Co warto zobaczyć w Bergamo? Citta Bassa – cz. 1

Co warto zobaczyć w Bergamo? Citta Bassa – cz. 1

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Co warto zobaczyć w...?

Bergamo – urokliwa, średniowieczna, włoska miejscowość zachwyca turystów. Ale tylko tych, którzy zdecydują się spędzić tutaj chociażby jeden dzień. Dla większości miasto kojarzy się wyłącznie z lotniskiem, na którym lądują tanie linie lotnicze. Dla mnie było czymś więcej…

Więcej zdjęć z Bergamo na stronie www.zdjeciazpodrozy.pl

Wracając z wakacji na Kos, miałam 24-godzinny stopover w Bergamo. O praktycznych informacjach pisałam w poradniku po Bergamo >> W tym wpisie chciałabym się skupić na miejscach, które warto zobaczyć w Bergamo. A uwierz mi – jest co zwiedzać! Miasto podzielone jest na dwie części: Citta Bassa (Dolne Miasto) i Citta Alta (Górne Miasto). W trakcie tworzenia wpisu z Bergamo postanowiłam podzielić go na dwie części – w pierwszej opiszę Bergamo Bassa, w drugiej Bergamo Alta.

Dolne miasto to raczej nowoczesne budynki i ruchliwe ulice. Czy tylko? Przygotowałam subiektywną listę zabytków Dolnego Miasta. Sprawdźcie, co warto w nim zobaczyć:

Bergamo, Włochy mapa

Od stacji kolejowej lub przystanku autobusu, który przyjeżdża z lotniska, ruszam ulicą Vialle Papa Giovanni XXIII. Trafiam na Porta Nuova – centralny punkt dolnego Bergamo. Szeroka brama, otoczona dwoma neoklasycznymi budynkami, została zbudowana w XIX wieku w miejscu średniowiecznych murów miasta (które zostały zniszczone w 1901 roku). Nowe centrum Bergamo ukończono w 1927 roku.

Bergamo Bassa, Porta Nuova

Na Piazza Vittorio Veneto wznosi się barokowy kościół Santa Maria Immacolata. Na szczycie znajduje się złota figurka – to kopia La Madonniny z kopuły mediolańskiej katedry.

Bergamo, Włochy, kościół Santa Maria Immacolata

Bergamo, Włochy, kościół Santa Maria Immacolata wnętrze

Warto przespacerować się Via Sentierone i Via Torquato Tasso, gdzie zachowało się sporo budynków z XIX wieku. Zaliczyć do nich można kościół Santo Spirito z obrazami Lorenzo Lotto, kościół San Bartolomeo (ze słynnym ołtarzem z 1516 wieku) czy Teatr Dionizetti wraz z pomnikiem tego słynnego muzyka.

Kościół San Bartolomeo, Bergamo Włochy

Przy Via San Tomaso znajduje się dziewiętnastowieczny budynek Accademia Carrara oraz Galeria Sztuki z ponad dwoma tysiącami dzieł sztuki z głównych europejskich i włoskich szkół.

Accademia Carrara, Bergamo Włochy

Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Bergamo i jedna z najlepszych w Lombardii galerii sztuki. Dostępne są tu obrazy realistów lombardzkich, portrety w stylu hiszpańskim, prace Tycjana czy współczesnego rzeźbiarza Giacomo Manztu. Naprzeciwko znajdziemy Galerię Sztuki Nowoczesnej.

I jeszcze kilka zdjęć z Bergamo Bassa (Citta Bassa):

Zabytki - Miasto Dolne - Citta Bassa

Bergamo Bassa (Citta Bassa), Włochy

Bergamo Bassa (Citta Bassa), Włochy

Tagi:

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
 • Bergamo jest fantastyczne. Za pierwszym razem byłam tam z kolegą, który był bardzo szczęśliwy, że pierwszy raz przyjechał do Włoch i wykrzykiwał, że faktycznie tu na każdym kroku sprzedają pizzę. Potem wyszło, że Piazza czytał jako pizza:).

  • To prawda – Bergamo jest cudne, ale mało doceniane przez turystów, ponieważ większość z nich kojarzy je wyłącznie z lotniskiem i miejscem przesiadkowy do Mediolanu.

 • Edzjus

  The most beutifull part in Bergamo is Citta alta, reallllly nice! there are a lot of nice pubs, small streets, old buildings. from citta bassa yu can go there walking or with furniculier, price is 2.50 eur. But from bergamo airport to bergamo city you can go by transfer: https://www.transfers-in-europe.com/Transfer-Bergamo-Bergamo-(City-center)/95/

 • Za 3 tygodnie wybieramy się do Bergamo. Szukam informacji praktycznych, bo będziemy mieć pełne dwa dni na zwiedzanie Bergamo i okolic.Twoje informacje zdecydowanie przydadzą nam się. My zaś już podzieliliśmy dwa dni na dwie różne podróże. Sobota nad jeziorem Como, niedziela przypadła na zwiedzanie Bergamo z racji tego, że bliżej do lotniska będzie :) Mam nadzieję, że nasz wybór jest trafny bo nie wiem jeszcze czy do końca wybrać Como czy może nie lepiej nad Gardę? Oba jeziora są piękne, więc mamy dylemat. :)

  • Niestety nie byłam nad żadnym jeziorem. W Bergamo spędziłam niecałe 24 godziny, więc nie starczyło czasu na wszystko. Słyszałam tylko opinie, że Como jest faktycznie bardzo ładne i godne uwagi. Jak będziecie nad Como to dajcie znać jak wrażenia :)

   • Jeszcze będę miała parę pytań co do Bergamo, ale muszę siąść i dokładnie spisać co mnie także interesuje….więc się odezwę :)

 • Witam ponownie! Już jesteśmy po odwiedzinach Bergamo i okolic. Pierwsza była Garda i stare miasteczko Sirmione
  :) Jeżeli chcesz przeczytać to zapraszam do mojego bloga. Link w moim profilu Disqus ;) Pozdrawia Aga

Co warto przeczytać?

 • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA