Co warto zobaczyć w Pradze, czyli czym zachwyca stolica Czech

Co warto zobaczyć w Pradze, czyli czym zachwyca stolica Czech

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Co warto zobaczyć w...?

Na zwiedzenie Pragi miałam mało czasu – tylko dwa dni w czasie weekendu. Biorąc pod uwagę ilość miejsc wartych zobaczenia w stolicy Czech, uważam, że jest to zbyt mało, aby poznać wszystkie jej uroki. Dzisiaj zapraszam na spacer uliczkami średniowiecznej Pragi, która na długo zostanie w mojej pamięci.

Przeczytaj także Praktyczny przewodnik po stolicy Czech

Praga zachwyca ilością miejsc, które warto zobaczyć. Oto pierwsza część tego, co udało mi się zobaczyć w Pradze:

Muzeum Narodowe na placu Wacława

Plac Wacława potocznie nazywa Wacławiakiem, znajduje się w centrum Pragi. Jest jednym z największych placów w Europie – ma 750 metrów długości i 60 metrów szerokości. To historyczne miejsce, gdzie gromadzili się demonstranci, żądający demokratyzacji Czechosłowacji. Początki placu sięgają 1348 roku. W czasach średniowiecza nazywany był Końskim Targiem, ponieważ handlowano tu głównie końmi. Z biegiem lat plac stał się ważnym miejscem wydarzeń politycznych. W 1848 roku plac nazwano placem Wacława od pomnika św. Wacława, który początkowo ustawiono w środkowej jego części. W 1913 w górnej części placu powstał obecny pomnik św. Wacława w otoczeniu patronów ziemi czeskiej. Z balkonu jednej z kamienic otaczających plac w 1989 roku przemawiali do tłumu liderzy czeskiej opozycji z Václavem Havlem na czele.

Na placu znajduje się monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Budynek został wzniesiony w latach 1885-1890 według projektu Josefa Schulza, w miejscu Bramy Końskiej. Muzeum zostało podzielone na dwie części. W pierwszej, głównym tematem ekspozycji jest historia narodu czeskiego, antropologia, archeologia i zoologia. Druga natomiast, zwana Panteonem to kolekcja rzeźb i popiersi ludzi zasłużonych dla Czech. Wnętrze muzeum pełne jest malarskich i rzeźbiarskich odwołań do przeszłości ziemi czeskiej. Warto tu zajrzeć. Wejście do Muzeum Narodowego jest możliwe od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00 (w każdą pierwszą środę miesiąca – do 20:00, a w każdy pierwszy wtorek miesiąca muzeum jest nieczynne). Bilet normalny kosztuj 60 koro, ulgowy 40 koron, a bilet rodzinny – 100 koron.

Muzeum Narodowe na placu Wacława

Rynek Starego Miasta

Praski Rynek Starego Miasta po prostu trzeba zobaczyć – to obowiązkowy punkt każdego, kto odwiedza stolicę Czech. Położony pomiędzy Placem Wacława a Mostem Karola, swoje początki datuje się na XI wiek. Wówczas był miejscem targowym, a z biegiem czasu stał się także istotny wśród wydarzeń politycznych. W XVIII wieku zyskał miano centralnego placu stolicy Czech.

Rynek staromiejski to doskonałe miejsce na rozpoczęcie zwiedzania Pragi. Znajduje się główny punkt informacji turystycznej, w której można zaczerpnąć wielu ciekawych i praktycznych informacji o stolicy Czech. W samym sercu rynku znajduje się pomnik Jana Husa – reformatora religijnego. Na rynku podziwiać można wiele interesujących budynków, w tym najbardziej charakterystyczny, gotycki Kościół Matki Bożej przed Tynem, barokowy Kościół św. Mikołaja, późnobarokowy Pałac Goltz-Kinskych czy romański Dom pod Kamiennym Dzwonem lub Dom pod Białym Jednorożcem. Jednak jednym z najważniejszych miejsc Rynku Starego Miasta jest Ratusz Staromiejski…

Rynek Starego Miasta - Praga, Czechy

Ratusz Staromiejski

Historia Ratusza Staromiejskiego jest bardzo ciekawa i sięga roku 1338. Wówczas zebrane środki na jego budowę okazały się niewystarczające. Postanowiono wykupić i zaadaptować jedną z istniejących już kamienic, dobudowując do niej wieże, kaplicę i wschodnie skrzydło. Z biegiem lat ratusz wielokrotnie przebudowywano. W 1945 roku, podczas walk powstańczych przeciwko Niemcom, spłonęło wschodnie skrzydło i część, w której znajdowało się archiwum m.in. z manuskryptami z XIV wieku. W 1402 roku umieszczono na nim pierwszy zegar na wieży, a w 1490 roku zastąpiono nowym, który istnieje do dziś.

Praski zegar astronomiczny (Orloj) to kolejny punkt godny uwagi każdego turysty. Znajduje się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Jego budowę rozpoczął w 1410 roku zegarmistrz Mikulas, a zakończył Hanus pod koniec XV wieku. Niezwykle pomysłowy mechanizm sprawił, że zegar stał się jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Składa się z trzech głównych części: astronomicznej, która pokazuje położenie ciał niebieskich, kalendarzowej – z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej – z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Zegar podaje czas, dzień, miesiąc, porę roku, znak zodiaku, to słońca i święta w kalendarzu chrześcijańskim.

Szczególnie polecam odwiedzić Ratusz Staromiejski i wspiąć się na sam szczyt 70-metrowej wieży, z której rozpościera się widok na Stare Miasto i niemal całą Pragę. Wejście na wieże jest płatne. Ceny biletów wynoszą: dorośli – 105 koron czeskich, dzieci od 6-15 lat i studenci poniżej 26 lat- 55 koron czeskich, a dzieci do 6 lat – 25 koron czeskich. Ale uwaga! Jeśli planujesz wybrać się na wieżę to w szczycie sezonu turystycznego sugeruje wczesny poranek lub późne popołudnie, kiedy jeszcze nie ma kolejki.

Ratusz Staromiejski, Praga Czechy

Praski zegar astronomiczny (Orloj)

Kościół Matki Bożej przed Tynem

To, obok Ratusza Staromiejskiego, najbardziej charakterystyczny punkt Rynku Starego Miasta. Gdy w czasach szkolnych byłam na swojej pierwszej wycieczce w Pradze, kościół Matki Bożej przed Tynem przypominał mi swoim wyglądem zamek Drakuli. Teraz wiem, że z zamkiem Drakuli nie ma nic wspólnego :).

Zabytkowy kościół gotycki szczelnie otaczają kamienice, a dwie monumentalne wieże wznoszą się na wysokość 80 metrów. Budowa świątyni trwała ponad 100 lat  – od końca XIV wieku do początku XVI wieku, a w pracach brała udział słynna strzecha budowniczych katedr, którą założył Piotr Parler. Kościół był w rękach protestantów do 1621 roku, stanowiąc jednocześnie jeden z najważniejszych, miejskich kościołów Pragi.

Warto zajrzeć do środka kościoła, ponieważ można tam zobaczyć średniowieczną chrzcielnice, ołtarz, rzeźbę Madonny czy niesamowitą ambonę. Wewnątrz znajduje się także grobowiec m.in. astronoma Tycho Brahe oraz arcybiskupa Jana Rokycany. Wstęp do kościoła jest bezpłatny.

Kościół Matki Bożej przed Tynem, Praga

Kościół Matki Bożej przed Tynem, Praga - widok z Ratusza Staromiejskiego

Most Karola

Czy można wyobrazić sobie pobyt w Pradze i nie spacerować mostem Karola? To żelazny punkt każdej wycieczki, tłumnie oblegany przez turystów. Most łączy dzielnice Malá Strana i Staré Město, i jest jedną z najsłynniejszych atrakcji turystycznych miasta. Ten zabytek liczy 520 metrów długości, 10 metrów szerokości i 16 przęseł, które spoczywają na 2 przyporach i 15 filarach. Jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym świata o tej rozpiętości przęseł. Budowany był od 1357 roku do początków XV wieku. Początkowo nosił nazwę Mostu Kamiennego lub Mostu Praskiego. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od ok. 1870 roku, na cześć Karola IV.

Na moście można podziwiać 30 rzeźb, które przedstawiają postaci biblijne oraz osób, które odegrały kluczową rolę w historii miasta. Na wschodnim końcu znajduje się staromiejska wieża mostowa z umieszczonymi na niej postaciami cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta. Rzeźby pochodzą z lat 80. XIV w. Na zachodnim krańcu mostu znajdują się dwie wieże. Niższa wieża została zbudowana w XII w. Natomiast wyższa wieża – dopiero w XV w.

Warto się nim przejść, chociaż trudno znaleźć moment w ciągu dnia, kiedy nie ma na nim turystów. W nocy jest bardzo ładnie oświetlony, dlatego polecam zobaczyć go zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Most Karola, Praga, Czechy

Most Karola w Pradze - Brama Prochowa

Tagi:

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Nie wiedziałam, że można wspiąć się na wieżę Ratusza! Będzie trzeba to nadrobić przy kolejnej wizycie w Pradze ;)

  • Można, polecam :) Widok jest niesamowity, a wszędzie dookoła Praga :)

 • Pablo Knapczyk

  Super robione zdjęcia, żeby uniknąć dzikich tłumów turystów. Po Pradze nie da się normalnie chodzić, tak bardzo zadeptana jest przez ludzi.

 • Raz tylko miałem okazję odwiedzić to przepiękne miasto. Miałem wtedy trochę wolnego czasu przed meczem, dlatego trzeba było zwiedzić miasto w kilka godzin. Byłem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, jeszcze kiedyś tam wrócę!

  • Też mam takie postanowienie – kiedyś tam wrócę! Chciałabym zobaczyć Pragę w zimowej scenerii… Jestem ciekawa czy zachwyciłaby mnie jeszcze bardziej niż ta letnia wersja ;)

 • Eva Podolska

  Mówię to i powtarzać będę, kilka lat temu byłam w Pradze i kompletnie
  się zawiodłam! Nie wiem czym się ludzie zachwycają, dla mnie to było
  trochę déjà vu, tyle mamy piękniejszych miast w Europie! Chyba powinnam dać Pradze jeszcze jedną szansę. Może po prostu młoda byłam i głupia. ;)

  • sekulada.com

   nie lubię i nie podzielam zdania :P Eva, koniecznie wróć i daj znać jak było tym razem!

  • Zdecydowanie powinnaś dać jeszcze jedną szansę! :)

 • sekulada.com

  Hm, trzeba było napisać artykuł – czego nie warto zobaczyć w Pradze :P Stolica Czech to chyba najpiękniejsza stolica Europy, więc jest tam masa miejsc, które zachwycają! :)

  • Masz rację – Praga jest piękna i cała w miejscach wartych zobaczenia! Na tym nie koniec – w planach mam jeszcze jeden wpis, o kolejnych miejscach, które polecam odwiedzić :) Już niedługo pojawi się na blogu

 • Tu Bywalcy

  W Pradze należy zobaczyć absolutnie wszystko. To od wielu lat moje miasto numer jeden. Jest tam po prostu wszystko co najpiękniejsze. Brakuję mi tylko morza ;) Uwielbiam Praski klimat, a szczególnie miejsca gdzie można uciec od gwaru turystów. Jeszcze trochę ciepłych dni w roku zostało. Może uda się pojechać, usiąść pod metronomem i oddawać się widokom:)

  • Mnie zachwyciły praskie parki – jest ich całe mnóstwo! W tym wpisie o nich nie pisałam, ale w następnym pojawią się na pewno :)

 • Ja bym jeszcze dodał muzeum sztuki współczesnej Artbanka, bardzo ciekawe miejsce!

 • absolutnie zakochałam się w Pradze. Cudowne wąskie uliczki, przepiękna, zachwycająca architektura, wszędzie rzeka, magiczne mosty, historia na wyciągnięcie ręki no – las w środku miasta! To jest niesamowite :)

  Moje wrażenia tutaj: http://dooseet.com/pl/stapajac-po-brukowanych-uliczkach/

 • Gosia

  Praga jest piękna. Warto też wybrać się na obrzeża, np. na wzgórze Petrin, gdzie wśród drzew wiją się alejki a na górze czeka na nas spokojny tajemniczy ogród… Opisuję go na stronie http://aktywnepodroze.pl/praga-czeska-weekend-atrakcje/

 • Aneta

  Byłam w Pradze tylko jeden raz podczas spontanicznego wypadu. Od tego czasu zajmuje pierwsze miejsce na mojej liście miejsc które chciałabym odwiedzić jeszcze nie jeden raz. Znalazłam w tych artykułach wiele przydatnych informacji, dziękuję. Polecam http://www.stoliceeuropy.com

  • Cieszę się, że wpis pomógł :) Praga jest przepiękna, bardzo ją polecam, szczególnie wiosną :)

 • Wojciech

  Polecam Pragę, zapraszam do mojego clipu z Pragi ; https://www.youtube.com/watch?v=dY6OKH61coc

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA