Co warto zobaczyć w Bolonii w jeden dzień?

Co warto zobaczyć w Bolonii w jeden dzień?

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Co warto zobaczyć w...?

W Bolonii spędziłam tylko jeden dzień, podczas styczniowego wyjazdu. Był to punkt przesiadkowy pomiędzy Walencją a Warszawą. W dzisiejszym wpisie chciałabym odkryć uroki tego włoskiego miasta i sprawdzić, co warto zobaczyć w Bolonii w jeden dzień. Zaczynamy zwiedzanie!

Jeśli poszukujesz informacji o Bolonii, zapraszam do przeczytania praktycznego przewodnika po Bolonii

Piazza Maggiore

Niewątpliwie to serce Bolonii! Na Piazza Maggiore wnoszą się liczne gotyckie, romańskie i renesansowe budowle. Wśród nich niesamowite wrażenie robi Bazylika San Petronio (Bazylika św. Petroniusza), której budowę rozpoczęto w 1390 roku, a zakończono w 1650 roku. Miała być największym kościołem na świecie, ale uznano ją za jeden z największych kościołów gotyckich we Włoszech. Ciekawostką jest zegar astronomiczny znajdujący się wewnątrz kościoła, w lewej, bocznej nawie. Przez mały otwór w sklepieniu, w samo południe wpada światło, którego promień na posadzce wskazuje dzień i miesiąc.

Naprzeciwko bazyliki można zobaczyć Palazzo del Podesta, który powstał w XIII wieku i był siedzibą władzy świeckiej. Będąc na placu warto odwiedzić także Palazzo del Comune, czyli ratusz, w którym mieści się muzeum archeologiczne, biblioteka i strefa kultury. Wygodne siedzenia, kawiarnia i bezprzewodowy internet – nikt nie ma wątpliwości, że miasto jest przyjazne studentom. Przecież to właśnie w Bolonii znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie! Założony w 1088 roku , chociaż do 1563 roku nie miał swojej oficjalnej siedziby.

Piazza Maggiore, Bolonia, Włochy

Bazylika San Petronio, Bolonia

Piazza Nettuno

To właśnie tu znajduje się jeden z najważniejszych symboli miasta – fontanna Neptuna. Dzieło z brązu wykonane przez Giambologny w 1563 roku przedstawia boga mórz w otoczeniu nimf wodnych. Na placu warto zobaczyć także Palazzo Re Enzo (Pałac Króla Enzo) oraz kościół Santa Maria dei Carcerati (kościół św. Marii Opiekunki Więźniów), w którym skazańcom udzielano ostatnich sakramentów.

Piazza Nettuno, Bolonia, Włochy

Piazza Santo Stefano

Jednym okiem spoglądając na mapę, drugim podziwiając uroki miasta dotarłam na Piazza Santo Stefano. I wtedy poczułam, że Bolonia to miejsce, do którego muszę jeszcze kiedyś wrócić. Uroczy, kameralny plac, gdzie kamienice są niższe niż w głównej części miasta.

Najważniejszym punktem jest Bazylika Santo Stefano, czyli zespół czterech, a dawniej siedmiu romańskich kościołów. Budowę pierwszego z nich – San Sepolcro, rozpoczął w V wieku św. Petroniusz – biskup Bolonii. Pozostałe pochodzą z XI-XII wieku. Połączone ze sobą kościoły stanowią jeden, udostępniony do zwiedzania, obiekt. Na dziedzińcu Piłata, znajduje się misa na wodę, w której, według legendy, umył ręce Piłat po wydaniu wyroku na Jezusa.

Piazza Santo Stefano, Bolonia, Włochy

Bazylika Santo Stefano, Bolonia

Due Torri – Dwie Wieże

Moim ulubionym miejscem w każdym odwiedzanym mieście jest punkt widokowy. Dlatego po długim spacerze, zależało mi na tym, aby zobaczyć Bolonię z lotu ptaka. Tak dotarłam pod Due Torri, czyli Dwie Wieże. Asinelli i Garisenda to najbardziej reprezentatywne wieże w mieście, które są pozostałością po około 200 wieżach, jakie górowały nad miastem w średniowieczu! Na Torre degli Asinelli, można się wspiąć, pokonując (bagatela) 498 schodów. Jednak trud wspinaczki wynagradza widok, jaki można zobaczyć z góry. Od tej pory nie dziwię, dlaczego Bolonia nazywana jest „czerwonym miastem”. Wejście na wieże jest płatne i kosztuje 3 euro (bilet dla osoby dorosłej).

Due Torri - Dwie Wieże, Bolonia

A taki jest widok na Bolonię z wieży:

Widok z wieży - Bolonia

Katedra św. Piotra

Cattedrale di San Pietro, czyli Katedra św. Piotra to zlokalizowany w centrum miasta, przy ulicy Via dell’ Independenza kościół rzymskokatolicki, poświęcony Świętemu Piotrowi Apostołowi. Tym miejscu, w 1028 roku znajdowała się katedra, wybudowana w stylu przedromańskim, która została zniszczona w wyniku pożaru w 1141 roku. Kościół odbudowano w 1184 roku. Wnętrze zostało zdominowane przez barok. Często jest omijana przez turystów, a moim zdaniem warto do niej zajrzeć.

Katedra św. Piotra, Bolonia, Włochy

Via Zamboni

Via Zamboni to historyczna i jedna z najbardziej kameralnych ulic w całej Bolonii! Rozciąga się od dwóch wież przez dzielnicę uniwersytecką aż do Porta San Donato (znanej także jako Porta Zamboni, czyli bramy średniowiecznych murów Bolonii. Warto pospacerować tą ulicą, ponieważ to właśnie tu mieszczą się różne wydziały uniwersytetu oraz muzea.

via-zamboni-2-bolonia

Via Zamboni, Bolonia

Będąc w Bolonii warto spróbować także tamtejszych przysmaków jak włoskie lody czy pizza!

A na koniec kilka zdjęć z Bolonii:

Bolonia, Włochy

bolonia-wlochy-2

bolonia-wlochy-arkady

Bolonia, Włochy

bolonia-wlochy-4

bolonia-wlochy-5

bolonia-wlochy-6

Tagi:

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • KamKam Visuals

  No to narobiłaś nam ochoty na Włochy :)

 • Smakowita Podróż

  Ciasto ryżowe to dla mnie nowość, warto odwiedzić Bolognę ponownie. Szkoda, że krzywa wieża w Bolognii nie robi takiej furory jak w Pizie. Ale myślę, że każdy musi zobaczyć to miasto, które ma dużo do zaoferowania.

 • Dorota Misiola Solarek

  Hej :)
  Przeczytałam, że byłaś w Bolonii w miesiącu styczniu :) Jak z pogodą? Generalnie temperatury kształtują się w obrębie 1-3 stopnie… ale jaka jest odczuwalna? Jak w styczniu wygląda zwiedzenie/szwędanie się po mieście?

  • Cześć :) W Bolonii byłam tylko jeden dzień, w czasie którego pogoda była ładna – częściowo błękitne niebo. Temareratura – ok. 5 stopni, ale ze względu na słońce było trochę cieplej. Jak dla mnie idealna pogoda na zwiedzanie, a miasto zwiedzałam tylko na pieszo :)

   • Dorota Misiola Solarek

    Dziękuję za odpowiedź :) Chyba więc się skuszę :)

 • floorian

  Bolonia to niezwykłe i bardzo klimatyczne miasto. Dziesiątki kilometrów arkad, kolorowe drewniane okiennice, czerwone dachy, wyśmienite jedzenie czynią je naprawdę wyjątkowym. Spędziliśmy tam 3 dni w październiku 2 lata temu. Warto było poświęcić jeden dzień nie na zabytki, ale na spacer bez planu po wąskich uliczkach. Gorąco polecam!
  Jeśli nie masz nic przeciwko podzielę się swoimi przeżyciami i podrzucę kilka ciekawych miejsc do zobaczenia na: http://www.photo-travel.pl/2015/10/la-rossa-la-dotta-la-grassa-bolonia.html

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA