a potem iść z tym biletem (wspólny) do Koloseum, dzięki czemu omijasz
  kolejki po bilet. My tak zrobiliśmy z Anią. Jedynym minusem jest to, że wtedy
  słońce mocno grzeje w Forum Romanum. No i byliśmy we wrześniu, może wtedy jest
  mniej turystów niż w lipcu-sierpniu.

  Jeśli chodzi o Mediolan – znajomy polecił jakiś nocleg, podeślę maila o tym.

  • http://podrozniczo.pl/ Marta

   Dzięki za podpowiedzi :) Jak będę miała okazję, jeszcze kiedy pojechać do Rzymu to na pewno tak zrobię. A co do noclegu w Mediolanie, chętnie skorzystam, bo mam w planach wyjazd tam na weekend.

 • Pingback: Co warto zobaczyć w Rzymie? cz.2 | Podróżniczo.pl | Blog o podróżach, tanim podróżowaniu i książkach podróżniczych

 • Pingback: Praktyczny przewodnik po Rzymie | Podróżniczo.pl | Blog o podróżach, tanim podróżowaniu i książkach podróżniczych

 • zagubieniwrzymie

  Tak na serio to nie portyk jest dobudowany do Panteonu tylko Panteon do portyku :-)
  Ponieważ portyk jest częścią pierwszej budowli za czasów Agryppy :-) Stanowi więc najstarszą część Panteonu.
  Bardzo fajnie i ciekawie napisane. Jestem pewien, że zachęcisz lub już zachęciłaś tym postem wiele osób do zwiedzenia tego pięknego miasta :-)
  Pozdrawiam
  ——————
  http://zagubieniwrzymie.blogspot.com

 • Aga Kazalska

  jesli bedziecze w rzymie, a macie ochote na spacer nocny to zapraszam, oto moja strona i kontakt https://sites.google.com/site/spaceryporzymie/

 • http://www.lotniczy-bilet.pl/ Andrzej Nowak

  Byłem dwa razy w Rzymie i zawsze sam tak się złożyło że były to wyjazdy służbowe. Kiedyś chciałbym też ze znajomymi tam pojechać. Wiem że warto :)

  • http://podrozniczo.pl/ Marta

   Zdecydowanie! Ja też na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę :)

Co warto przeczytać?