Co warto zobaczyć w Bergamo? Citta Alta – cz. 2

Co warto zobaczyć w Bergamo? Citta Alta – cz. 2

Opublikowane przez Marta Muszyńska, , w Co warto zobaczyć w...?

Bergamo, włoskie miasteczko położone w regionie Lombardia, często jest niedoceniane przez turystów. Większość turystów przylatuje do portu lotniczego Bergamo-Orio al Serio (lotnisko obsługuje tanie linie lotnicze), skąd bezpośrednio udają się do Mediolanu, omijając średniowieczne Bergamo. I jest to dużo błąd. Dzisiaj o tym, co warto zobaczyć w Bergamo Alta.

O tym co warto zobaczyć w Bergamo Bassa przeczytacie tutaj >>

Na zwiedzenia Bergamo miałam tylko 24 godziny. Był to mój punkt przesiadkowy w drodze z Kos do Warszawy. O tym także pisałam w praktycznym poradniku po Bergamo >> Odsyłam Was do tych wpisów, ponieważ nie chcę się powtarzać :)

Bergamo, drogowskaz

Jak sama nazwa wskazuje, Bergamo Alta, czyli Górne Miasto położone jest na wzgórzu. Można się do niego dostać korzystając z kolejki liniowej lub wejść na pieszo. Kolejką można dojechać bezpośrednio na Piazza Mercato delle Scarpe, co oznacza, że od razu po wyjściu znajdziemy się w historycznym centrum. Ja jednak wybrałam drugi sposób, ponieważ zależało mi na widokach, jakie rozpościerały się z poszczególnych etapów wspinaczki. Ale specjalnie dla Was udało mi się uchwycić kolejkę. Oto i ona:

Kolejka w Bergamo - z Citta Bassa na Citta Alta

Zwiedzanie Bergamo Alta dobrze jest rozpocząć od Piazza Vecchia, czyli placu miejskiego, wybudowanego w XV wieku i stanowiącego przez setki lat centrum kulturalne i polityczne miasta. Na placu znajdziemy kilka ciekawych obiektów – fontanna ufundowana przez weneckiego możnowładcę Alvise Contarini, wieża miejska z XII wieku czy też Palazzo della Ragione, zbudowane w latach 1538-1554.

Piazza Vecchia i wieża miejska, Bergamo, Włochy

Z Piazza Vecchia odchodzi wąska uliczka Via Colleoni. Uznawana jest za jedną z najważniejszych arterii miasta. Wzdłuż ulicy dostępnych jest mnóstwo cukierni, które specjalizują się w wypiekach tradycyjnej, lokalnej marcepanowo-czekoladowej babeczki, zwanej polenta.

Regionalne słodkości z Bergamo - Polenta

Przy Plazza del Duomo znajduje się Katedra w Bergamo, poświęcona św. Aleksandrowi. Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. Z prawej strony przylega do nawy głównej Kaplica św. Wincentego i bł. Jana XXIII.

Bergamo_Alta_Gorne_Miasto_5

Katedra w Bergamo

Kolejny ważnym punktem w zwiedzaniu Bergamo jest zobaczenie wewnątrz oraz na zewnątrz Bazyliki Santa Maria Maggione. Trójnawowy kościół wybudowany pomiędzy XII a XIV wiekiem jest przykładem lombardzkiej stylu romańskiego. Wejście do bazyliki zdobi gotycki portyk, a wnętrze zostało stworzone w stylu barokowym. Aby wyjaśnić jak wygląda Bazylika Santa Maria Maggione, poniżej zdjęcie z folderu o Bergamo:

Bazylika Santa Maria Maggione

Wygląd Bazyliki często mylony jest z Capella Colleoni, czyli kaplicą zaprojektowaną przez Giovanni Antonio Amadeo jako mauzoleum dla rodu Colleoni. Kaplica została dobudowana do kościoła w latach 70. XV wieku. Jej fasada posiada mnóstwo miniaturowych arkad, balustrad oraz skręconych kolumn. Wnętrze zachwyca sklepieniem z XVIII wieku, które pokrył freskami Tiepolo.

Capella Colleoni, Bergamo

Będąc w Bergamo warto udać się na La Rocca. Wąskie, pełne uroku uliczki zaprowadziły mnie prosto na Zamek di San Vigilio. Szczyt San Vigilio jest najwyżej położonym punktem Bergamo, dlatego rozpościera się stąd niesamowity widok na miasto. Nie muszę wspominać o tym, że droga na sam szczyt także jest pełna cudownych widoków.

Zamek di San Vigilio, Bergamo

Bergamo_Alta_Gorne_Miasto_10

Bergamo Alta Górne Miasto

Tyle udało mi się zobaczyć w czasie mojej jednodniowej wizyty w Bergamo. Jeśli dla Was to mało, zapraszam do obejrzenia dodatkowych zdjęć z włoskiego miasteczka na stronie www.zdjeciazpodrozy.pl

Tagi:

Marta Muszyńska

Marta Muszyńska

Blogerka, miłośniczka marketingu internetowego. Absolwentka Turystyki i Rekreacji oraz Dziennikarstwa Internetowego. Uwielbia podróżować i planować wyjazdy, chociaż pakowanie nie jest jej mocną stroną. Zakochana w Hiszpanii, często odwiedza wyspy, a jej podróżniczym marzeniem jest Zanzibar. Lubi zaszyć się w domowym zaciszu z kubkiem zielonej herbaty i książką. W wolnych chwilach aktywnie spędza czas - na rowerze lub w biegowych butach, a zimą na łyżwach.
  • Ja kiedyś przypadkiem zwiedziłam Bergamo. Wzięliśmy samochód z lotniska i mając trochę czasu postanowiliśmy coś zjeść w pobliżu. Noooo… i pięknie! Nikt się nie spodziewał, że tyle razu po prostu mijane miasteczko okazało się takie prześliczne i widokowe – w końcu położone jest na wzgórzu. Polecam zaglądnąć :)

    • To prawda – Bergamo jest urocze, ale często niedoceniane przez turystów, którzy traktują je tylko jako punkt przesiadkowy (bo z Polski do Bergamo są tanie bilety) lub prosto z lotniska jadą do Mediolanu. Warto spędzić w nim chociaż jeden dzień! :)

  • Małgorzata

    W Bergamo spędziłam docelowo trzy dni a Mediolan był tylko jednodniowym wypadem z tego pięknego miasteczka. Byłam tam z mamą i obie chętnie z Mediolanu wracałyśmy jak najszybciej, byle znów móc pospacerować po brukowanych uliczkach Bergamo.

    • W Mediolanie nie byłam, ale mam wrażenie, że to miasto nie przypadłoby mi do gustu. Mimo wszystko warto kiedyś przekonać się na własne oczy i tam pojechać :)

  • Dla mnie największą niespodzianką była bazylika, która może z zewnątrz nie powala, a w środku nie wiadomo, w którą stronę się patrzeć :)

Co warto przeczytać?

  • Wyklęte imperium. Irańskie opowieści - ALEKSANDRA LISEWSKA